Co Polacy wiedzą o oszczędzaniu energii?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2009-09-15 10:16:27
Co Polacy wiedzą o oszczędzaniu energii?
Na podstawie wyników badań przeprowadzonych latem 2008 roku na zlecenie firm Bosh, Junkers i OSRAM, polskie społeczeństwo można określić jako „idące w dobrym kierunku”. Ogólnie podsumowując: wiemy, że trzeba oszczędzać, ale nie do końca potrafimy to zrobić.

Co Polacy wiedzą o oszczędzaniu energii? Co Polacy wiedzą o oszczędzaniu energii? Gubimy się w natłoku domysłów na temat produktów energooszczędnych, ich właściwości i możliwości zastosowania w naszych domach. A to najwyższy czas na eko-edukację, bo niedługo już nie tylko zmusi nas do tego powinność wobec środowiska, ale regulacje prawne.        
 
Na przełomie maja i czerwca ubiegłego roku, firmy Bosh, Junkers i OSRAM, w ramach kampanii społecznej „Dom Dobrej Energii” zleciły pracowni 4P Research Mix badanie Polaków pod kątem ich wiedzy na temat życia „eko” i sposobów oszczędzania zasobów środowiska naturalnego*. Inicjatywa ta miała na celu ustalenie poziomu świadomości polskiego społeczeństwa na temat sposobów i zalet oszczędzania energii elektrycznej.

Jak wynika z wypowiedzi respondentów, nasz ogólny stan wiedzy na temat energooszczędności powoli rośnie. Fakt, że aż 94% badanych postrzega oszczędzanie energii jako coś istotnego, napawa optymizmem. Wciąż jednak świadomość statystycznego Polaka na temat wszystkich dostępnych na rynku energooszczędnych produktów, możliwości ich wykorzystania, a przede wszystkim proekologicznych korzyści płynących z ich użytkowania, zdecydowanie wymaga ukształtowania.

Czy korzyści z oszczędzania energii są dla nas jasne?

93% badanych stosuje w swoich domach produkty energooszczędne, lecz robi to przede wszystkim z pobudek finansowych. Jedynie 36% dostrzega istnienie potrzeby ochrony środowiska, a 21% posiada świadomość zagrożenia spowodowanego zmniejszającymi się zasobami naturalnymi. Jak wynika z powyższych danych, Polacy (w porównaniu z innymi nacjami UE) nie przykładają jeszcze zbyt wielkiej wagi do proekologicznego trybu życia.

Co przyświeca polskim domom?

Choć w wielu polskich domach stosowane są produkty energooszczędne, to jednak komplementarna wiedza na temat sposobów ich zastosowania, pozostawia wiele do życzenia. Jak ustalono, aż 81% badanych używa energooszczędnych źródeł światła. Ale zaledwie połowa z nich ma świadomość, że do każdego rodzaju oprawy, niezależnie od jej konstrukcji są dostępne takie źródła. Z tego powodu aż 27% polskich gospodarstw domowych oprócz nowoczesnych świetlówek kompaktowych, wciąż wykorzystuje stare energochłonne żarówki. Inną przyczyną tego stanu rzeczy jest z gruntu fałszywe przekonanie, że tradycyjna żarówka o mniejszej mocy, także jest energooszczędna, gdyż pobiera mniej energii.

Eko-inwestycja w przyszłość

Jak wynika z przedstawionych danych, troska o środowisko naturalne wciąż stanowi drugorzędny czynnik decyzyjny przy zakupie produktów energooszczędnych. Warto zatem podkreślić jak wielki wpływ na kondycję naszej planety mają nowoczesne produkty oświetleniowe. Firma OSRAM jako prekursor branży oświetleniowej wprowadziła na rynek świetlówki kompaktowe o najmniejszej w stosunku do produktów konkurencyjnych zawartości rtęci (poniżej 3 mg). Ponadto 100% świetlówek OSRAM posiada klasę energetyczną A. Dzięki temu wybierając produkty z tej gamy mamy pewność, że sięgamy po asortyment spełniający najwyższe kryteria energooszczędności.

Zagrajmy „w zielone”

Energooszczędny tryb życia wymaga od nas nie tylko wprowadzenia na stałe pewnych nawyków, ale także odpowiedniego doboru sprzętów, które regulować będą gospodarkę energetyczną naszego domu.

 

Oto kilka wybranych zasad dotyczących oświetlenia, które warto zapamiętać, czyli „krok po kroku do eko”:
  • wszystkie tradycyjne żarówki należy w miarę możliwości jak najszybciej wymienić na świetlówki kompaktowe lub energooszczędne żarówki halogenowe (o jak najwyższej klasie energetycznej);
  • wybierając oświetlenie, należy odpowiednio dostosować jego rodzaj i rozmieszczenie do wielkości i charakteru pomieszczenia;  
  • jeśli nie korzystamy z danego źródła światła czy sprzętu, warto je wyłączyć;

Dla energooszczędnego trybu życia można zrobić o wiele więcej. Najważniejsze, by mieć ku temu odpowiednią motywację.

 

*Badanie zostało przeprowadzone telefonicznie metodą CATI w dniach 28.05.-10.06.2008 r. Udział w badaniu wzięły polskie gospodarstwa o różnym statusie finansowym, zróżnicowanej liczbie członków rodziny i poziomie wykształcenia.

{mosloadmodule mod_firmy} 

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jak szybko i prosto podłączyć przewody do nowego gniazda
Jak szybko i prosto podłączyć przewody do nowego gniazda
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny