Nowoczesne centrale alarmowe pozwalają również na ich programowanie, dzięki czemu można selektywnie włączać i wyłączać określone czujniki alarmowe, dostosować rodzaj alarmu do sygnalizowanego zagrożenia za pośrednictwem tzw. manipulatora. Z taką centralą współpracują kasety sterujące, umieszczone np. w pobliżu wejścia, przy sypialni. Możemy wtedy wygodnie sterować pracą systemu i załączać go zarówno gdy wszyscy wychodzą z domu, jak i na noc, kiedy wewnątrz dozorowana jest tylko część domu.
Centrala alarmowa zawiera również akumulatorowe zasilanie awaryjne, które umożliwia działanie systemu w przypadku awarii sieci lub celowego odcięcia prądu. O funkcjonowaniu instalacji alarmowej podczas naszej nieobecności możemy się dowiedzieć z informacji wyświetlanych na ciekłokrystalicznym panelu.
W przypadku np. próby włamania dowiemy się, który czujnik został uruchomiony i kiedy to się stało. Trzeba pamiętać, żeby centralę umieścić w takim miejscu, które jest dozorowane przez czujniki, a samo urządzenie zabezpieczyć przed łatwym do niego dostępem, gdyż jego uszkodzenie paraliżuje cały system alarmowy.
Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Centrala alarmowa zbiera informacje z urządzeń, które znajdują się z jej lewej strony na schemacie i w przypadku zagrożenia przesyła je dalej, powiadamiając załogę interwencyjną, uruchamiając sygnalizację świetlno-akustyczną, powiadamiając o zdarzeniu właściciela domu (fot. Satel)