Pierwsza linia obrony systemu to zazwyczaj kamery, które cały czas obserwują, co dzieje się na posesji. Podłączone do sieci udostępniają podgląd on-line na smartfonie, mają też możliwość rozpoznawania określonych obiektów czy zdarzeń, a po ich zidentyfikowaniu mogą zgodnie z zadanym scenariuszem wysyłać powiadomienia lub aktywować odpowiednie urządzenia.
Kolejną grupę zabezpieczeń stanowią, instalowane już w obrębie budynku, różnego rodzaju czujniki i detektory. Wykorzystuje się je do wykrywania prób włamania oraz innych zagrożeń, takich jak gaz czy dym. Mogą one również reagować na określone warunki pogodowe, jak np. ulewny deszcz czy grad. W zależności od sytuacji i wskazań czujnika zintegrowane w obrębie systemu smart home okna, drzwi czy rolety z napędem mogą automatycznie otwierać się lub zamykać.
Wspólnym mianownikiem wszystkich rozwiązań smart home jest szybkie przekazywanie informacji pomiędzy wszystkimi urządzeniami i użytkownikami przypisanymi do systemu z uwzględnieniem odpowiednich praw dostępu.
Dobrze skonfigurowany system smart home to z jednej strony pełna kontrola sytuacji, a z drugiej automatyzacja, która odciąża nas w codziennym dbaniu o bezpieczeństwo.
Beata Fiedosichin
Marketing manager SIEGENIA
fot. otwierająca: Siegenia