Dlaczego wentylacja źle działa?

Dlaczego wentylacja źle działa?

Od kilku lat mieszkam w nowym domu i od początku mam problemy z jego wentylacją. Najgorzej jest przy rozpalaniu kominka - dym cofa się do salonu. Ostatnio spędziłem zaś dwa tygodnie w starym domu z otwartym kominkiem i tam rozpalanie nie dostarczało takich "atrakcji". Skąd ta różnica?

W większości przypadków, kłopoty z działaniem wentylacji wynikają ze zbyt słabego dopływu powietrza. W Pana sytuacji, wady przewodu kominowego są mało prawdopodobne, bo kominiarz zwróciłby na nie uwagę. Dymienie przy rozpalaniu wynika ze zbyt małego dopływu powietrza - kominek nie ma osobnego doprowadzenia powietrza, zaś okna prawdopodobnie nie mają nawiewników.

Można to łatwo sprawdzić przy rozpalaniu, zbliżając płomień świecy do kratek wentylacyjnych. Przy zamkniętych oknach, płomień będzie się palił pionowo lub odchyli się od kratki. Następnie proszę uchylić okna. Jeśli teraz płomień odchyli się ku kratce, to niedobór powietrza jest ewidentny.

Obserwując płomień świecy po zbliżeniu go do kratek wentylacyjnych, można sprawdzić, czy wentylacja w ogóle działa przy zamkniętych oknach (a). Jeśli wynik jest negatywny, wówczas powtarzamy eksperyment po uchyleniu okien (b). Przy otwartych oknach napływ świeżego powietrza jest swobodny, jeśli wentylacja dalej nie działa, to znaczy, że niesprawne są kominy wentylacyjne (zatkane lub zbyt niskie)

Z kolei w starych budynkach, powietrze napływa bardzo licznymi nieszczelnościami, głównie w wypaczonych oknach. Problem niedoboru powietrza w związku z tym nie występuje.

Schemat: W starych budynkach, świeże powietrze napływało przez liczne nieszczelności, głównie przez okna i drzwi, czasem przez wentylowaną podłogę na legarach
W starych budynkach, świeże powietrze napływało przez liczne nieszczelności, głównie przez okna i drzwi, czasem przez wentylowaną podłogę na legarach. Napływ powietrza był duży, dzięki czemu dobrze działały piece i kominki. Jednak niekontrolowana wentylacja i przeciągi nie zapewnia komfortowych warunków. Przez ostatnich 20 lat, w wielu takich domach wymieniono okna na całkowicie szczelne i bez nawiewników. W efekcie - wentylacja przestała w ogóle działać. Aby kominek po takim remoncie działał prawidłowo, powinno się wykonać dla niego osobny kanał nawiewu powietrza zewnętrznego, albo przynajmniej założyć duży nawiewnik ścienny w pobliżu paleniska

Redakcja BD

FAQ Pytania i odpowiedzi
  • Skąd biorą się kłopoty z działaniem wentylacji w nowym domu?

    Kłopoty z działaniem wentylacji w nowym domu wynikają ze zbyt słabego dopływu powietrza. Kominek nie ma osobnego doprowadzenia powietrza, a okna prawdopodobnie nie mają nawiewników.
  • Dlaczego w starym domu nie ma problemów z rozpalaniem kominka?

    W starym domu świeże powietrze napływa przez liczne nieszczelności, głównie przez okna i drzwi, co zapewnia odpowiedni dopływ powietrza do kominka.
  • Jak można sprawdzić, czy wentylacja w domu działa poprawnie?

    Można sprawdzić to zbliżając płomień świecy do kratek wentylacyjnych. Przy zamkniętych oknach, płomień powinien odchylać się ku kratce. Jeśli to nie następuje, należy uchylić okna i ponownie sprawdzić odchylenie płomienia.
  • Co zrobić, aby poprawić działanie wentylacji w domu z całkowicie szczelnymi oknami?

    Aby poprawić działanie wentylacji, powinno się wykonać dla kominka osobny kanał nawiewu powietrza zewnętrznego lub założyć duży nawiewnik ścienny w pobliżu paleniska.
  • Dlaczego kominiarz nie zwrócił uwagi na wady przewodu kominowego?

    Wady przewodu kominowego są mało prawdopodobne, ponieważ kominiarz podczas kontroli zwróciłby na nie uwagę. Problemem jest raczej zbyt mały dopływ powietrza do kominka.
  • Czytaj więcej Czytaj mniej
Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

brut6
29-01-2024 16:21
Witam Niewystarczający ciąg w kominie, może być to spowodowane niewystarczającą wysokością lub niewłaściwą konstrukcją komina, a także zatorami lub nagromadzeniem sadzy w kominie. Jeśli komin ma pęknięcia, dziury lub inne uszkodzenia, może to spowodować przedostawanie ...
Zdaniem Czytelnika
25-01-2024 17:36
Komentarz dodany przez Andrzej Wilhelmi: Pragnę zwrócić uwagę na fakt, że we wkładach kominkowych z chwilą otwarcia drzwiczek następuje automatycznie przesłonięcie otworu dymowego. Z początkiem rozpalania strumień ciepłego powietrza nie jest wstanie wypchnąć z komina zalegającego ...
demo
04-11-2015 17:27
Rozpalanie raz na jakiś czas, tak też mam takie atrakcje z cofającym się dymem.To normalne przy wkładach kominkowych, ale dobrze jest przed rozpaleniem wymusić ciąg kominowy otwierając drzwiczki wkładu, choć i to nie zawsze daje dobry efekt.Powodem tych atrakcji jest wyziębiony komin ...
Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz