Instalacja solarna z dopłatą, ale rur jest za mało!

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Instalacja solarna z dopłatą, ale rur jest za mało!

Obostrzenie urzędowe, mówiące, że dopłata do 1 m2 kolektora nie może przekroczyć 2500 zł spowodowała, że monterzy dobrali ich powierzchnię tak, abyśmy mogli maksymalnie skorzystać z dotacji, ale rur jest za mało - mówi Ewa, Czytelniczka Budujemy Dom, która użytkuje kolektory od kwietnia 2011 r.

Instalacja solarna:

  • kolektory - rurowe próżniowe; łączna powierzchnia 4,5 m2; kąt nachylenia 30°; wystawa południowo-zachodnia;
  • inne elementy - instalacja o dł. 2 x 8 m, biwalentny zasobnik c.w.u. o poj. 300 l, automatyczny regulator solarny. Gwarancja: 3 lata. 

Cel: przygotowanie c.w.u.

Liczba użytkowników: 3 osoby.

Decyzja: w okolicy nie ma gazu z sieci i nasz dom (112 m2) ogrzewamy kominkiem z DGP oraz kotłem na pellety i węgiel. Palenie w lecie kotłem w celu ogrzania wody użytkowej powodowało, że męczyliśmy się z gorącem buchającym od pieca oraz z uciążliwym kurzem, wpadającym do domu. Pomyśleliśmy z mężem, że instalacja solarna uwolni nas na kilka ciepłych miesięcy od tych niedogodności.

Założyliśmy ją po 3 latach od przeprowadzki i skorzystaliśmy z dotacji do kredytu z NFOŚiGW. Typ kolektorów i wielkość nowego zasobnika c.w.u. dobrali monterzy z pobliskiej firmy. Instalacja wymaga jednak korekty, bo jest za mała. Dobrze działa tylko przez 3 miesiące.

Biwalentny zbiornik c.w.u. ma pojemność 300 l
Nowy biwalentny zbiornik c.w.u. ma pojemność 300 l

Instalacja solarna z dopłatą - rady i przestrogi:

  • Ze zdobyciem dotacji nie miałam problemów. Bank przyznał nam 5400 zł. Niestety kwotę tę znacznie zmniejszyły opłaty bankowe i podatek dochodowy. Ostatecznie udało się ograniczyć wyjściowe koszty instalacji o 21%. Inne obostrzenie urzędowe, mówiące, że dopłata do 1 m2 kolektora nie może przekroczyć 2500 zł spowodowała, że monterzy dobrali ich powierzchnię tak, abyśmy mogli maksymalnie skorzystać z dotacji, ale rur jest za mało. Na ich mniejszą sprawność ma wpływ położenie. Nie można ich było ustawić na dachu idealnie na południe. Południowo-zachodnia wystawa i zbyt mała powierzchnia rur powodują, że nawet w najgorętsze dni woda w zasobniku osiąga najwyżej 52°C, co daje w kranie wodę o T=48°C. W pochmurne dni musimy dogrzewać wodę kotłem. Już konsultowaliśmy z monterami dołożenie kolejnego zestawu na wschodniej połaci dachu. Liczymy, że woda w zasobniku osiągnie 65-70°C, a kolektory będą przydatne przez więcej miesięcy w roku.
  • Zbudowanie instalacji solarnej trwało 2 dni. Najwięcej zachodu monterzy mieli z przestawianiem w kotłowni o powierzchni 4 m2 hydrofora i stacji filtrów do wody, żeby wstawić większy zasobnik c.w.u. Na początku wykonawcy 2 razy dopuszczali glikol. Teraz w instalacji wszystko "gra", ale kontrolujemy ciśnienie płynu.

Koszty montażu instalacji solarnej:

  • kolektory razem z montażem bez dotacji NFOŚiGW 13 000 zł, dotacja 5400 zł (zmniejszona o koszty bankowe i podatek od dochodu).

Redaktor: Lilianna Jampolska
Na zdjęciu otwierającym: Kolektory umieszczono na południowo-zachodniej połaci dachu o nachyleniu 30°

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA