Komfovent Domekt - rekuperator z wymiennikiem obrotowym

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Komfovent Domekt - rekuperator z wymiennikiem obrotowym

Centrala wentylacyjna z odzyskiem ciepła, czyli popularny rekuperator to powoli standard wyposażenia nowego domu. Często osoby budujące dom nie wiedzą jednak, jak wpłynie on na ich zdrowie i czy warto go montować w domu, gdzie mają mieszkać również alergicy. Tym artykułem postaram się rozwiać wszelkie wątpliwości, i podpowiem na co w szczególności zwrócić uwagę, aby dokonać optymalnego wyboru.

aktualizacja: 2022-02-02 09:30:14

Serce rekuperatora - wymiennik ciepła

Sercem każdego rekuperatora jest jego wymiennik ciepła. Nasuwa się pytanie czy rodzaj wymiennika ma znaczenie dla naszego samopoczucia i który wymiennik jest przyjaźniejszy osobom z alergiami? Najpopularniejszymi rozwiązaniami na rynku są wymienniki przeciwprądowe oraz obrotowe. Porą roku, kiedy przekonamy się o zasadniczej różnicy między wymiennikami ciepła jest zima. Wszyscy pewnie pamiętamy, jak mieszkając w domach lub mieszkaniach z wentylacją grawitacyjną, przy działającym ogrzewaniu budziliśmy się rano zimą z drapiącym gardłem,wysuszonymi śluzówkami czy ogólnie złym samopoczuciem. Objawy te szczególnie się nasilają jeśli jesteśmy uczuleni. Odpowiedzialny za to z reguły był zbyt niski poziom wilgotności względnej w domu, czyli po prostu zbyt suche powietrze. W zależności od tego, jaki wymiennik ciepła będzie sercem naszego rekuperatora, albo zapomnimy o tym w naszym nowym domu, albo - mimo posiadanej rekuperacji - dalej będziemy musieli mierzyć się z tym problemem.

Obrotowy wymiennik ciepła najwyższej klasy - Komfovent
Obrotowy wymiennik ciepła najwyższej klasy - Komfovent

Decydując się na rekuperator np. Komfovent Domekt z "obrotówką" będziemy mieli zachowany zimą komfortowy poziom wilgotności względnej w domu w zakresie 40-60% przy standardowej temperaturze w pomieszczeniach tj. 21°C. Dzieje się tak, ponieważ „obrotówka” odzyskuje nawet ponad 50% wilgoci z powietrza wywiewanego i powietrze świeże, nawiewane z zewnątrz zostaje nawilżone. Co ważne - jest odporna również na zamarzanie i pracuje nawet przy temperaturze zewnętrznej -30°C. Użytkownicy rekuperatorów z wymiennikiem przeciwprądowym, aby nie mieć zbyt suchego powietrza w domu, idą na kompromis - zmniejszają ilość powietrza dostarczanego przez rekuperator do minimum. W efekcie ilość świeżego powietrza jest dużo mniejsza, a wilgotność nadal pozostawia wiele do życzenia. W przypadku wymiennika obrotowego nie musimy tego robić - korzystamy z wentylacji, jak zawsze i mamy wilgotność względną na odpowiednim poziomie. Co bardzo ważne, proces odzysku wilgoci odbywa się tylko zimą - latem rekuperator z wymiennikiem obrotowym, dokładnie tak samo jak przeciwprądowy, pomaga nam usunąć nadmiar wilgoci z domu - skutecznie ograniczając rozwój zarodników grzybów.

Optymalnym wyborem dla zachowania odpowiedniego poziomu wilgoci zimą w domu jest odzyskujący wilgoć wymiennik obrotowy.

Nos rekuperatora - filtry powietrza

Organem, który w naszym ciele odpowiada za filtrację powietrza jakie wdychamy jest nasz nos. To on ma za zadanie oczyścić powietrze z drobnoustrojów i zanieczyszczeń i chronić nas przed wieloma chorobami. Tą samą funkcję w rekuperatorze spełniają filtry powietrza. Są 2 filtry. Pierwszy - na nawiewie, ma za zadanie chronić nas, drugi - na wywiewie - chroni urządzenie.

Wybierając urządzenie zwróćmy uwagę na klasę filtrów, w jakie jest ono wyposażone. Czy są to docinane z rolki maty filtrujące klasy G3 lub G4 (często również zwane filtrem wstępnym), które zatrzymają wyłącznie największe zanieczyszczenia takie jak sierść, kurz, okruchy, czy też porządne, dokładne filtry klasy F7 zatrzymujące nawet 90% cząsteczek ePM10 i ponad 65% cząsteczek ePM2,5. Takie filtry F7 na nawiewie znajdziemy w standardzie w rekuperatorach Komfovent Domekt (na wywiewie Domekt ma zamontowany filtr klasy M5 dobrze chroniący urządzenie przed kurzem i pyłem).

Wysokiej klasy filtry kompaktowe F7 i M5 marki HAVACO
Wysokiej klasy filtry kompaktowe F7 i M5 marki HAVACO

Opcje dodatkowe - klasa rekuperatora

Na rynku dostępnych jest bardzo wiele urządzeń - od typowo budżetowych i "garażowych" rozwiązań po marki premium z najwyższej półki. Zawsze stajemy przed wyborem czy warto dopłacić do droższych rozwiązań. Rekuperator będzie pracował non stop przez wiele lat, dlatego moim zdaniem, oszczędności na tym etapie mogą się potem okazać pozorne. Ale musimy być tutaj ostrożni, ponieważ drogi sprzęt z wysokiej półki nie zawsze oznacza bogaty standard. Często okazuje się, że trzeba dokupić dodatkowe, drogie moduły, aby zapewnić sobie odpowiednie, potrzebne na co dzień funkcje.

Komfovent Domekt posiada w standardzie wszystko, czego będziemy potrzebować na co dzień. W kontekście naszego samopoczucia najważniejsza jest funkcja CAV czyli tzw. STAŁY PRZEPŁYW POWIETRZA, dbająca o to, aby nasza wentylacja była zawsze doskonale wyregulowana. To właśnie CAV zapewnia dokładną i zawsze optymalną ilość powietrza nawiewanego i wywiewanego. To bardzo ważne ponieważ mamy pewność, że niezależnie od warunków nie będziemy mieć w domu ani nadciśnienia ani podciśnienia, co przełoży się bezpośrednio na nasze samopoczucie i wysoki komfort domowników.

Doskonałym przykładem rekuperatora z półki PREMIUM, w którym wszystko mamy w standardzie i nie potrzebujemy dodatkowych płatnych modułów jest Komfovent Domekt.

Mózg rekuperatora - automatyka sterowania

Aby serce i nos mogły dobrze pracować niezbędne jest odpowiednie działanie mózgu. W przypadku rekuperatora mózgiem odpowiadającym za całą jego pracę jest automatyka sterowania. To jej zaawansowanie i inteligencja decyduje bezpośrednio, jak pracuje i co potrafi rekuperator - czy jest energooszczędny, czy możemy płynnie sterować ilością powietrza, czy i jak duży mamy realny wpływ na jego pracę oraz jakie parametry pracy możemy zmieniać pod własne potrzeby. W Komfovent Domekt otrzymają Państwo bezawaryjną, dopracowaną i zaawansowaną automatykę sterowania.

Komfovent Domekt - 100% on-line w standardzie
Komfovent Domekt - 100% on-line w standardzie
Komfovent Domekt - rekuperator z jedną z najlepszych, według instalatorów i ekspertów, automatyką sterowania na rynku.

Gwarancja i co po niej - czyli zdrowie psychicznie również jest ważne

Rekuperator to tylko urządzenie. Zawsze - niezależnie, jak jest wysokiej klasy, może coś się z nim stać. Wtedy kluczowa jest gwarancja i serwis. W przypadku rekuperatorów Komfovent Domekt otrzymujecie Państwo 3-letnią, pełną gwarancję producenta oraz pewność, że do Waszej dyspozycji jest szybki, sprawny, skuteczny i w pełni profesjonalny serwis. Co więcej - Komfovent jako jedyny w Polsce oferuje po zakończeniu gwarancji dalszą bezpłatną ochronę serwisową. W ramach usługi Zdalne Wsparcie Serwisowe on-line w razie jakichkolwiek wątpliwości co do pracy urządzenia możecie Państwo bezpłatnie liczyć na pomoc serwisu. Pracownicy techniczni łączą się z centralą, diagnozują ją i w ponad 80% przypadków usuwają zdalnie problem.

Wybór rekuperatora nigdy nie jest prostym zadaniem. Od ilości rozwiązań i urządzeń może nas "rozboleć głowa". Tym bardziej, jeśli w domu mamy małego lub dużego alergika. Zwracajmy uwagę na elementy które wymieniłem, a będziemy mieli znacznie większą szansę, że dokonamy właściwego wyboru.

Tomasz Osuchowski
Ventia - generalny dystrybutor Komfovent w Polsce

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Możliwości klimatyzatorów przenośnych dla kamperów i przyczep kempingowych
Możliwości klimatyzatorów przenośnych dla kamperów i przyczep kempingowych