1. Trwałość żarówek LED
LEDy zapewniają nawet do 50 tysięcy godzin świecenia. Dobrym przykładem jest tu Kanlux ACORD ATL1, czyli zintegrowane oprawy oświetleniowe do zamontowania na szynoprzewodach. Jednak mają one tez inne zalety jak wysoki poziom oddawania realnych barw (CRI>90) i wyeliminowanie efektu olśnienia (UGR <19).
Warto wiedzieć, że większą żywotność mają diody LED fabrycznie zainstalowane w oprawach (zintegrowane), takich jak na przykład Kanlux LED DAIBO LED. Dzieje się tak dlatego, że diody te mają większą efektywność. Ledy w takich lampach mają zazwyczaj zasilanie prądowe, a nie napięciowe. To oznacza mniejsze straty mocy i korzystniejsze warunki pracy diod. Istotne są tu też lepsze warunki chłodzenia i stabilna temperatura pracy, które przyczyniają się do dodatkowego przedłużenia żywotności diod LED.
2. Liczba włączeń i wyłączeń
W przeciwieństwie do innych źródeł światła liczba cykli (czyli ilości włączeń i wyłączeń lampy) praktycznie nie ma wpływu na niezawodność LEDów. Jak dowiodły testy w laboratorium producenta, małoletni miłośnicy zabaw włącznikami oświetlenia mogą więc bez przeszkód zapalać i gasić lampy w domu nawet ponad czterdzieści tysięcy razy, bez uszczerbku dla lampy. Takimi parametrami może "pochwalić się" na przykład iQ-LED GU10 (ilość cykli włącz/wyłącz to ponad 40.000 razy).
3. Pełna moc natychmiast po włączeniu
Zarówno żarówki starego typu, jak i energooszczędne, potrzebowały chwili „rozgrzewki”, żeby świecić z maksymalną siłą. W LEDach pełny strumień uzyskiwany jest o wiele szybciej, dla naszego oka widoczne to jest to w sposób niezauważalny i pełen strumień widoczny jest od razu po włączeniu. Ten parametr jest również badany podczas rygorystycznych testów, poprzedzających wprowadzenie produktów LED na rynek.
Na opakowaniach źródeł światła znaleźć możemy informację mówiącą o tym "ile czasu urządzenie potrzebuje do osiągnięcia 60% pełnego strumienia świetlnego". O ile w przypadku oświetlenia LED wartość ta to zazwyczaj ułamki sekund, to niektóre świetlówki kompaktowe potrzebowały kilka lub nawet kilkadziesiąt sekund na osiągnięcie 60% sprawności. Dlatego też warto na ten parametr zwrócić uwagę kiedy poszukujemy oświetlenia do pomieszczeń odwiedzanych sporadycznie i oświetlanych na krótką chwilę.
4. Wydajność świecenia
Wydawałoby się, że im więcej diod LED i większa moc, tym intensywniejsza siła świecenia, prawda? Tymczasem o wydajności oświetlenia decyduje rodzaj i jakość diody, a nie ich liczba. Diody LED to technologia, która rozwija się w zaskakującym tempie. Udowodni Ci to na przykład Kanlux XLED EX o mocy 3,8 W i strumieniu 806 lumenów. Zastępuje ona tradycyjną żarówkę o mocy 60 W, przy 15 razy mniejszym zużyciu prądu! Dla porównania 5 lat temu żarówka LED o takiej sile świecenia potrzebowała około 10W mocy.
5. Szeroki zakres temperatury barwowej
Nowoczesne diody LED dysponują bardzo szerokim zakresem temperatury barw już od 1800K, czyli barwy określana mianem "superciepłej", jak w żarówce Kanlux XLED G125 SW. Dekoracyjna bańka z bursztynowego szkła mieści w sobie dekoracyjny filament LED, który sam w sobie jest ozdobą. Takie światło uspokaja i sprzyja odpoczynkowi.
Jeśli chcesz oświetlenia, które pobudza i sprzyja skupieniu, postaw na lampkę Kanlux Rexar. Jej najwyższy zakres temperatury barwowej to 6500 K (biały niebieski, zimny), ale można go także zmienić na cieplejszy. Ponadto możesz dowolnie regulować natężenie światła e tej lampce, a także skorzystać ze wbudowanego portu USB, żeby doładować urządzenie mobilne.
6. Współczynnik oddawania barw
Pierwsze źródła światła LED nie rozpieszczały pod względem współczynnika oddawania barw, jednak w ostatnich latach wymogiem jest poziom przynajmniej na poziomie Ra=80. Im współczynnik ten jest wyższy, tym barwy są lepiej oddawane, a oświetlane przedmioty wyglądają naturalniej. Wierna prezentacja kolorów jest szczególnie istotna w sklepach z farbami, salonach wystawienniczych, w butikach, a także gabinetach stomatologicznych.
W lampach iQ-LED Kanlux sięga on nawet wartości powyżej 90. Dobrym przykładem są żarówki z serii , oddające pełne spektrum barw i wyróżniające się niską emisją światła niebieskiego (LESS BLUE). To ważne, bo nadmiar światła niebieskiego w diodach LED jest niekorzystny dla Twojego zdrowia i samopoczucia.
7. Oświetlenie zewnętrzne LED
Dobrym przykładem jest Kanlux AQILO IP65. To pierwsza oprawa natynkowa o tak wysokim stopniu szczelności w ofercie Kanlux - IP65. Charakteryzuje się prostą stylistyką i dostępnością w trzech kolorach: białym, czarnym i grafitowym.
Tak wysoka szczelność przeznaczona jest do pomieszczeń, w których lampy narażone są na podwyższoną wilgotność oraz ryzyko zalania wodą, m.in. łazienek i kuchni oraz do stref zewnętrznych domu, jak tarasy, balkony czy zadaszone wejścia. Oprawy LED jak i żarówki z powodzeniem zastosujesz na zewnątrz. Jednak sprawdź na opakowaniu jaki jest ich stopień IP.
Żarówki LED łączą w sobie bezpieczeństwo, energooszczędność, trwałość, wydajność, niezawodność, odporność na czynniki zewnętrzne i różnorodność zastosowań. Jeśli zdecydujesz się na światło LED to pamiętaj, aby były to sprawdzone produkty, których jakość jest potwierdzona badaniami, doświadczeniem i najlepiej 5-letnią gwarancją producenta.
źródło i zdjęcia: KANLUX