To było nie lada wyzwanie dla wszystkich uczestników procesu budowy. W niespełna półtora roku powstał imponujący wysokim standardem dom studencki przy alei Pokoju w Krakowie. Już na pierwszy rzut oka widać różnicę pomiędzy nowoczesnym wyglądem budynku Student Depot a prostym, nieco siermiężnym obliczem większości akademików. Na estetyczny kształt obiektu niemały wpływ ma stolarka okienna, której dostawcą był OknoPlus.
Budowa w 1,5 roku
Gdy na początku marca 2021 roku firma ERBUD SA została generalnym wykonawcą inwestycji, a przedstawiciele Student Depot ogłosili, że studenci będą mogli zamieszkać w akademiku już przed październikiem 2022, było wielu powątpiewających w możliwość realizacji tej zapowiedzi.
Podstawowym problemem zdawała się być lokalizacja - budynek miał stanąć w bezpośrednim sąsiedztwie istniejącego już kompleksu biurowego i słynnego krakowskiego „Błękitka”.
Budowa w centrum, w pobliżu już istniejących obiektów, wymagała szczególnych rozwiązań logistycznych. Problematyczny był przede wszystkim nie tyle sam transport elementów, co ich rozładunek, a także składowanie - ze względu na szczupłość miejsca. Przy tym wszystkim należało też zmierzyć się ze sporym tempem inwestycji oraz nieprzewidzianymi sytuacjami, które mogły mieć ogromny wpływ na powodzenie realizacji.
Żeby zrozumieć i docenić skalę przedsięwzięcia warto wiedzieć, że na dziesięciu piętrach mieszkalnych akademika miało być zamontowanych - uwaga - 900 okien! To jednak jeszcze nie wszystko.
OknoPlus dostarczył także szklenia w formacie XXL na fasadę parteru, konstrukcje wewnętrzne, oraz drzwi przeciwpożarowe. Waga każdego okna o standardowej wielkości wynosiła od 130 do 176 kilogramów - ogromną rolę odegrały tu bowiem najwyższej jakości pakiety szybowe w klasie balustrady, zapewniające pełną ochronę przed wypadnięciem w przypadku uszkodzenia szkła, charakteryzujące się również doskonałą klasą dźwiękochłonności.
Dla zapewnienia bezpieczeństwa mieszkańcom okna wyposażone zostały w okucia i klamki z funkcją TBT. Okucie TBT umożliwia uchylenie okna przekręcając klamkę do pozycji poziomej, nawet w przypadku, kiedy zamek jest zablokowany. Klamki te umożliwiają swobodną wentylację pomieszczeń przy jednoczesnym zabezpieczeniu przed niezamierzonym otwarciem.
Przygotowanie dostawy - tak ogromnej liczbą, rozmiarami i wagą - to jedno, ale istotna była przede wszystkim koordynacja transportu i rozładunku z kolejnymi etapami wznoszenia obiektu - tak, by wykluczyć przestoje czy zachwiania cyklu budowy spowodowane niedoborem lub nadmiarem elementów.
Systemy ALIPLAST w strefach wspólnych
Parter akademika ma w założeniu służyć wszystkim jego mieszkańcom. Z lobby są wejścia do przestronnej kuchni, siłowni, sali gier i strefy cichej nauki. Takie przeznaczenie pomieszczeń determinowało zastosowanie specyficznych wariantów szklenia.
Pokoje dla studentów w wysokim standardzie
Akademik Student Depot może przyjąć 795 osób w jedno- lub dwuosobowych, w pełni wyposażonych mieszkaniach z aneksem kuchennym i łazienką. Komfort świetlny, termiczny i akustyczny zapewniają w nich dostarczone przez OknoPlus znakomite okna PVC Morlite.
Ich ultracienkie ramy (niskie złożenie - 110 zamiast tradycyjnych 128 mm) zdecydowanie zwiększają ilość wpadającego do wnętrza naturalnego światła, które przecież, jak powszechnie wiadomo, ma zbawienny wpływ na samopoczucie i koncentrację - komu jak komu, ale studentowi z pewnością niezbędną.
Najwyższej klasy profile GEALAN w połączeniu z optymalnymi pakietami szybowymi sprawiają, że okna w krakowskim domu studenckim spełniają narzucone przez Warunki Techniczne 2021 normy dotyczące przenikania ciepła i energii słonecznej, przez co są gwarancją energooszczędności.
W przypadku tego konkretnego obiektu sprawą wielkiej wagi była dźwiękochłonność okien montowanych w mieszkaniach dla studentów. Z uwagi na lokalizację, wymagania izolacji akustycznej wielu okien dochodziły aż do 42dB.
Wysokim wartościom technicznych współczynników dorównuje jakość wizualna. Firma OknoPlus dostarczyła okna PVC Morlite w wersji dwukolorowej - od wewnątrz rama jest biała, zaś jej zewnętrzna powierzchnia to niestandardowy odcień szarości RAL 7015. Bo przecież lepiej mieszka się ze świadomością, że lokum jest estetyczne nie tylko od środka, ale i na zewnątrz.
Źródło i zdjęcia: OknoPlus