Magazyn energii dla domu - czy warto?

Artykuł promocyjny
Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Magazyn energii dla domu - czy warto?

Zastanawiasz się, czy warto kupić magazyn energii dla domu jednorodzinnego? To jeden ze sposobów zwiększenia autokonsumpcji energii produkowanej przez instalację fotowoltaiczną. Sprawdź inne zalety tego rozwiązania.

aktualizacja: 2024-05-28 11:42:05

Czym jest domowy magazyn energii elektrycznej?

Domowe magazyny energii to urządzenia, które są zdolne zgromadzić określoną ilość prądu. Ich zadaniem jest przyjmowanie, a następnie oddawanie energii, czyli zasilanie różnego typu urządzeń elektrycznych.

Domowy magazyn energii składa się z jednego lub kilku akumulatorów zespolonych w jednej obudowie. Obecnie są to najczęściej akumulatory LiFePO4 (litowo-żelazowo-fosforanowe). Charakteryzują się dużą pojemnością, niewielkimi rozmiarami i małą wagą w porównaniu np. do akumulatorów wykonanych w technologii kwasowej. Ponadto są bardzo odporne na głębokie i częste rozładowywanie: wytrzymują wiele tysięcy cykli (rozładowania i ponownego ładowania). 

Szczegółowe omówienie zalet gromadzenia energii na własne potrzeby znajdziesz w artykule Magazyn energii fotowoltaicznej - jakie ma zalety?

Jakie funkcje pełnią domowe magazyny energii elektrycznej?

Magazyn energii dla domu jednorodzinnego może być wykorzystywany na dwa sposoby:

  • odbiornik nadwyżek własnej produkcji prądu - domowy magazyn energii przyjmuje nadwyżki prądu z instalacji fotowoltaicznej (PV) lub turbiny wiatrowej. 
  • zasilanie awaryjne - zestaw akumulatorów pozwala podtrzymać zasilanie  wydzielonych obwodów w budynku, np. ogrzewania lub całego budynku, w czasie przerwy w dostawach prądu z sieci. Trzeba  jednak, aby na etapie projektowania instalacji dobrać prawidłową moc i pojemność układu.
Magazyn energii od TAURONA może przechowywać energię, którą wyprodukuje Twoja instalacja fotowoltaiczna, a Ty możesz korzystać z niej, kiedy tylko potrzebujesz - w nocy lub podczas ekstremalnych warunków pogodowych. Sprawdź na: tauron.pl/fotowoltaika

Jak magazyn energii do domu współdziała z fotowoltaiką lub turbiną wiatrową?

Domowy magazyn energii efektywnie współdziała z instalacjami, które wytwarzają prąd z OZE (Odnawialne Źródła Energii), np. instalacją fotowoltaiczną lub turbiną wiatrową. Gdy produkcja przewyższa aktualne zapotrzebowanie domowych instalacji i sprzętów, magazyn energii do domu przejmuje nadwyżki. Gdy zapotrzebowanie na energię w budynku przewyższa produkcję (np.  przy wzroście zapotrzebowania na energię, w nocy lub w czasie bezwietrznej pogody), magazyn pozwala uzupełnić niedobory. 

Jakie korzyści daje magazyn energii do domu? 

Magazyn energii elektrycznej nie jest tani, lecz daje wiele korzyści: od niższych rachunków po większe bezpieczeństwo energetyczne. 

Wzrost autokonsumpcji energii elektrycznej

Niezależnie od tego, w jaki sposób rozliczasz prąd z OZE, największe korzyści przynosi wzrost autokonsumpcji. Zarówno przy stosowaniu opustów, jak i w systemie net-billing najbardziej opłaca się zużyć wyprodukowaną energię na własne potrzeby podczas produkcji przez mikroinstalację.

Większe bezpieczeństwo energetyczne

Magazyny energii pozwalają uzyskać większą niezależność od dostaw zewnętrznych. Na przykład fotowoltaika hybrydowa, wyposażona w magazyn energii, działa nawet wtedy, gdy dochodzi do awarii sieci energetycznej.  Magazyn energii poprawia również i stabilizuje parametry jakościowe energii.

Gdy ustają dostawy prądu z sieci, magazyn energii dla domu jednorodzinnego pozwala utrzymać zasilanie takich urządzeń jak lodówki i zamrażarki, pompy ciepła, systemy alarmowe czy podstawowe oświetlenie. Zależnie od pojemności akumulatorów i zapotrzebowania Twojego domu, zapewnisz sobie zasilanie awaryjne na kilka godzin, dobę lub dłużej. Jeżeli Twój magazyn współpracuje z instalacją OZE, ten czas może być znacznie dłuższy.

Domowy magazyn energii obniża rachunki za prąd nawet wtedy, gdy nie współdziała z fotowoltaiką czy turbiną wiatrową. Odpowiednia konfiguracja magazynu może pozwolić na ustawienie harmonogramu i wymusić ładowanie, rozładowanie o określonych porach. Jeśli korzystasz np. z taryfy G12, możesz magazynować prąd, kupując go w tańszej taryfie i korzystać z niego w droższej. 

Magazyn energii a autokonsumpcja

Standardowy magazyn energii do domu jednorodzinnego ma pojemność od 3 do 10 kWh. Jednak równie dobrze może to być zestaw akumulatorów o pojemności 20 kWh. Aby optymalnie dopasować pojemność magazynu, weź pod uwagę dwie zmienne: zapotrzebowanie na prąd gospodarstwa domowego i moc instalacji PV. 

Gdy korzystasz z instalacji bez magazynu energii, na bieżąco zużywasz około 20% produkowanego prądu. Prawidłowo dobrana instalacja i odpowiedni dla niej magazyn energii pozwolą na dwukrotne zwiększenie wskaźnika autokonsumpcji, który może przekroczyć nawet 50%.

Jeżeli chcesz zwiększyć skutecznie autokonsumpcję, wybierz magazyn energii od TAURONA

Jak dobrać magazyn energii do realnego zapotrzebowania na prąd?

Na podstawie rachunków za prąd ustal dzienne zapotrzebowanie swojego gospodarstwa domowego. Następnie zdecyduj, jak długo chcesz mieć zapewnione zasilanie awaryjne - przy założeniu, że korzystasz z energii bez ograniczania zużycia. 

W większości przypadków wystarcza magazyn, który zapewnia utrzymanie zasilania od kilku godzin do doby. Przerwy w dostawach energii nie trwają zwykle dłużej niż kilka godzin (wyjątkiem są klęski żywiołowe). Jeżeli magazyn energii jest zasilany z fotowoltaiki lub turbiny wiatrowej, może podtrzymywać zasilanie przez wiele dni. Jest szczególnie skuteczny w sytuacji, gdy ograniczysz pobór prądu do najpotrzebniejszych systemów i sprzętów domowych. 

Jeżeli wybierzesz magazyn energii od TAURONA, możesz skorzystać z kredytu na preferencyjnych warunkach. Więcej na: tauron.pl/magazynenergii.

Zdaniem naszych Czytelników

14 Jun 2024, 08:01

Warto, przy obecnych cenach magazynów energii się opłaca. 

10 Jun 2024, 21:02

11 minut temu, vlad1431 napisał: Ciekawe od czego to zależy, teraz się chwalą że mają nowy program. Chyba od tego w jakiej rozpaczy jest firma.

10 Jun 2024, 20:50

Ja miałem już pól roku spokoju i się zaczęło.Ciekawe od czego to zależy, teraz się chwalą że mają nowy program.Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

10 Jun 2024, 20:48

4 godziny temu, vlad1431 napisał: Do mnie już przestali dzwonić,  Ja miałem już pól roku spokoju i się zaczęło.

10 Jun 2024, 15:48

Dlatego weszły nowe przepisy. Sejm uchwalił nowelizację Prawa energetycznego. Zawiera ona przepisy dotyczące m.in. możliwości łączenia wytwórców energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych z odbiorcami z pominięciem publicznej sieci dystrybucyjnej – za pomocą tzw. linii bezpośredniej. ...

10 Jun 2024, 09:11

12 minut temu, animus napisał: Dlatego weszły nowe przepisy. Sejm uchwalił nowelizację Prawa energetycznego. Zawiera ona przepisy dotyczące m.in. możliwości łączenia wytwórców energii elektrycznej ze źródeł odnawialnych z odbiorcami z pominięciem publicznej sieci ...

10 Jun 2024, 08:54

9 godzin temu, retrofood napisał:   Ja bym to nawet skrócił i napisał "W magazyn energii warto zainwestować, żeby zwiększyć  autokonsumpcję".  Bo naczelną ideą energetyki rozproszonej, w postaci m.in. fotowoltaiki  czy energetyki wiatrowej ...

09 Jun 2024, 23:18

49 minut temu, animus napisał: W magazyn energii warto zainwestować wtedy gdy nie jesteśmy w net-meteringu,  a w net-billingu (obowiązywać zaczął po 1 kwietnia 2022 roku), żeby zwiększyć  autokonsumpcję.    Ja bym to nawet skrócił i napisał "W ...

09 Jun 2024, 22:18

13 godzin temu, Zdaniem Czytelnika napisał: Komentarz dodany przez Piotr: Gdzie jest odpowiedz na tytułowe pytanie?   W magazyn energii warto zainwestować wtedy gdy nie jesteśmy w net-meteringu,  a w net-billingu (obowiązywać zaczął po 1 kwietnia 2022 ...

09 Jun 2024, 10:02

49 minut temu, Zdaniem Czytelnika napisał: Komentarz dodany przez Piotr: Gdzie jest odpowiedz na tytułowe pytanie? A to nie wynika z treści?

09 Jun 2024, 09:12

Komentarz dodany przez Piotr: Gdzie jest odpowiedz na tytułowe pytanie?

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań
Użytkowanie instalacji fotowoltaicznej - 6 kluczowych pytań