Okna trzyszybowe czy dwuszybowe? Współczynniki przenikania ciepła, wady i zalety obu rozwiązań

Które okna wybrać: trzyszybowe czy dwuszybowe? Jakie są współczynniki przenikania ciepła każdego z tych rozwiązań i które będą odpowiednie dla budownictwa jednorodzinnego? Przedstawiamy wady i zalety okien trzyszybowych i dwuszybowych.

Okna trzyszybowe czy dwuszybowe? Współczynniki przenikania ciepła, wady i zalety obu rozwiązań
SOKÓŁKA OKNA I DRZWI Drewniane okna i drzwi balkonowe
sokolka.com.pl
SOKÓŁKA OKNA I DRZWI Drewniane okna i drzwi balkonowe
Dane kontaktowe:
bezpłatna infolinia 800 122 822
Lotników Lewoniewskich 1, 16-100 Sokółka

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Czym różnią się okna trzyszybowe od dwuszybowych? 

Podstawową różnicą między oknami dwu- i trzyszybowymi jest oczywiście liczba ich szklanych przegród. Jedna dodatkowa szyba znacząco zmienia parametry całej stolarki okiennej. Okna różnią się między sobą przenikalnością cieplną, komfortem użytkowania, a ostatecznie - ceną.

Warto zauważyć, że liczba szyb nie ma wpływu na dźwiękoszczelność okna, ponieważ zależy ona od grubości szklanych powierzchni, a nie od ich liczby. Okna dwuszybowe cechują się gorszą izolacyjnością - ciepło, nawet to pasywne, ucieka z mieszkania.

Dlatego podwyższono standardy budownictwa - nowe przepisy, obowiązujące od 2021 roku, jasno określają parametry okien, które można zamontować w bloku czy w domu jednorodzinnym. Wymagania te spełniają jedynie okna trzyszybowe.

Czym różnią się okna trzyszybowe od dwuszybowych?
Okna trzyszybowe i dwuszybowe różnią się między sobą przenikalnością cieplną, komfortem użytkowania, a ostatecznie - ceną

Wady i zalety okien dwuszybowych i trzyszybowych

Okna dwuszybowe

Przed wprowadzeniem nowych przepisów, można było wybrać optymalne rozwiązanie dla danego gospodarstwa domowego. Optymalność ta wynikała z niższej ceny, która jest prawdopodobnie jedyną zaletą okien dwuszybowych.

Jednocześnie największą wadą tego rodzaju okien są ich niedostateczne parametry izolacyjne. Jeszcze przed zmianą obowiązującego prawa, były one zbyt niskie do tego, by można było montować je w pomieszczeniach użytkowych, np. w salonie czy w sypialni.

Stosowano je głównie w garażach czy w spiżarniach - tam, gdzie temperatura i tak nie przekraczała kilkunastu stopni.

Okna trzyszybowe

Zaletą okien trzyszybowych są oczywiście ich wysokie parametry izolacyjne, które pozwalają na zatrzymywanie ciepła wewnątrz budynku. Polepszają komfort przebywania w pomieszczeniach i wpływają na znaczne oszczędności w domowym budżecie.

Trzy szyby oznaczają potrójną barierę zarówno dla chłodnego powietrza dopływającego z zewnątrz, jak i dla promieni słonecznych. Dlatego zimą właściciele budynku zapłacą mniejszy rachunek za ogrzewanie, latem zaś - za klimatyzację.

Przepisy wynikające ze standardu WT 2021 nakładają obowiązek budowy obiektów energooszczędnych. Stosowane rozwiązania mają zwiększać pasywność zarówno nowych budynków, jak i tych modernizowanych. Okna trzyszybowe spełniają te wymagania.

Czy okno trzyszybowe ma wady? Ich wysoka izolacyjność może powodować parowanie okien od zewnątrz, spowodowane różnicą temperatur, jednak zjawisko to występuje bardzo rzadko.

Wady i zalety okien dwuszybowych i trzyszybowych
Zaletą okien trzyszybowych są oczywiście ich wysokie parametry izolacyjne, które pozwalają na zatrzymywanie ciepła wewnątrz budynku

Współczynniki przenikania ciepła

Okna dwuszybowe

Współczynnik przenikania ciepła Uw dla okien dwuszybowych wynosi średnio 1,2-1,4 (W/(m2K). Wartość ta oznacza, że okna nie spełniają obowiązujących standardów, nie mogą więc być stosowane przy budowie domów oraz modernizacji budynków.

Okna trzyszybowe

Dla okien trzyszybowych współczynnik przenikania ciepła Uw wynosi średnio 0,5-0,9 (W/(m2K), dlatego właśnie okna trzyszybowe o niskim współczynniku Uw są wykorzystywane przy budowie domów oraz podczas ich remontów.

Określony przez przepisy, wymagany współczynnik przenikania ciepła dla okien nie może być obecnie wyższy niż 0,9 (W/(m2K).

Współczynniki przenikania ciepła okien trzyszybowych i dwuszybowych
Trzy szyby oznaczają potrójną barierę zarówno dla chłodnego powietrza dopływającego z zewnątrz, jak i dla promieni słonecznych

Okna trzyszybowe czy dwuszybowe?

Najnowsze przepisy, które mają na względzie zwiększenie energooszczędności obiektów, sprawiają, że nie trzeba dłużej zastanawiać się nad tym, jakie okna warto wybrać. Jedyną możliwością są okna trzyszybowe - tylko one spełniają wymagania stawiane nowoczesnemu budownictwu.

Zakup okien trzyszybowych zagwarantuje nam spokój na dziesiątki lat i przełoży się na znaczne oszczędności za ogrzewanie domu. Należy wybrać model o trwałej i solidnej konstrukcji, który zachowa wysokie parametry izolacyjne stolarki okiennej na długi czas.

Najlepszym rozwiązaniem, które jest najbardziej opłacalne, są trzyszybowe okna pasywne, okna drewniane lub okna skandynawskie dostępne w ofercie marki Sokółka Okna i Drzwi. Cechują się dobrą izolacyjnością cieplną, a do tego są wykonane z wytrzymałych materiałów.

Trwałe okna, które są odporne na zróżnicowane warunki atmosferyczne, są doskonałą inwestycją na długie lata!

Źródło i zdjęcia: SOKÓŁKA OKNA I DRZWI