Centralny odkurzacz uruchomiony po 19 latach od zamieszkania

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Centralny odkurzacz uruchomiony po 19 latach od zamieszkania

Kiedy odkurzacz wodny dokonał żywota w lecie 2019 r. poprosiliśmy tę samą firmę, która wykonała rurociąg, o dokończenie systemu centralnego odkurzania. Zachęciła nas do tego znajoma z Redakcji... Budujemy Dom - mówią Aneta i Marek, Członkowie Klubu Budujących Dom, którzy odkurzacz centralny użytkują od 2019 r.

Dom: 3 kondygnacje, powierzchnia z garażem 176 m2.

Instalacja:

  • Gniazda - 3 (po jednym na każdej kondygnacji).
  • Akcesoria - wąż o długości 9 m z rurą teleskopową z włącznikiem w rączce i płynną regulacją siły ciągu, średni pakiet szczotek i ssawek.

Jednostka centralna:

  • Kompaktowa, z dwustopniowym systemem separacji śmieci (z cyklonem i bardzo szczelnym filtrem Gore-Tex, zapewniającym 98,3% filtracji), trzystopniowa turbina, moc 1950 W, siła ciągu 630 air W, 62 dB.
  • Gwarancja - 10 lat.
  • Lokalizacja - w garażu.

Decyzja: Marek – Kiedy w 1998 r. kupiliśmy segment w stanie surowym zamkniętym, od razu sprowadziliśmy montera z firmy specjalizującej się w systemach odkurzania centralnego. Obejrzał pomieszczenia, zaprojektował prosty rurociąg z trzema gniazdami, a później ułożył go z kolegami. Zamieszkaliśmy tu w 2000 r., lecz wtedy nie mieliśmy pieniędzy na jednostkę centralną. Do sprzątania używaliśmy modnego wtedy przenośnego odkurzacza wodnego.

Dopiero kiedy dokonywał żywota, w lecie 2019 r. poprosiliśmy tę samą firmę, która wykonała rurociąg, o dokończenie systemu centralnego odkurzania. Zachęciła nas do tego znajoma z Redakcji... Budujemy Dom, opowiadając o jego zaletach i przydatności w wielokondygnacyjnych obiektach. Choć kusiły mnie nowe elementy, jak wąż chowany w ścianie, to rozsądniej było wykorzystać istniejący rurociąg i uniknąć kucia świeżo wyremontowanych pomieszczeń.

Model jednostki dobrałem wspólnie z instalatorem - z góry odrzuciłem najtańsze i najdroższe z np. elektronicznym wyświetlaczem. Zależało mi głównie na cichej pracy, solidnej marce, długiej gwarancji (10 lat), dużej sile ssania, solidnej filtracji, bezobsługowych filtrach i tylko najpotrzebniejszych akcesoriach. Z produktu ze średniej półki cenowej jestem bardzo zadowolony, ale zamierzam dokupić pokrowiec na wąż, bo rysuje krawędzie ścian.

Akcesoria przechowuje się w garażu obok jednostki centralnej.

Centralny odkurzacz - rady i przestrogi:

Aneta: W porównaniu z przenośnym odkurzaczem wodnym, dodatkowo obciążonym wodą, zmieniło się to, że teraz łatwiej się sprząta, szczególnie schody między trzema kondygnacjami.

Nie muszę już trzymać w ręce ciężkiego korpusu z plączącym się pod nogami przewodem elektrycznym. Wąż ssący jest lżejszy i bardziej poręczny, ma w rączce funkcję włącz/wyłącz i regulator siły ssania. Siła ssania układu jest płynna i duża, a przy odkurzaniu nie ma hałasu, bo jednostka centralna znajduje się w garażu. Mąż używa gniazda w tym urządzeniu do sprzątania samochodów i uważa to za bardzo wygodne.

Kiedy zaczęliśmy wreszcie otwierać gniazda, okazało się, że na jednym z nich dwudziestodwuletnie tworzywo sztuczne rozszczelniło się. To niekorzystnie odbija się na sile ssania. Już umówiłam serwis do jego wymiany. Odkurzacz centralny jest znacznie łatwiejszy w obsłudze niż wodny - co 3 miesiące trzeba wyrzucić śmieci z pojemnika i to wszystko. Cieszę się, że pojemnik ma powłokę antybakteryjną. W następnym domu na jesień życia na pewno od razu skorzystamy z takiej instalacji.

Tylko jedno z istniejących gniazd trzeba wymienić, bo rozszczelnił się plastik.

Odkurzacz centralny - koszty:

  • I etap - 2000 zł;
  • II etap - jednostka i akcesoria 3600 zł.

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Opróżnianie pojemnika w odkurzaczu centralnym VACUFLO
Opróżnianie pojemnika w odkurzaczu centralnym VACUFLO
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA