Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Recykling paneli fotowoltaicznych

W dziedzinie fotowoltaiki niezwykle istotne jest zagadnienie recyklingu i utylizacji paneli fotowoltaicznych, związane z troską o środowisko naturalne. W ostatnich latach, wraz z dynamicznym rozwojem tej dziedziny, podejmowane są starania o zaprzestanie degradacji środowiska. Panel fotowoltaiczny ma średni okres użytkowania około 30 lat, więc w miarę upływu czasu ilość zużytych paneli będzie ciągle wzrastać, a należyte utylizowanie staje się niezwykle ważne.

Recykling paneli fotowoltaicznych
Bruk-Bet Fotowoltaika Polski producent modułów PV
fotowoltaika.bruk-bet.pl
Bruk-Bet Fotowoltaika Polski producent modułów PV
Dane kontaktowe:
226 999 990
Nieciecza 199, Zakład produkcyjny: Bruk-Bet Fotowoltaika, ul. Mroźna 8, 33-102 Tarnów, 33-240 Żabno

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Dyrektywa WEEE dotycząca recyklingu paneli fotowoltaicznych

W Europie zagospodarowanie zużytych paneli fotowoltaicznych reguluje dyrektywa WEEE, która definiuje panele fotowoltaiczne jako sprzęt elektroniczny. Według dyrektywy wymagane jest także odzyskanie co najmniej 85 procent odpadów z modułów solarnych, z czego 80 procent należy oddać pod recykling lub wykorzystać ponownie w produkcji. Ponadto dyrektywa WEEE wymusza na producentach paneli fotowoltaicznych opłacenie zbiórki i recykling zużytych już paneli.

W Polsce brakuje dokładnych wytycznych dotyczących zagospodarowania i recyklingu zużytych paneli, które określiłyby sposób łagodzenia ich negatywnego wpływu na środowisko. Ciągle szuka się rozwiązań pozwalających odzyskać cenne materiały z wykorzystanych już paneli, aby móc zagospodarować je powtórnie zwłaszcza, że temat ten powinien być priorytetem, bo fotowoltaika może realnie wesprzeć wzrost gospodarczy oraz realizację polityki zrównoważonego rozwoju.

Wzrost zainteresowania recyklingiem paneli fotowoltaicznych

W związku z coraz większą ilością powstałych instalacji fotowoltaicznych i zwiększającą się szacunkową liczbą powstałych na przestrzeni kolejnych lat odpadów, zainteresowanie tematem wśród przedsiębiorstw zajmujących się gospodarką odpadami jest coraz bardziej zauważalne. W Europie jak również i w Polsce można już znaleźć zakłady, które specjalizując się w utylizacji elektrośmieci, podejmują również tematy zużytych paneli i komponentów, które można z nich uzyskać. Rozwiewając więc wątpliwości, można bez problemu znaleźć w Polsce firmę przyjmującą zużyte panele do recyklingu.

Ponadto procesu tego nie powinno się propagować jako problemu a bardziej jako obowiązek do wypełnienia po użytkowaniu systemu i kolejną zaletę fotowoltaiki na rzecz ochrony środowiska. Należy jednak przyznać, że recykling modułów na skalę komercyjną nie jest jeszcze w pełni rozwinięty. W gruncie rzeczy bazując na aktualnych informacjach cenowych oddania modułów do recyklingu, można łatwo policzyć, że koszt to niecałe 2% wartości całej instalacji.

Proces recyklingu modułów PV

Sam proces recyklingu paneli w praktyce nie jest jednak taki prosty. Moduły fotowoltaiczne są bardzo wytrzymałe i w dodatku składają się z wielu różnych materiałów. Z zużytych modułów są wydzielane m.in. szkło, krzem, plastik oraz miedź. Elementy modułu, które najprościej odzyskać to rama i szkło, które są później oddawane do huty. Reszta elementów jest cięta i zgniatana, następnie poszczególne komponenty są oddzielane i grupowane do oddzielnych strumieni recyklingu. Pozyskany materiał jest poddawany serii procesów, które pozwalają odzyskać poszczególne komponenty. Odzyskane materiały w postaci szkła i wafli krzemowych wykorzystywane są ponownie do produkcji np. elementów inżynierii drogowej i budowlanej.

Recykling paneli fotowoltaicznych w przyszłości

Fotowoltaika w dzisiejszych czasach jest już wszechobecna a jej rozwój niewątpliwie widoczny na każdym kroku. Zważając na plusy i minusy instalacji fotowoltaicznej, nie powinniśmy odbierać recyklingu zużytych paneli jako wady, ale bardziej jako wyzwanie. Tak jak się rozwijają technologie tak będzie się rozwijała dziedzina recyklingu w fotowoltaice. W naszej gestii pozostaje ciągła praca nad procesem wytwarzania modułów fotowoltaicznych, tak aby był on bardziej ekonomiczny a późniejsza ich utylizacja prosta i niezagrażająca środowisku naturalnemu.

źródło i zdjęcia: Bruk-Bet Fotowoltaika