Samodzielna instalacja centralnego odkurzacza

Samodzielna instalacja centralnego odkurzacza
Instalację wykonałem samodzielnie, ponieważ rozpocząłem współpracę z firmą poznaną u siostry. Poznałem tajniki instalacji, choć u siebie popełniłem błąd - mówi Robert, członek Klubu Budujących Dom.

Dom: parterowy z poddaszem i garażem – 189 m2 + 36 m2.

 

Instalacja: 1 gniazdo w salonie, 1 w garażu, 1 na poddaszu; 2 szufelki automatyczne (w holu przy wiatrołapie, w kuchni).

 

Decyzja: Prowadzę firmę budowlaną i kiedy budowałem dom siostry 10 lat temu, pierwszy raz zobaczyłem montaż i działanie odkurzacza centralnego, który zakładała inna firma. Dla mnie to był przełom, ponieważ jestem alergikiem i zawsze miałem kłopot z zapachem kurzu podczas tradycyjnego odkurzania. Postanowiłem zastosować odkurzacz centralny we własnym domu, który powstał 2 lata później.

Cyklonowa jednostka centralna Beam wisi w kotłowni, wyrzutnia powietrza wyprowadzona została do kanału wentylacyjnego w kominie Na parterze jest jedno gniazdo w salonie, ale wąż (9 m) sięga wszędzie. Świetna okazała się szczotka do gresu
Cyklonowa jednostka centralna Beam wisi w kotłowni, wyrzutnia powietrza wyprowadzona została do kanału wentylacyjnego w kominieNa parterze jest jedno gniazdo w salonie, ale wąż (9 m) sięga wszędzie. Świetna okazała się szczotka do gresu

Rady i przestrogi:

  • Szufelka pod szafką ze zlewozmywakiem to zła lokalizacja. Lepiej umieścić ją z dala od wilgoci
    Szufelka pod szafką ze zlewozmywakiem to zła lokalizacja. Lepiej umieścić ją z dala od wilgoci
    Szufelka w holu, a nie w samym wiatrołapie to bardzo dobry pomysł
    Szufelka w holu, a nie w samym wiatrołapie to bardzo dobry pomysł
    Od 8 lat użytkujemy odkurzacz. Nie mieliśmy żadnej awarii. Instalację wykonałem samodzielnie, ponieważ rozpocząłem współpracę z firmą poznaną u siostry. Poznałem tajniki instalacji, choć u siebie popełniłem błąd. Jedną z szufelek zamontowałem pod zlewozmywakiem (tak się wtedy montowało).

     

    To zła lokalizacja, ponieważ tu się chlapie i często przypadkiem uruchamiamy szufelkę nogą. Musimy więc ciągle uważać na wilgoć, aby nie zagrzybić instalacji. Przy zmianie mebli przesunę ją. Druga szufelka ma idealne miejsce. Celowo nie umieściłem jej w samym wiatrołapie, ale tuż przy nim, ze względu na wilgoć wnoszoną na butach.

     

  • Nie należy przesadzać z ilością gniazd. Przepinanie długiego węża jest niewygodne, a instalacja lepiej działa gdy jest możliwie jak najkrótsza i ma najmniejszą z możliwych ilość otworów (gniazd, szufelek). Koronna liczba – 5 na dom do 200 m2. Należy używać tylko specjalnych rur i kształtek. Po położeniu rur warto je zabezpieczyć przed nadepnięciem lub wyłamaniem.

     

    Robotnicy bywają nieuważni, a jeśli uszkodzą przewód, rzadko się do tego przyznają. Okryłem rury „korytkiem” zbitym z desek lub metalowymi profilami. Wystarczy małe pęknięcie, by instalacja nie była szczelna, a znalezienie uszkodzenia bywa trudne. Otwory trzeba zasklepić. Laikom nie polecam samodzielnego montażu!

     

  • Udało mi się sprawdzić czystość rur po 7 latach użytkowania. Podczas remontu ściany, z ciekawości odkryłem rurę i… była idealnie czysta w środku. To dowód, że ta instalacja nie trzyma brudu. Radzę jednak nie wciągać do niej ostrych śmieci, by nie zarysować ścianek rur i kolanek. Muszą pozostać idealnie gładkie.

     

  • Zdecydowanie polecam bezworkowe i cykloniczne jednostki centralne. Łatwo się je czyści i mają dobrą moc. Naszą umieściłem w kotłowni. Wyrzutnię powietrza wyprowadziłem do kanału wentylacyjnego w kominie.

     

  • Noszenie węża jest uciążliwe. Dokupiłem drugi na piętro. Radzę kupować węże z wyłącznikiem przy rączce.

     

  • Do odkurzania podłóg z gresu dokupiłem specjalną szczotkę (długą, wąską i z miękkim włosiem), ponieważ typowa z zestawu nie sprawdziła się (była za wąska, hamowała na gresie).

     

  • Polecam separator popiołu. Nie sprzątam odkurzaczem tarasu i ganku z obawy przed wilgocią i kamykami. Do tego mam inne urządzenia, np. Kärcher.

Koszty: Własne wykonawstwo. I etap – 1200 zł; II etap – jednostka centralna Beam 2750 EA z zestawem sprzątającym – 2700 zł; drugi zestaw do sprzątania – 350 zł, szczotka do gresu – 50 zł.

 

Lilianna Jampolska

 

Lilianna Jampolska
Lilianna Jampolska

Od ponad dwudziestu lat w przystępny sposób opisuje domy i ogrody Czytelników. Współpracowała z kilkoma znanymi poradnikami budowlanymi. Jest autorką tekstów i zdjęć. W wolnych chwilach z przyjemnością zajmuje się własnym ogrodem.

Metodą permakulturową uprawia w nim zarówno rośliny ozdobne, jak i zioła, warzywa itp. Amatorsko interesuje się architekturą, ogrodnictwem, ornitologią, sportem, filmem. Uwielbia podróżować, poznawać nowych ludzi i miejsca. Jeżeli potrzebuje wypocząć, najchętniej wyjeżdża nad morze, poza sezonem wakacyjnym.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz