Program rządowy "CZYSTE POWIETRZE" ma na celu zmniejszenie emisji zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych do atmosfery. Program jest adresowany do właścicieli domów jednorodzinnych oraz mieszkań z odrębną księgą wieczystą, które są częścią tych domów. Jeśli osoby te zdecydują się na termomodernizację swoich budynków, a przede wszystkim na wymianę w nich dotychczasowych instalacji grzewczych na sprawniejsze i niskoemisyjne, to mogą liczyć nawet na pełne dofinansowanie swoich działań z tego właśnie programu.
Co więcej, znikają limity stawek dotacji za metr kwadratowy tych wyrobów, a o kwocie dopłaty zdecyduje zakwalifikowana wartość części ociepleniowej prac termomodernizacyjnych (wymiana stolarki + ocieplenie ścian i stropów). Nowością wersji 2023 jest to, że prace te można wykonać jeszcze przed wymianą pieca węglowego. Program ma być też uproszczony w obsłudze i rozliczeniach.
Do tego osoby, które poprawią efektywność energetyczną swoich domów jednorodzinnych oraz zadbają o czystość powietrza w ich otoczeniu, mogą skorzystać z ulgi termomodernizacyjnej nawet do wysokości 53 tysięcy złotych. Czyli inaczej mówiąc mogą uzyskać dofinansowanie do wymiany okien na taką kwotę. Ulgę tę można łączyć z dotacją z programu "CZYSTE POWIETRZE".
Teraz jest szczególnie dobry czas dla właścicieli domów jednorodzinnych, aby zatroszczyć się o poprawę standardu energetycznego swojego domu. Wymiana na nowe urządzenia grzewcze i instalacyjne oraz zwiększenie izolacji dachu, ścian, okien i drzwi wejściowych to skuteczne sposoby na osiągnięcie tego celu.
Nie należy przy tym zapominać, że realizacja przedsięwzięć termomodernizacyjnych - oprócz korzyści finansowych z programu „CZYSTE POWIETRZE” oraz ulgi termomodernizacyjnej - oznacza dla mieszkańców większy komfort cieplny nawet podczas najbardziej mroźnej zimy, przy niższych wydatkach na ogrzewanie, a także - co ważne - oddychanie bardziej czystym powietrzem.
Program "CZYSTE POWIETRZE" preferuje przede wszystkim zastępowanie starych, nieefektywnych kotłów na paliwa stałe nowoczesnymi pompami ciepła, które są zasilane głównie energią odnawialną pochodzącą z gruntu lub powietrza. Bardzo pożądane jest również, aby takie pompy ciepła były zasilane nie tylko prądem z sieci energetycznej, ale także z energii pochodzącej z własnych paneli fotowoltaicznych.
Dofinasowaniem z niego objęte są także działania, mające na celu poprawę parametrów termicznych budynków i zmniejszenie ich zapotrzebowania na energię cieplną do ogrzewania. Jest to bowiem równie skuteczna droga do ograniczenia emisji do atmosfery szkodliwych zanieczyszczeń i dwutlenku węgla, co modernizacja instalacji grzewczej czy montaż w domu wentylacji mechanicznej z odzyskiem ciepła.
Wymień okna drewniane na nowe z programu "CZYSTE POWIETRZE"
Wymieniając w domu lub mieszkaniu stare okna na nowe warto postarać się, żeby miały one profile drewniane. Trzeba bowiem mieć świadomość, że współcześnie produkowane okna drewniane różnią się zdecydowanie od tych sprzed kilkudziesięciu lat. Przy czym dotyczy to nie tylko ich parametrów termicznych, ale i użytkowych, oraz – co bardzo ważne - ich konserwacja nie jest obecnie uciążliwa i w praktyce ogranicza się jedynie do okresowego odświeżania ich powłok lakierniczych za pomocą łatwo dostępnych preparatów.
Profile nowoczesnych okien drewnianych wykonywane są teraz z suszonego komorowo i klejonego warstwowo drewna oraz są przez dobrych producentów zabezpieczane przed czynnikami zewnętrznymi wysokiej klasy powłokami lakierniczymi. To właśnie dlatego są one bardzo trwałe i dużo sztywniejsze niż plastikowe. Nie ma też najmniejszych problemów z zamykaniem i otwieraniem oraz szczelnością okien drewnianych. Ponieważ wyposażone są w nowoczesne okucia obwiedniowe oraz trwałe i elastyczne uszczelki.
Nie bez znaczenia jest także to, że profile drewniane mają w rzeczywistości lepsze parametry termiczne, niż by to wynikało jedynie z wartości ich współczynników przewodzenia ciepła Uw. Dzięki specyficznym właściwościom drewna w mroźne, ale słoneczne dni nie tylko nie ucieka przez nie ciepło z domu, ale jest nawet do niego transportowane przez nagrzane energią słoneczną profile. Takich właściwości nie mają profile plastikowe i aluminiowe, które izolacyjność cieplną zawdzięczają głównie powietrzu zamkniętemu w ich komorach.
Przy tych zaletach profili drewnianych, niemniej ważne wydaje się to, że w przeciwieństwie do plastikowych nie elektryzują się i nie przyciągają kurzu, więc nie wymagają częstego mycia. Nie można też pominąć tego, że dzięki naturalnemu usłojeniu drewna, pokrytego lakierami transparentnymi, profile okien drewnianych mają niepowtarzalny, elegancki i ponadczasowy wygląd. O tym, że jest to ważne dla mieszkańców, najlepiej świadczy fakt, że producenci okien plastikowych bardzo często pokrywają ich profile folią, imitującą rysunek i wybarwienie drewna.
Postaw na drewniane okna marki Sokółka Okna i Drzwi
Decydując się na zastąpienie starych okien drewnianych nowymi, trzeba zdawać sobie sprawę, że produkcja nowoczesnych profili drewnianych jest o wiele trudniejsza niż plastikowych czy aluminiowych. Dlatego wybierając producenta okien drewnianych najlepiej zdecydować się na takiego, który ma wieloletnie doświadczenie w tej branży. Taką firmą jest właśnie SOKÓŁKA OKNA I DRZWI. Od ponad 50 lat zajmuje się w Polsce produkcją stolarki drewnianej. Posiada bardzo doświadczoną załogę i nowoczesne zaplecze technologiczne, a jej okna są eksportowane do 18 krajów świata.
W swojej ofercie ma okna o parametrach spełniających wymagania programu „CZYSTE POWIETRZE”. Stąd warto wziąć pod uwagę dofinansowanie do wymiany okien i zakupić okna tej firmy. Na przykład okna Thermo 80 mogą pochwalić się współczynnikiem przenikania ciepła Uw = 0,9 W/(m²K), a okna Elite 92 o Uw = 0,8 W/(m²K). Okna te dostępne są też jako drewniano-aluminiowe, w których drewniane profile chronione są przed negatywnym oddziaływaniem czynników atmosferycznych, przez osłaniające je od zewnątrz nakładki aluminiowe. Dzięki temu okna te są bardzo trwałe, a ich konserwacja ograniczona jest do minimum.
Warunki programu "CZYSTE POWIETRZE" spełniają też - będące nowością w ofercie SOKÓŁKA OKNA I DRZWI - drewniano-aluminiowe okna Flush, które bardzo dobrze sprawdzają się nawet w ekstremalnych warunkach pogodowych. Ich współczynnik przenikania ciepła wynosi Uw = 0,8 W/(m²K).
Okna drewniane są zawsze wykonywane na indywidualne zamówienie. Jest więc pewne, że będą pasować do otworów, w których wcześniej były stare okna - tym bardziej, że wstępne pomiary oraz montaż wykonują pracownicy firmy. Po złożeniu zamówienia i wyprodukowaniu nowych okien, montażyści SOKÓŁKA OKNA I DRZWI zajmą się ich poprawnym zamontowaniem, zgodnym z zasadami "ciepłego montażu" oraz odbiorą stare okna.
źródło i zdjęcie: SOKÓŁKA OKNA I DRZWI