Zauważyłem, że klienci boją się stosowania czujek objętościowych. Trzeba jednak pamiętać, że istnieje możliwość wyklejenia w nich obszaru działania tak, aby ograniczyć fałszywe alarmy pochodzące od roślinności czy obiektów znajdujących się poza ogrodzeniem.
Może się zdarzyć, w szczególności w przypadku ochrony domów, że nie mamy wystarczająco dużo miejsca na zastosowanie czujek objętościowych (mała odległość pomiędzy budynkiem a ogrodzeniem czy ruchome elementy na tarasie). Wówczas należy oprzeć koncepcję systemu ochrony o kontaktrony, czujki stłuczenia szyb czy kurtyny stosowane zaraz przy ścianach oraz bariery tworzące ochronę obwodową.
Należy mieć jednak na uwadze, że bariery zamontowane na szczycie ogrodzenia poinformują jedynie o próbie jego przeskoczenia. Natomiast nie zabezpieczają przed przecięciem czy podkopaniem płotu. Przy montażu tego typu urządzenia blisko ogrodzenia najlepszą praktyką jest utworzenie dwóch linii barier, które wykryją zarówno próbę przeskoczenia, jak i przeczołgania się pod nim.
Stosowanie barier jako ochrony obwodowej ma bardzo duży plus - wykrywamy intruza daleko od budynku. Dzięki temu nie narażamy zdrowia i życia naszych najbliższych oraz ograniczamy straty materialne do minimum. Idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie zarówno barier jak i czujek objętościowych. Pozwala to zorganizować strefową koncepcję ochrony, która według mnie jest najbardziej skuteczna.
Jacek Wójcik
Customer Care Director
OPTEX Security
fot. Optex