Jak prawidłowo rozmieszczać bariery podczerwieni?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak prawidłowo rozmieszczać bariery podczerwieni?

Prawidłowe rozmieszczenie barier podczerwieni wymaga zrozumienia zasady działania tych urządzeń. W uproszczeniu składają się one z nadajnika, który wysyła wiązkę podczerwieni oraz odbiornika, który ją odbiera.

W zależności od marki i modelu, bariery mogą być dwu- lub kilkuwiązkowe. Żeby powstał sygnał alarmowy, wiązki muszą zostać zasłonięte (wiązka podczerwieni wysłana przez nadajnik nie zostanie odebrana przez odbiornik). Dlatego najważniejsze jest zamontowanie bariery podczerwieni tak, żeby miała szansę wykryć potencjalnego intruza. Jeżeli umieścimy ją tuż za płotem, ten z łatwością ją przeskoczy. Najlepiej odsunąć bariery o ponad 1 m od ogrodzenia, ewentualnie dołożyć ich drugą linię.

Co w wypadku, gdy nie mamy na to miejsca? Dobrym pomysłem jest zainstalowanie bariery na szczycie ogrodzenia. Intruz, bez dodatkowego sprzętu, np. drabiny, nie będzie w stanie przekroczyć ogrodzenia. Specyfika działania barier sprawia, że najlepiej jest zamontować je w miejscu, w którym warunki wymuszają wolniejsze przemieszczanie się intruza. Niekorzystne jest ich rozmieszczanie w wolnej przestrzeni. Intruz może się rozpędzić i przebiec linię barier. Można zainstalować je jako pułapkę, w miejscu mniej oczywistym, np. ustawiając nadajnik i odbiornik po skosie. Ważne, żeby nie było to widoczne dla intruza poruszającego się w kierunku domu.

Dochodzimy do kolejnej kwestii, o której należy pamiętać. Barierę najłatwiej przekroczyć w miejscu, w którym jest zamontowana, ponieważ intruz może przewidzieć przebieg wiązki. Dlatego unikajmy montażu barier na jednym słupku w narożach, bardziej skuteczny jest montaż "na zakładkę" - sąsiadujące ze sobą bariery na pewnym odcinku mają wspólny obszar wykrywania, co sprawia, że jedna chroni drugą.

Jacek Wójcik
Dyrektor Sprzedaży OPTEX
fot. otwierająca: Optex

Dodaj komentarz

time image
time image
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA