Fotowoltaika - wolność, jaką daje "własna elektrownia"

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Fotowoltaika - wolność, jaką daje "własna elektrownia"

Jeśli jakąś technologię można obecnie nazwać rewolucyjną, to z pewnością jest nią fotowoltaika. Rozwiązanie, które znakomicie odnalazło się w sytuacji wyzwań klimatycznych, jednocześnie szturmem zdobyło rynek, zarówno komercyjny jak i prywatny. Niemal każdy nowo powstający budynek korzysta obecnie z energii słonecznej. Panele montowane są zresztą również na dachach istniejących domów. Bo to się po prostu opłaca. I - co istotne - coraz lepiej wygląda…

aktualizacja: 2021-07-29 07:49:48

Fotowoltaika - kierunek: przyszłość

Nie ma się co oszukiwać, że tradycyjne panele fotowoltaiczne są ozdobą dachu, choć - co ważne - nie takie przecież jest ich zadanie. Kwestie estetyczne są jednak istotne dla większości inwestorów, stąd i producenci zaczęli przywiązywać coraz większą wagę do wyglądu systemów fotowoltaicznych. Współczesne rozwiązania sprawiają, że panele stają się integralną częścią dachu, świetnie się z nim komponują i, co więcej, doskonale podkreślają nowoczesny design budynku. Oczywiście, aby całość zarówno dobrze wyglądała, jak i dobrze działała, niezbędna jest ścisła współpraca pomiędzy dekarzami a producentami systemów fotowoltaicznych.

Większość właścicieli firm dekarskich ma obecnie świadomość tego, że w przyszłości takie systemy będą standardowo montowane na większości dachów. Wpływ ma na to zarówno coraz bardziej atrakcyjna cena, jak i - z drugiej strony - rosnąca nawet kilka razy w roku cena samej energii elektrycznej. Bez wątpienia, nie bez znaczenia jest także coraz większa świadomość ekologiczna społeczeństwa, a także przepisy i dotacje, które premiują rozwiązania oparte na OZE.

W przypadku systemów fotowoltaicznych, tym odnawialnym źródłem energii jest oczywiście promieniowanie słoneczne. O tym, jakie jest zapotrzebowanie budynku na energię elektryczną, decyduje szereg czynników. W przypadku gospodarstw domowych, wpływ na ilość zużycia ma przede wszystkim liczba osób a także ilość i rodzaj urządzeń elektrycznych. Szacuje się, że przeciętna 3-4 osobowa rodzina najczęściej potrzebuje instalacji o mocy od 5 do 7 kWp. Aby jednak otrzymać system skrojony na miarę potrzeb, warto dokładne obliczenie zapotrzebowania na energię elektryczną zlecić profesjonaliście.

Panele fotowoltaiczne Braas PV Indax
Panele fotowoltaiczne Braas PV Indax

Estetyczna i funkcjonalna fotowoltaika od Braasa 

Wracając do estetyki, która obecnie często determinuje wybór systemu fotowoltaicznego. W tym względzie wartymi uwagi są dwa innowacyjne systemy dachowe produkowane przez firmę BMI Braas. Są to: PV Premium i PV Indax. 

Poznaj dane techniczne i instrukcję montażu: Braas PV Premium oraz Braas PV Indax

Co je wyróżnia? 

Przede wszystkim to, że nie są instalowane na dachówce, a ją zastępują, bowiem są montowane bezpośrednio na konstrukcji dachowej. Są tak skonstruowane, żeby chronić budynek przed warunkami atmosferycznymi. 

Panele Braas PV Premium przeznaczone są do płaskich dachówek Teviva, Tegalit oraz Turmalin. Pozwalają na niemal nieograniczone pole do aranżacji, co przekłada się na interesujący efekt wizualny. Warto wiedzieć, że to pierwszy system paneli fotowoltaicznych montowanych w połaci dachowej, który posiada certyfikat TÜV. Co istotne, wykonawcy podkreślają, że jest łatwy w montażu, a jego modułowa struktura pozwala na montaż w dowolnej wielkości i formie. Rozwiązanie już w 2013 roku docenione zostało w prestiżowym konkursie w zakresie designu, otrzymując "wzorniczego Oscara", czyli Red Dot Design Award w kategorii "najlepszy z najlepszych".

Panele Braas PV Premium
Panele Braas PV Premium

Z kolei walorem paneli fotowoltaicznych Braas PV Indax jest to, że pozwalają na pozyskiwanie energii elektrycznej praktycznie na każdym dachu wykonanym z dachówki ceramicznej czy betonowej. Nie ma przy tym znaczenia, czy jest to budynek nowy, czy modernizowany. Panele oparte są na wysokowydajnych modułach monokrystalicznych. Zapewniają wodoszczelność́, jednocześnie umożliwiając wentylację połaci dachowej. Pod względem estetycznym - idealnie integrują się z linią dachówek.

Niewielki kompromis

Poza dwoma wspomnianymi systemami jest jeszcze trzeci, który stanowi udany kompromis pomiędzy kosztem instalacji fotowoltaicznej, a efektem wizualnym. To stosunkowo nowe rozwiązanie, które firma Braas wprowadziła zaledwie 1,5 roku temu nosi nazwę PV Standard. Za sprawą aluminiowych dachówek wsporczych montowanych do dachówek ceramicznych i betonowych, pozwala na trwały i bezpieczny montaż paneli fotowoltaicznych nad połacią dachową. 

Braas PV Standard zbudowany jest z wysokowydajnych modułów monokrystalicznych, aluminiowych dachówek montażowych dedykowanych do konkretnego modelu i koloru dachówki oraz aluminiowej konstrukcji wsporczej. Jeśli system ma zostać zainstalowany na istniejącym pokryciu dachowym, wystarczy, że monter wymieni pojedyncze dachówki na aluminiowe dachówki montażowe, na których umieści aluminiową konstrukcję pod panele fotowoltaiczne. Rozwiązanie to niweluje ryzyko uszkodzenia tradycyjnych dachówek w czasie montażu systemu fotowoltaicznego i bardzo przyspieszający prace na dachu.

Szczegółowe dane techniczne na temat poszczególnych produktów znaleźć można na stronie https://www.monier.pl/produkty/systemy-fotowoltaiczne.html, firmy BMI Braas.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

16 Sie 2021, 16:44

1 godzinę temu, Gość eryk napisał: Korzystam póki jest okazja. Nie Ty jeden! A po nas choćby potop!

time image

Gość eryk

16 Sie 2021, 15:36

Czepiasz się... Korzystam póki jest okazja. Montaż miałem ze sprawdzonej firmy StiloEnergy i mam pewność, że panele długo wytrzymają. Do tego mam instalację opartą o mikroinwertery i nawet awaria jednego ogniwa nie jest mi straszna, jak to jest w klasycznych.

time image

02 Sie 2021, 07:56

Ta "wolność" to jest w dłuższym czasie - dla Ziemi, dla ekologii - mocno iluzoryczna... W tej chwili Gość eryk, jak i setki tysięcy użytkowników "własnych elektrowni" jest bardzo zadowolony z takiej inwestycji, aleeeeeeeeeeeee...........   Cytat Fotowoltaika ...

time image

Gość eryk

02 Sie 2021, 05:41

Instalacja fotowoltaiczna to przede wszystkim duże oszczędności na prądzie. Mam u siebie zamontowane panele i jestem bardzo zadowolony z takiej inwestycji. Stary piec węglowy poszedł w zapomnienie.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje