Bariera czy czujka - które urządzenie wybrać do ochrony zewnętrznej?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Bariera czy czujka - które urządzenie wybrać do ochrony zewnętrznej?

Tam, gdzie jest to możliwe, rekomenduję instalowanie objętościowych czujek ruchu. Dają one największą szansę na wykrycie intruza. Detekcja szerokokątnych czujników mieści się w przedziale od 85 do nawet 180°, a zasięg działania wynosi do kilkunastu metrów. To rozległy obszar. Intruz, nawet jeżeli zauważy czujkę i wie, jak ona działa, będzie miał problem z pokonaniem chronionego odcinka bez wywołania alarmu.

Zauważyłem, że klienci boją się stosowania czujek objętościowych. Trzeba jednak pamiętać, że istnieje możliwość wyklejenia w nich obszaru działania tak, aby ograniczyć fałszywe alarmy pochodzące od roślinności czy obiektów znajdujących się poza ogrodzeniem.

Może się zdarzyć, w szczególności w przypadku ochrony domów, że nie mamy wystarczająco dużo miejsca na zastosowanie czujek objętościowych (mała odległość pomiędzy budynkiem a ogrodzeniem czy ruchome elementy na tarasie). Wówczas należy oprzeć koncepcję systemu ochrony o kontaktrony, czujki stłuczenia szyb czy kurtyny stosowane zaraz przy ścianach oraz bariery tworzące ochronę obwodową.

Należy mieć jednak na uwadze, że bariery zamontowane na szczycie ogrodzenia poinformują jedynie o próbie jego przeskoczenia. Natomiast nie zabezpieczają przed przecięciem czy podkopaniem płotu. Przy montażu tego typu urządzenia blisko ogrodzenia najlepszą praktyką jest utworzenie dwóch linii barier, które wykryją zarówno próbę przeskoczenia, jak i przeczołgania się pod nim.

Stosowanie barier jako ochrony obwodowej ma bardzo duży plus - wykrywamy intruza daleko od budynku. Dzięki temu nie narażamy zdrowia i życia naszych najbliższych oraz ograniczamy straty materialne do minimum. Idealnym rozwiązaniem jest zastosowanie zarówno barier jak i czujek objętościowych. Pozwala to zorganizować strefową koncepcję ochrony, która według mnie jest najbardziej skuteczna.

Jacek Wójcik
Customer Care Director
OPTEX Security
fot. Optex

Dodaj komentarz

time image
time image
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Dom inteligentny - co musisz wiedzieć, zanim się zdecydujesz? Instalacja elektryczna
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje