Grupa Budujemy Dom:
Magazyn ONLINE
Miesięcznik Budujemy Dom ONLINE
Wykup dostęp od 1 zł

Jak prawidłowo wybrać i zrealizować elektryczne ogrzewanie podłogowe?

Elektryczne ogrzewanie podłogowe przeżywa swój renesans. Powodem tych trendów jest bardzo atrakcyjna cena wykonania takiej instalacji, z drugiej strony ten rodzaj ogrzewania pozwala na uzyskanie maksymalnego komfortu termicznego w pomieszczeniach.

Jak prawidłowo wybrać i zrealizować elektryczne ogrzewanie podłogowe?
Elektra Maty i przewody grzejne ELEKTRA do realizacji systemów ogrzewania podłogowego
elektra.pl
Elektra Maty i przewody grzejne ELEKTRA do realizacji systemów ogrzewania podłogowego
Dane kontaktowe:
22 843 32 82
K. Kamińskiego 4, 05-850 Ożarów Mazowiecki

PokażUkryj szczegółowe informacje o firmie

Jest to możliwe z 2 powodów:

  • ogrzewanie elektryczne podłogowe pozwala na uzyskanie bliskiego ideałowi pionowego rozkładu temperatury w pomieszczeniach
  • dzięki precyzji regulacji temperatury i realizowaniu funkcji grzewczej indywidualnie w każdym z pomieszczeń, możliwe jest dostosowanie poziomu temperatury nie tylko do indywidualnych preferencji, ale również do funkcji pomieszczenia.

Jak wobec tego podejść do tematu doboru i instalacji systemu w naszym M?

Pierwszym i zasadniczym tematem jest grubość izolacji termicznej podłogi. ELEKTRA, polski producent systemów grzejnych, sugeruje, aby grubość izolacji dla domów budowanych na gruncie wynosiła minimalnie 10 cm. Obecnie stosuje się nawet 30 i 40 cm, co przekłada się oczywiście na efektywność systemu i koszty eksploatacji. Dla nieogrzewanej piwnicy przyjmuje się 7 cm, a grubość warstwy i między stropami powinna wynosić minimum 5 cm.

W drugiej kolejności musimy wybrać określone urządzenia - przewody grzejne lub maty grzejne.

Jest to związane z miejscem instalacji urządzenia. Przewody grzejne instalowane są bowiem w warstwie wylewki podłogi, maty natomiast stosuje się bezpośrednio pod materiałem wykończeniowym podłogi, które dzięki małej grubości (około 3 mm) układa się bezpośrednio pod np.: terakotę w warstwie zaprawy klejowej.

Niezależnie od rodzaju urządzenia, jakie będzie ogrzewało naszą podłogę, musimy ustalić miejsce gdzie maty i/lub przewody grzejne będą ułożone. Jest to związane ze stałą zabudową w danym pomieszczeniu. Elektryczne ogrzewanie podłogowe powinno mieć możliwość, aby od poziomu podłogi do mebli zostało minimum 5 cm dla swobodnego przepływu powietrza. W innym wypadku urządzenia grzewcze mogą się przegrzewać i z czasem przewody ulegną przepaleniu. Planując zabudowę zwłaszcza kuchni, czy łazienki musimy uwzględnić powierzchnię netto do ogrzewania i na tej podstawie dobrać moc, a co za tym idzie wielkość mat lub przewodów grzejnych. W tym miejscu należy wspomnieć o pewniej generalnej zasadzie w doborze i wykonaniu instalacji, a mianowicie nie należy dopuścić do sytuacji, w której przewody grzejne przechodzą przez szczeliny grzejne w pomieszczeniu lub między pomieszczeniami.

Dobierając urządzenia grzewcze dla danej powierzchni musimy tak planować ich ułożenie, aby dla jednego pomieszczenia przewody lub maty grzejne były jednym obwodem grzejnym, a dla drugie kolejnym. Jeśli popełniliśmy błąd i mata dobrana do łazienki się w niej nie mieści nie możemy kawałkiem wyjść na korytarz, gdyż w tym momencie przetniemy dylatację, co doprowadzi do awarii systemu spowodowanej rozerwaniem przewodów podczas pracy tych dwóch niezależnych powierzchni. Lepiej w takiej sytuacji "zgubić" przewód grzejny maty układając go w pomieszczeniu łazienki po uprzednim usunięciu z siatki montażowej.

Niedopuszczalne jest również samodzielne ingerowanie w długość mat i przewodów grzejnych. Skrócenie maty i przewodu zgodnie z prawem Ohma spowoduje wzrost mocy jednostkowej urządzenia czterokrotnie na obydwu odcinkach. Taka moc z pewnością nie była założona przez producenta i będzie skutkować awarią.

Maty grzejne to gotowe urządzenia - w tym wypadku przewód grzejny o małej średnicy połączony z przewodem zasilającym jest rozpięty i przymocowany do siatki z włókna szklanego. Przewody zasilające mają ok. 4 m długości. Całość jest skonstruowana tak, aby maksymalnie ułatwić samodzielny montaż. Taka budowa pozwala montować maty w warstwie zaprawy klejowej pod np.: terakotą. Siatka ma szerokość 50 cm i w zależności od powierzchni całkowitej poszczególne modele różnią się jej długością.

Produkowane są w następujących odmianach:

  • jednostronnie i dwustronnie zasilane (ELEKTRA MD i MG)
  • o mocy 100 i 160W/m²

Maty zostały przystosowane do samodzielnego montażu - w opakowaniu z urządzeniem grzewczym znajdują się rurki i puszka instalacyjna. ELEKTRA udziela na maty grzejne aż 20 lat gwarancji, a jedynym warunkiem jej uzyskania jest zlecenie wykonania podłączeń elektrycznych instalatorowi z ważnymi uprawnieniami (elektryk). Dokona on przy tym niezbędnych pomiarów i wpisze uzyskane wartości w kartę gwarancyjną.

Sam dobór mat grzejnych jest banalnie prosty. W łazienkach, w których ogrzewanie podłogowe będzie zasadniczym systemem ogrzewczym powinno się stosować maty o mocy 160W/m². W pozostałych pomieszczeniach i w wypadku dogrzewania w łazience, wystarczające będą urządzenia 100W/m².

Elektryczne przewody są znacznie cieńsze niż rury z wodą i łatwiej się je układa
Elektryczne przewody są znacznie cieńsze niż rury z wodą i łatwiej się je układa. (fot. Elektra)

W jaki sposób instalować maty grzejne ELEKTRA?

Po uważnym zapoznaniu się z instrukcją dołączoną do opakowania powinniśmy dokonać przymiarki "na sucho" maty grzejnej. Dzięki temu będziemy mogli dopasować naszą matę do kształtu pomieszczenia. Dopuszczalne jest rozcinanie siatki - trzeba uważać na przewód grzejny oraz jeśli jest taka konieczność częściowe wyprucie przewodu. Niedopuszczalne jest skracanie mat.

Matę układamy przewodem grzejnym skierowanym do dołu, co zabezpieczy go przed ewentualnymi uszkodzeniami podczas rozprowadzania zaprawy klejowej. Pamiętać należy, aby stosować klej przeznaczony do współpracy z ogrzewaniem podłogowym - charakteryzuje się on zwiększoną plastycznością. Mata powinna być całkowicie zatopiona w zaprawie klejowej.

Przewody grzejne instalujemy na warstwie izolacji termicznej i paroizolacji. Możemy wykorzystać do tego celu siatki montażowe, na których przewody upinamy w odpowiednich odległościach w zależności od mocy na metr kwadratowy i mocy jednostkowej przewodu. Bardzo pomocne będą do tego opaski kablowe popularnie zwane "zipami". Należy przy tym pamiętać, żeby nie przyłapać przewodu w szczycie pętlicy, co może doprowadzić do uszkodzenia izolacji kabla. Łapiemy opaskami na początku i końcu pętli. Możliwe jest również wykonanie wylewki w postaci dwuetapowej, wtedy na wylewce wstępnej rozkładamy i mocujemy specjalne listwy montażowe, które dzięki specjalnym uchwytom umożliwiają szybkie zamocowanie przewodów. Do ogrzewania podłogowego idealnie nadają się przewody jednostronnie zasilane ELEKTRA VCD o mocy 17W/m. Również w tym wypadku gwarancja wynosi 20 lat.

Kolejnym krokiem jest wybranie materiału wykończeniowego podłogi. Materiały używane na posadzki nie powinny mieć zbyt dużego oporu cieplnego. Oznacza to, że możemy stosować terakotę, gres, marmur, granit, wykładziny dywanowe, wykładziny z tworzyw sztucznych w specjalnym wykonaniu, wreszcie mozaikę dębową. W ostatnich czasach powszechne staje się stosowanie elektrycznego ogrzewania podłogowego pod panelami i parkietem. Wiąże się to z koniecznością użycia specjalistycznych produktów - np. parkiet z warstwą przeciwprężną.

Dla osób nie lubiących brudzić sobie rąk rozrabianiem zaprawy klejowej, można polecić specjalne folie grzejne ELEKTRA WoodTec™ dedykowane do montażu pod panele i deski warstwowe. Są one skonstruowane w taki sposób, aby ich grubość była minimalna - układa się je na warstwie wyrównującej do paneli lub desek warstwowych. Folie grzejne mają ekran elektryczny i cieplny w postaci folii aluminiowej, co z jednej strony pozwala na lepsze rozłożenie ciepła, a z drugiej zabezpiecza przed ewentualnym porażeniem, w wypadku uszkodzenia przewodu. Na tak ułożonych foliach rozkładamy folię PET, która zabezpiecza urządzenie przed uszkodzeniem spowodowanym przez pracę pływającej podłogi.

Przewód jednostronnie zasilany ELEKTRA VCD
Przewód jednostronnie zasilany ELEKTRA VCD
Folia grzejna ELEKTRA WoodTec™
Folia grzejna ELEKTRA WoodTec™

W miejscach, w których ze względu na duże skomplikowanie powierzchni nie da się układać mat grzejnych, możemy zastosować specjalne super cienkie przewody grzejne do wylewek samopoziomujących (ELEKTRA DM, czy ELEKTRA UltraTec). Dopuszczalne jest również instalowanie tych przewodów w warstwie zaprawy klejowej do terakoty.

Przewód grzejny ELEKTRA DM
Przewód grzejny ELEKTRA DM
Przewód grzejny ELEKTRA UltraTec
Przewód grzejny ELEKTRA UltraTec

Planując montaż ogrzewania podłogowego powinniśmy pamiętać o zastosowaniu regulatorów temperatury, które pomogą utrzymać odpowiedni komfort i zmniejszą koszty eksploatacji. ELEKTRA oferuje duży wybór w rozmaitych konfiguracjach: od zwykłych wyposażonych w czujniki podłogowe, powietrzne - które tylko utrzymują zadaną temperaturę, aż po te wyposażone w mikroprocesor minikomputery, umożliwiające programowanie dobowe, tygodniowe, zliczanie kosztów ogrzewania, same uczące się w jakim czasie podłoga osiągnie zadaną temperaturę. Obecnie możemy również wybrać urządzenia sterowane przez sieć WiFi za pomocą aplikacji mobilnych. Wspierane są zarówno systemy Android jak również IOS. Takie rozwiązania dają nam namiastkę inteligentnego domu (ELEKTRA MWD5 WiFi).

Regulatory temperatury
Regulatory temperatury

Podstawowy podział regulatorów na zwykłe i programowalne odnosi się do podziału ogrzewania na zasadnicze i wspomagające. Jeżeli nasza podłoga będzie ogrzewaniem podstawowym należy wybrać regulator zwykły najlepiej z czujnikiem powietrznym. Jeśli decydujemy się na wariant "ciepłej podłogi" czyli dogrzewanie wybranych pomieszczeń, lepiej zastosować regulatory z możliwością programowania dodatkowo wyposażone w czujnik podłogowy. Możemy dzięki temu zautomatyzować czasy załączania podłogi (urządzenie nie grzeje gdy np. nie ma nas w domu).

Pamiętajmy, aby uzyskać wydłużoną 20-letnią gwarancję, powinniśmy zlecić wykonanie pomiarów rezystancji izolacji elektrykowi, który powinien wykonać połączenie naszego ogrzewania z instalacją elektryczną budynku. Przeglądów instalacji grzewczej dokonuje się co 5 lat razem z przeglądem instalacji eklektycznej.

Prawidłowo zaprojektowana i wykonana instalacja elektrycznego ogrzewania podłogowego, będzie ekonomiczna i całkowicie bezobsługowa.


Poznaj ofertę na elektra.pl