Grzejnik drabinkowy w łazience wydaje odgłosy stukania i buczenia, szczególnie w okolicach głowicy termostatycznej, a dźwięki nasilają się przy ustawieniach termostatu między 2,5 a 3,5. Problem może wynikać z zapowietrzenia grzejnika lub instalacji, co można rozwiązać przez odpowietrzenie. Inną przyczyną może być obecność ciała obcego w instalacji. Hałas ustępuje po otwarciu zaworu na innym grzejniku, co sugeruje, że nadmierne ciśnienie w instalacji jest kolejnym potencjalnym źródłem problemu. Aby go rozwiązać, można obniżyć ciśnienie, wymienić pompę na model z elektronicznym sterowaniem lub zainstalować zawór nadmiarowo-upustowy.
Przyczyną może być zapowietrzanie się grzejnika bądź dochodzącego do niego odcinka instalacji. Z odpowietrzeniem grzejnika nie powinno być problemu - wystarczy poluzować wkręt w odpowietrzniku u góry grzejnika, aż do uzyskania ciągłego wypływu strumienia wody. Większym problemem może być "wyprostowanie" instalacji, gdyż jej przebieg może tworzyć poduszkę powietrzną wewnątrz rury.
Nie można też wykluczyć obecności obcego ciała wewnątrz grzejnika lub na doprowadzeniu, które przy określonym przepływie wody wydaje niepożądane dźwięki.
Jednak ustąpienie objawów po otwarciu zaworu na innym grzejniku wskazuje, że prawdopodobna jest jeszcze jedna przyczyna. Gdy zapotrzebowanie na ciepło w domu jest niewielkie, głowice termostatyczne przymykają większość zaworów grzejnikowych. Powoduje to nadmierny wzrost ciśnienia w instalacji, a w miejscach gdzie następuje gwałtowna zmiana przepływu, np. w zaworach, powstają uciążliwe dźwięki.
Czy to jest przyczyną kłopotów można łatwo sprawdzić - po otwarciu zaworów kilku innych grzejników hałas powinien zniknąć. Problem można rozwiązać, zmniejszając ciśnienie dyspozycyjne pompy, czyli przełączając ją na niższy bieg, o ile jest możliwość takiej regulacji, a instalacja będzie na takich ustawieniach pracować prawidłowo. Pompę można też wymienić na nowoczesną, z elektronicznym sterowaniem, umożliwiającym utrzymanie stałego ciśnienia w instalacji, niezależnie od przepływu. Trzecia możliwość to zamontowanie zaworu nadmiarowo-upustowego, który nie dopuści do nadmiernego wzrostu ciśnienia.
Redakcja BD
fot. otwierająca: Zehnder (grzejnik Cortina)