PokażUkryj kategorie
Zobacz oferty produktowe firm
Dachy i rynny

Zagospodarowanie wód deszczowych wokół domu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut 2022-03-03

W ostatnich latach zauważamy wzrost świadomości społeczeństwa odnośnie oszczędzania wody. Nikogo już nie trzeba przekonywać, że woda jest cennym zasobem. Według badań woda słodka stanowi tylko 2,5% zasobów wodnych Ziemi, z czego tylko 1% jest zdatne do picia. Wodę natomiast wykorzystuje się nie tylko do picia, lecz także w rolnictwie, do produkcji oraz w sektorach usługowych.

Oszczędzaj dzięki wodzie deszczowej

Z danych GUS wynika, że w ciągu doby Polak zużywa średnio około 100 litrów wody na osobę, z tego większość trafia do kanalizacji, gdyż zużywana jest do mycia i spłukiwania toalet. Spożywamy zaledwie 2–3 litry dziennie.

Dodatkowo wykorzystujemy wodę do podlewania. Ilość wody zużywana na podlewanie zależy od rodzaju roślinności. Przykładowo trawniki potrzebują 10–20 mm (10–20 litrów) na każdy 1 m2 wody przy każdym podlewaniu.

Podlewa się je 2–3 razy w tygodniu, co daje nam minimum 20 litrów wody na każdy metr kwadratowy. Na szczęście, dzisiejsze ekologiczne rozwiązania w instalacjach zagospodarowania wody deszczowej dają możliwość gromadzenia wody deszczowej w celu jej ponownego wykorzystania.

Wówczas mamy dwie korzyści – oszczędzamy płacąc niższe rachunki, oraz oszczędzamy naturalne zasoby wody. Rozwiązania te dają także możliwość zagospodarowania nadmiaru wody deszczowej z posesji, co w przypadku braku możliwości odprowadzenia wody do kanalizacji jest naszym prawnym obowiązkiem.

Rynna jest pierwszym elementem systemu zagospodarowania wód deszczowych

Wybierając rynnę zwróć uwagę na głębokość, to ona odpowiada za szybkie odprowadzenie wody z dachu. Ma to szczególne znaczenie podczas deszczów nawalnych.

 Rynna jest pierwszym elementem systemu zagospodarowania wód deszczowych
Rynna jest pierwszym elementem systemu zagospodarowania wód deszczowych

Pierwszym elementem systemu zagospodarowania wód deszczowych wokół domu jest rynna, za pomocą której zbieramy wodę z dachu. Najlepiej, aby była ona na tyle głęboka, aby pozwalała na zebranie wody z jak największej powierzchni do jak najmniejszej liczby rur spustowych.

Rynna o dużej wydajności pozwoli odprowadzić wody deszczowe, nawet podczas bardzo ulewnych opadów, a jeżeli planujemy podłączyć zbiorniki na deszczówkę do rur spustowych liczba ich będzie mniejsza.

Wydajna rynna to niekoniecznie rynna szeroka, to przede wszystkim rynna głęboka, ponieważ właśnie głębokość ma największy wpływ na efektywność i szybkość odprowadzenia wody z dachu. Zmniejszenie szerokości rynny oraz liczby rur spustowych pozwala też na zmniejszenie kosztów orynnowania. Taka idea przyświecała konstruktorom rynny Kanion.

Charakteryzuje się ona bardzo głębokim profilem – jednym z najgłębszych na rynku. Dodatkowo profil ten odznacza się wywinięciem wewnętrznym, co zapobiega wychlapywaniu wody na elewację.

Co warto zrobić i co możemy zrobić z wodą deszczową z rynny? Dzięki kształtce zwanej łapaczem deszczu, którą montuje się na rurze spustowej rynny możemy gromadzić wodę deszczową w zbiorniku, aby następnie użyć ją do podlewania ogrodu.

Najłatwiejszym i najmniej ingerencyjnym w strukturę ogrodu rozwiązaniem do gromadzenia i ponownego wykorzystania wody deszczowej jest zamontowanie łapacza deszczu na rurze spustowej, podłączonego do zbiornika naziemnego (zbiornik na deszczówkę).

Łapacz może być zastosowany do nowej, jak i do już zamontowanej rury spustowej. Warto wiedzieć, że zastosowanie minimum dwóch takich zbiorników o pojemności 1 m3 każdy, podlega dofinasowaniu z programu "Moja Woda".

Łapacz deszczu systemu rynnowego Kanion jest całkowicie bezobsługowy
Łapacz deszczu systemu rynnowego Kanion jest całkowicie bezobsługowy

Łapacz deszczu systemu rynnowego Kanion jest całkowicie bezobsługowy. Woda, spływająca po ściankach rury spustowej trafia do przestrzeni ograniczonej wewnętrznym kołnierzem. Stąd poprzez szybkozłączkę i wężyk o średnicy 1” jest odprowadzana do zbiornika.

Gdy woda w zbiorniku osiągnie poziom maksymalny (równy z krawędzią kołnierza wewnętrznego łapacza) nadmiar wody automatycznie oprowadzany jest do odbiornika.

Co natomiast z nadmiarem wody?

Odbiornikiem nadmiaru wody, która nie zmieści się w zbiorniku może być kanalizacja. Jednak coraz częściej kanalizacji deszczowej nie buduje się, lub służy ona tylko do potrzeb odprowadzenia wody z ulicy. Za korzystanie z kanalizacji deszczowej i odprowadzanie wód deszczowych mogą zostać naliczone opłaty.

Sposobów na rozwiązanie "problemu" z nadmiarem wody deszczowej jest bardzo wiele: od zastosowanie otwartych zbiorników rozsączających lub szczelnych retencyjnych, na systemach podziemnych kończąc.

Jeżeli warunki gruntowo-wodne są sprzyjające: poziom wód gruntowych znajduje się minimum 1 m od przewidywanego dna zbiornika, a grunt jest przepuszczalny – można zastosować skrzynki Wavin AquaCell do zbierania i powolnego odprowadzenia wody. Zebrana z posesji woda wpływa do skrzynek rozsączających i powoli rozsącza się do gruntu, naśladując naturalne procesy zachodzące w przyrodzie.

Jedna skrzynka ma wymiar 600 ×1200 × 400 mm (szerokość × długość ×wysokość). Kształt zbiornika można konfigurować swobodnie w zależności od powierzchni, z której zbierana jest woda oraz od zdolności infiltracyjnej gruntu.

Skrzynki Wavin AquaCell można montować także pod podjazdami. Zastosowanie systemu rozsączającego ma wymierny aspekt ekologiczny – rozsączona woda zasila wody gruntowe, co zapobiega stepowieniu okolicy.

Zbiorniki rozsączające są także kosztem kwalifikowanym, na który można pozyskać dofinansowanie z programu „Moja Woda”. Informacje o zasadach doboru i sposobie montażu skrzynek Wavin AquaCell można znaleźć na stronie www.wavin.pl

źródło i zdjęcie: Wavin

Budujemy Dom wrzesień 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Czas na Wnętrze wrzesień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Gardeners' World Edycja Polska październik 2022

Gardeners' World Edycja Polska

Czasopismo ogrodnicze - najlepsze inspiracje i porady ogrodnicze

ABC Budowania 2022

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum