Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Split czy monoblok, która pompa ciepła jest lepsza?

Artykuł sponsorowany
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Split czy monoblok, która pompa ciepła jest lepsza?

To pytanie zadają sobie zarówno inwestorzy jak i instalatorzy pomp ciepła. Różnice między obiema konstrukcjami wpływają zarówno na kwestie eksploatacyjne jak i montażowe. O ile zasada działania obu typów jest taka sama i polega na sprężaniu i rozprężaniu czynnika chłodzącego oraz przekazywaniu energii z dolnego źródła o niskiej temperaturze do źródła górnego o temperaturze wyższej, to różnią się one między innymi zastosowanymi rozwiązaniami konstrukcyjnymi i gabarytami.

aktualizacja: 2020-12-07 11:12:27

Pompy ciepła typu split składają się z jednostki zewnętrznej oraz wewnętrznej. W skład jednostki zewnętrznej wchodzi wentylator, parownik oraz sprężarka. Jednostka wewnętrzna składa się głównie ze skraplacza i pompy obiegowej. Między jednostkami prowadzi się przewody z czynnikiem chłodzącym. Trzeba mieć na uwadze, że im większa odległość między jednostkami i im więcej zagięć przewodów tym sprawność urządzenia będzie niższa.

Konstrukcja typu monoblok charakteryzuje się tym, że wszystkie elementy układu chłodniczego znajdują się w jednej zamkniętej obudowie. Taką pompę ciepła stawiamy przy budynku, a między nią a instalacją grzewczą prowadzone są rury z wodą bądź cieczą niezamarzającą (roztworem glikolu) oraz przewody elektryczne. Jest to oszczędność cennego miejsca w budynku - nie ma konieczności wygospodarowania przestrzeni na drugą jednostkę.

Montaż tej pompy ciepła jest prosty i szybki, ponieważ jest ona fabrycznie napełniona czynnikiem roboczym przez producenta i w pełni hermetyczna. Jest też obarczony znacznie mniejszym ryzykiem ewentualnych błędów instalatorskich. Instalator musi wykonać montaż hydrauliczny i elektryczny - nie bierze na siebie wykonania połączeń freonowych. W wersjach split montaż jest bardziej skomplikowany oraz wymaga od instalatorów posiadania uprawnień w zakresie F-gazów, gdyż konieczne jest samodzielne napełnienie układu chłodniczego czynnikiem oraz sprawdzenie szczelności układu na miejscu montażu urządzenia. Przekłada się to bezpośrednio na wyższe koszty montażu takiej pompy ciepła.

Inwestorzy są też często nieświadomi, że montaż pompy ciepła typu split powyżej 10 kW wymaga założenia karty produktu, co z kolei wiąże się z corocznymi kontrolami szczelności, które są dodatkowym obciążeniem finansowym dla użytkownika. Warto tutaj zwrócić uwagę inwestorowi na ważny aspekt jakim jest rodzaj czynnika. Decydując się na pompę ciepła z propanem R290 jako czynnikiem chłodzącym, nie trzeba dokonywać płatnych obowiązkowych kontroli przewidzianych przepisami ustawy F-gazowej. Nie ma również konieczności jej rejestracji w Centralnym Rejestrze Operatorów ani jej instalacji przez specjalistę posiadającego uprawnienia F-gaz.

W najnowocześniejszych pompach ciepła - jak Vesta firmy SAS stosuje się naturalny czynnik chłodzący niepodlegający ustawie SZWO (tzw. F-gazy). Propan (R290) to czynnik przyszłości. Stosowany jest m. in w lodówkach, a w perspektywie najbliższych lat będzie prawdopodobnie jednym z nielicznych dopuszczonych czynników chłodniczych, który nie będzie podlegał restrykcyjnym ograniczeniom. Jest bezpieczny oraz posiada niski współczynnik GWP wynoszący zaledwie 3. GWP to potencjał tworzenia efektu cieplarnianego, im jest niższy tym czynnik ma mniejszy wpływ na tworzenie efektu cieplarnianego. Dla porównania - inny czynnik często stosowany w pompach ciepła - R410 ma GWP=2088! Jeśli kupimy pompę ciepła pracującą na czynniku, który zostanie zabroniony w produkcji pomp ciepła to później będziemy mieć duży problem z uzupełnieniem czynnika. W niektórych krajach UE kary za brak aktualnego przeglądu F-gaz sięgają już 10 000 euro. Wkrótce może być także wprowadzony dodatkowy podatek od czynnika z grupy F-gaz tak jak jest to np. w Danii. Ponadto, w przypadku niezgłoszenia urządzenia kwalifikującego się do CRO, ustawa o SZWO przewiduje nałożenie kary na właściciela urządzenia w wysokości 15 000 zł.

 

Vesta - monoblokowa pompa ciepła firmy SAS pracująca na czynniku R290
Vesta - monoblokowa pompa ciepła firmy SAS pracująca na czynniku R290

Jeśli chodzi o kwestie kosztów zakupu to pompa ciepła typu split wprawdzie zazwyczaj jest tańsza, ponieważ jej wykonanie jest łatwiejsze niż w przypadku monobloka, jednak w razie ewentualnego rozszczelnienia układu, koszty naprawy mogą być znaczące. Argumentem przeciwników monobloków są sytuacje kiedy występuje dłuższy brak zasilania bądź np. awaria pompy obiegowej. Może wtedy dojść do zamarznięcia wymiennika. Radą na taką ewentualność może być wyposażenie układu w awaryjne zasilanie elektryczne bądź napełnienie układu roztworem niezamarzającym - glikolem.

Podsumowując, choć oba rozwiązania mają swoje wady i zalety to konstrukcje typu monoblok zdają się mieć przewagę nad splitami mimo swojej wyższej ceny. Mamy gwarancję, że otrzymujemy urządzenie kompaktowe, szczelne i gotowe do montażu, niewymagające corocznych płatnych przeglądów. Jednak to do inwestora należy podjęcie ostatecznej decyzji o wyborze źródła ciepła, a zadaniem instalatora jest przekazanie mu zalet i wad obu rozwiązań z uwzględnieniem indywidualnych warunków danej instalacji i przesłanek do wybrania danego systemu ogrzewania.

Anna Pawłowska
ZMK SAS sp. z o.o.

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Koszty instalacji pompy ciepła
Koszty instalacji pompy ciepła
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2020 - styczeń 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2020

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje