Dom z fotowoltaiką - jeszcze bardziej inteligentny

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Dom z fotowoltaiką - jeszcze bardziej inteligentny

Inteligentny dom oferuje wiele niespotykanych do niedawna możliwości. Zastosowane w nim rozwiązania technologiczne nie tylko podnoszą funkcjonalność takiego budynku, co przekłada się na większy komfort domowników i ich codzienne życie, ale w znaczący sposób pozwalają zredukować koszty energii i eksploatacji. Aby to osiągnąć, potrzebne jest niezawodne i niedrogie źródło energii, które może zapewnić system fotowoltaiczny.

aktualizacja: 2021-10-13 08:53:06

O inteligentnych domach (z ang. Smart Home) pisze i mówi się ostatnio wiele. Czym jest inteligentny dom? Jak działa? Jakie korzyści przynosi zastosowanie w nim fotowoltaiki? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć poniżej.

Inteligentny dom - co to jest?

Na początku wyjaśnijmy czym tak naprawdę jest inteligentny dom. Powiedzieć tylko, że jest to wysoko zaawansowany technologicznie budynek, to jak nie powiedzieć nic, albo powiedzieć niewiele. W praktyce jest to sieć urządzeń, czujników, detektorów, sterowników i modułów zintegrowanych w jeden system zarządzania, który steruje wszystkimi instalacjami znajdującymi się w nieruchomości: ogrzewania i chłodzenia (HVAC), oświetlenia, alarmową, przeciwpożarową, kontroli dostępu itd. Pozwala także zautomatyzować wiele procesów.

Sterowanie odbiornikami
Sterowanie odbiornikami

Inteligentny dom daje możliwość sterowania i zarządzania praktycznie wszystkim. Można m.in.: kontrolować temperaturę w pomieszczeniach, podgrzać wodę w bojlerze, regulować kolor i natężenie oświetlenia, otwierać bramy, drzwi, rolety i okna, mieć podgląd monitoringu, czy też włączać i wyłączać urządzenia podłączone do gniazdek elektrycznych.

Co ciekawe czynności te można wykonać za pomocą smartfonu lub tabletu, nawet wtedy, kiedy jesteśmy poza miejscem zamieszkania. Warunek jest jeden, wszystkie urządzenia muszą być przystosowane do technologii Smart Home, czyli być "inteligentne". Co to znaczy? Po wcześniejszym zaprogramowaniu przez integratora, są one w stanie dopasować się do konkretnej sytuacji i reagować według potrzeb użytkowników, zapewniając tym samym niespotykaną dotąd elastyczność oraz duże oszczędności.

Połączenie fotowoltaiki z inteligentnym domem

Fotowoltaika może okazać się idealnym uzupełnieniem inteligentnego domu i to nie tylko dlatego, że dostarczy energię elektryczna pozyskaną z energii słonecznej, którą można wykorzystać np. do sterowania automatyką domową.

- Integracja elektrowni fotowoltaicznej z instalacją inteligentnego budynku pozwala na niezwykle zaawansowane algorytmy zarządzania produkowaną energią - zauważa Maciej Piliński, dyrektor sprzedaży jednostki biznesowej Solar Energy w Fronius Polska.

I tak np. mając instalację fotowoltaiczną z falownikiem Fronius wyposażonym w kartę Datamanager 2.0, mamy możliwość wglądu we wszystkie najważniejsze parametry instalacji, w tym przede wszystkim w aktualnie oddawaną przez falownik moc oraz wykresy prezentujące ilości wyprodukowanej energii. Łącząc te dane z systemem inteligentnego domu, otrzymujemy zupełnie nowe możliwości. Właściciel instalacji PV może bowiem obserwować bilans energii w budynku (zarówno produkcję i zużycie energii), a w kolejnym kroku - nadzorować wykorzystanie produkowanej energii.

Karta komunikacji Fronius Datamanager 2.0
Karta komunikacji Fronius Datamanager 2.0

To wygodny sposób zarządzania energią w celu zwiększenia poziomu zużycia na potrzeby własne. Nadwyżka energii wyprodukowanej przez system PV może być na bieżąco wykorzystywana przez urządzenia domowe i pompy ciepła, co zwiększy korzyści finansowe związane z posiadaniem fotowoltaiki.

Schemat połączeń
Schemat połączeń

Oczywiście trudno przewidzieć, ile energii wyprodukujemy, gdyż zależy to od warunków atmosferycznych. Niewątpliwie jednak inteligentny dom pozwoli nam zdecydować, w jaki sposób chcemy wykorzystać wyprodukowaną energię, aby jak najmniej oddać jej do sieci.

Jest to o tyle istotne, że oddawanie do sieci niewykorzystanej energii wiąże się ze znacznymi stratami finansowymi. W przypadku mikroinstalacji, dzięki wprowadzonemu net-meteringowi (opomiarowanie netto - przyp.) możemy "odzyskać" tylko 80 proc. (do mocy 10kW) lub 70 proc. (do mocy 40kW) oddanej energii wraz z kosztem jej dystrybucji, a stopień samowystarczalności (opisany powyżej) to zaledwie 25-30%.

Tymczasem zmieniając profil zużycia energii poprzez inteligentne włączanie niektórych urządzeń w godzinach największej produkcji energii przez instalację PV, można podnieść stopień wykorzystania autokonsumpcji do 50%.

Ile to kosztuje?

W przypadku inwestycji w inteligentny dom warto postawić na firmy doświadczone, o określonej renomie. I tak np. jeden z liderów na rynku fotowoltaiki firma Fronius współpracuje z firmami Loxone, Fibaro i Grenton, które oferują gotowe rozwiązania automatyki budynkowej. Pozwalają one na niezwykle prostą integrację danych pochodzących z instalacji fotowoltaicznej i ich wykorzystanie zarówno do sterowania obiektem, jak i do monitorowania stanu budynku.

Inwestycja w inteligentny dom może kojarzyć się z dużym wydatkiem, jednak nic bardziej mylnego. Obecnie są to rozwiązania dostępne praktycznie na każdą kieszeń. Koszt komponentów inteligentnego domu dla nieruchomości o powierzchni ok. 100-130 m kw. to wydatek rzędu 10-12 tys. zł. Oczywiście do tego należy doliczyć koszty pracy osoby, która będzie go składać, programować i tworzyć scenariusze. Sumując wszystkie wydatki, jesteśmy w stanie zbudować inteligentny dom za 20-25 tys. zł. Warto jednak zaznaczyć, że kwota ta zależy od funkcjonalności projektu oraz oczekiwań klienta.

- W jednym przypadku będzie to 25 tys. zł., a w innych może to być dużo, dużo mniej. Podstawowy inteligentny dom można sobie zbudować już za mniej niż 10 tys. zł. Warto pomyśleć więc do przodu budując dom, bo taka inwestycja może zwrócić się w zaledwie kilka lat - podkreśla Maciej Pliński z Fronius Polska.

Podsumowanie

Każda możliwość integracji instalacji PV z systemem automatyki budynkowej przyczyni się do optymalnego wykorzystania produkowanej w instalacji fotowoltaicznej energii. Integracja daje również możliwość pełnego monitorowania instalacji i podejmowania zaawansowanych działań, które w "zwykłej" instalacji nie byłyby możliwe. Dzisiaj nie jest już kluczowym zagadnieniem produkowanie energii ze źródeł odnawialnych, coraz ważniejsze staje się jej inteligentne wykorzystanie.

Sterowanie komponentami innych firm dzięki otwartym interfejsom w falowniku Fronius
Sterowanie komponentami innych firm dzięki otwartym interfejsom w falowniku Fronius
Więcej informacji na temat zarządzania i monitorowania energii na stronie internetowej: www.fronius.pl/solar


Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
5,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze listopad 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom październik 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje