Czy instalacja zbiorników buforowych jest koniecznością?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Czy instalacja zbiorników buforowych jest koniecznością?

W projektach instalacji grzewczej często umieszczane są zbiorniki buforowe, ale nie znalazłem dotychczas informacji, czy są one konieczne, czy pełnią rolę wyposażenia dodatkowego. Mam zamiar ogrzewać dom kotłem zgazyfikującym drewno. Czy powinienem zainstalować taki zbiornik i jaką ma mieć pojemność?

aktualizacja: 2018-07-11 11:01:10

Odpowiedź eksperta: Zbiorniki buforowe w instalacjach centralnego ogrzewania pełnią funkcję magazynu energii cieplnej, co umożliwia równomierne zasilanie instalacji grzewczej, niezależnie od tego, czy kocioł pracuje, czy też jest wygaszony. Poza tym zbiornik pozwala na dostosowanie temperatury wody zasilającej do aktualnego zapotrzebowania na ciepło.

Jeżeli decyduje się Pan na kocioł zgazyfikujący drewno, konieczne będzie zamontowanie zbiornika buforowego, gdyż musi on działać przy dostatecznie wysokiej temperaturze wody w obiegu grzewczym i wymaga częstego uzupełniania paliwa. Wysoka temperatura pracy kotła jest niezbędna do podtrzymania procesu zgazowania drewna, zbyt niska prowadzi do wychłodzenia komory spalania i samoczynnego wygasania urządzenia. Ponieważ zapotrzebowanie na ciepło do ogrzewania domu zmienia się zależnie od pogody, to również woda w obiegu grzewczym musi miewać różną temperaturę.

Dzięki zbiornikowi buforowemu i podłączonemu zaworowi mieszającemu - można regulować temperaturę zasilania grzejników w szerokim zakresie, utrzymując jednocześnie wysoką temperaturę w obiegu kotłowym. Standardowa pojemność zbiorników buforowych wynosi 500-1000 l, dobiera się ją do mocy grzewczej kotła oraz przewidywanej częstotliwości rozpalania i uzupełniania paliwa.

Redakcja BD
Na zdjęciu: Zbiornik buforowy konieczny w instalcji grzewczej z kotłem zgazyfikującym drewno (fot. Galmet)

Dodaj komentarz

time image
time image
Poradnik Berrety - Kotły kondensacyjne
Poradnik Berrety - Kotły kondensacyjne
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego BudujemyDom! Całkowiecie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny