Oszczędzaj pieniądze i ogrzewaj dom - wentylacja z odzyskiem ciepła

Oszczędzaj pieniądze i ogrzewaj dom - wentylacja z odzyskiem ciepła

Oszczędzanie to obecnie jeden z kluczowych, bardzo dobrych trendów. Dotyczy nie tylko ograniczenia zużycia energii przez domowe sprzęty, oświetlenie, ogrzewanie, klimatyzację, ale także system wentylacyjny. I tu nie tylko stała, niezależna od warunków atmosferycznych, wymiana powietrza jest ważna, ale też to, w jaki sposób może ona ułatwić zmniejszenie kosztów eksploatacji budynku.

Na czym polega wentylacja z odzyskiem ciepła?

Idea działania wentylacji mechanicznej z rekuperatorem polega na kontrolowanym wyciągu i nawiewie powietrza, połączonym z wymianą ciepła w centrali wentylacyjnej. System to centrala i dwa rurociągi - powietrza nawiewanego i wywiewanego, zakończone we wnętrzach anemostatami, a na zewnątrz czerpnią i wyrzutnią powietrza.

Zaprojektowanie i wykonanie systemu wymaga fachowej wiedzy i doświadczenia. Przy tworzeniu projektu specjalista uwzględnia kilka kwestii:

  • zapotrzebowanie na świeże powietrze w poszczególnych pomieszczeniach;
  • dobór przewodów wentylacyjnych o odpowiedniej średnicy;
  • sposób ich rozprowadzenia i ukrycia (zwykle mają 100-160 mm średnicy bez izolacji);
  • opory przepływu w poszczególnych odcinkach instalacji; sposób wyciszenia (wentylatory oraz ruch powietrza są źródłem hałasu);
  • centralę o odpowiednich parametrach, dopasowaną do charakterystyki budynku.

Zdecydowanie najlepiej cały proces projektowania przeprowadzić już na etapie tworzenia projektu indywidualnego budynku lub adaptacji gotowego. Przeróbki, nawet na etapie stanu surowego, będą kłopotliwe, głównie ze względu na konieczność rozprowadzenia kanałów o niemałej średnicy. Jeśli przegapi się ten moment, potem może się okazać, że w budynku wymurowane są kominy wentylacyjne, które w wentylacji mechanicznej są zupełnie niepotrzebne. Warto o tym pamiętać, by nie tracić czasu i pieniędzy na ich postawienie.

Przewody wentylacyjne muszą mieć średnicę zgodną z projektem. Zastosowanie węższych - spowoduje zwiększenie oporów instalacji i wzrost poziomu szumów (będą się one potęgować u wylotu anemostatu na końcu takiego przewodu).

Przewody wyposażane są w przepustnice, umożliwiające regulację przepływu powietrza, sterowane ręcznie bądź automatycznie. Funkcję sterującą pełnią też anemostaty, zamykające wyloty i wloty. Instalacja może być prowadzona w szachtach, podwieszana pod sufitem lub układana na stropie. Lokalizacja wylotów przewodów wentylacyjnych powinna gwarantować równomierną wymianę powietrza w całym pomieszczeniu, przy jednoczesnym zapewnieniu komfortu cieplnego przebywającym w nim domownikom.

Powietrze z zewnątrz pobiera czerpnia, a zużyte wydala wyrzutnia, dlatego nie buduje się kominów z kanałami wentylacyjnymi i nie montuje w oknach ani w ścianach nawiewników. Czerpnię osadza się w ścianie budynku, podbitce dachu bądź jako element GWC, wyrzutnię - w ścianie szczytowej albo w dachu (jako gotowy komin). Aby powietrze swobodnie przepływało pomiędzy pomieszczeniami, skrzydła drzwi muszą być podcięte u dołu (tak samo, jak przy pozostałych rodzajach wentylacji).

Dowiedz się więcej o wentylacji w domu ➡️ Wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła - co warto wiedzieć?

Redakcja BD
Fot. otwierająca: PRO-VENT

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz