Zmiękczacz wody - co musisz wiedzieć, by wybrać i zamontować?

Zmiękczacz wody - to skuteczne remedium na problemy z wodą w domu. W tym domu konieczne było uzdatnianie wody. Domownicy zauważyli odkładanie się kamienia na armaturze i dnie czajnika. Kamień odkładał się też w zmywarce i pralce. Kamień wytrącający się z wody niszczy nie tylko armaturę. Narażone są też delikatne urządzenia grzewcze, termostaty i grzejniki. Wyższe są koszty ogrzewania, bo odkładający się kamień zmniejsza sprawność instalacji grzewczej. Także skóra człowieka, włosy źle znoszą nadmiernie twardą wodę - mogą się pojawić uczulenia. Woda też gorzej smakuje. Potrzebny jest taki filtr wody. W tym domu zainstalowano zmiękczacz wody Aquaphor A800. Zmiękcza wodę dostarczaną do wszystkich punktów domu. Jego pierwsza zaleta? Mieści się w szafce obok zlewozmywaka!

Zmiękczacz podłącza się w pierwszym możliwym miejscu za wodomierzem domu. Jeden wyjątek - wcześniej powinna być wyprowadzona woda do podlewania ogrodu. Nie ma powodu jej zmiękczać.

Przed zmiękczaczem instaluje się filtr mechaniczny, którego zadaniem jest zatrzymywanie nieczystości. Taki filtr trzeba regularnie wymieniać. Za zmiękczaczem dobrze jest zainstalować filtr węgla aktywnego, który dodatkowo poprawi smak i zapach wody. Woda z domu, w którym ma być zainstalowany zmiękczacz, jest pobierana do badania w stacji SANEPID-u. Na podstawie wyników badań można precyzyjnie ustalić parametry pracy zmiękczacza.

Zmiękczacz wysokiej klasy ma niewielkie zapotrzebowanie na sól do regeneracji złoża i zużywa mało wody do przepłukiwania złoża.

Regeneracja złoża to przepłukiwanie wodą złoża żywicy jonowymiennej (której zadaniem jest zmiękczanie wody). Takie płukanie powtarzane jest automatycznie co 4-14 dni i zależy od ilości wody, którą urządzenie zmiękczyło. Raz na kilka miesięcy trzeba uzupełnić sól w zmiękczaczu. Zakup soli to wydatek około 20-40 zł.

Efekt korzystania ze zmiękczacza wody jest natychmiastowy - wyczuwalny w lepszym smaku wody, kąpieli, praniu. Dłuższa żywotność armatury, niższe koszty ogrzewania, zdrowsza skóra - to korzyści.

Aquaphor A800 i Aquaphor A1000 to urządzenia produkowane przez renomowanego amerykańskiego producenta. Mają 10 lat gwarancji.

Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje