Budowa domu w osiem miesięcy

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Budowa domu w osiem miesięcy

Budowa domu trwała osiem miesięcy, częściowo sfinansowali ją z kredytu. Dzięki współpracy ze znajomymi i solidnymi wykonawcami, podczas budowy nie mieli żadnych problemów

Echo na Zaciszu 

W pierwszym domu, Ula i Krzysztof wraz z dwójką dzieci, mieszkali kilkanaście lat. Był to typowy bliźniak wybudowany w latach osiemdziesiątych, który w swej historii przeszedł wiele zmian i przebudów. Pomimo tego, ciągle okazywało się, że chcieli coś zmienić. Zmęczeni tym postanowili, że wybudują nowy dom.

Zaczęli przeglądać katalogi z gotowymi projektami oraz strony internetowe pracowni architektonicznych. Mieli sprecyzowane wymagania. Szukali domu o prostej bryle, z garażem na dwa samochody. Na parterze miał mieć kuchnię oraz duży salon połączony z jadalnią i wyjściem na taras. Na poddaszu trzy sypialnie – tak, aby każdy miał własny kąt.

 

Doświadczenia wyniesione z pierwszego domu, jeszcze bardziej sprecyzowały ich potrzeby. Nie chcieli strychu, ani piwnicy. – Ciągła walka z wodą podchodzącą do piwnicy, to największy koszmar właściciela domu – mówi Krzysztof. Ula dodaje: – Piwnica, to miejsce, gdzie niepotrzebnie gromadzi się rzeczy i dodatkowo podnosi koszty budowy.

Na początku był projekt

Nie mieli jeszcze wybranej działki, a już zdecydowali się na zakup projektu "Zacisze" z pracowni Horyzont. W wyborze pomagała im córka, która chce zostać architektem. Dokładnie przeanalizowała rozkład pomieszczeń i wspólnie z rodzicami decydowała o zmianach, jakie przeprowadzą w projekcie. Wybrali projekt gotowy, ponieważ uznali, że łatwiej jest poprawić błędy niż wymyślać dom od początku. Było to też tańsze rozwiązanie.

Widok na dom i ogród  Podwórko z kominkiem 

Widok na dom i ogród.

Podwórko z kominkiem 

Pozostało znalezienie działki. Akurat odwiedzili znajomych mieszkających w Kwirynowie i dowiedzieli się, że naprzeciwko jest działka na sprzedaż. Zachwyciły ich rosnące na niej brzozy, które zostały tam do dzisiaj. Kupili więc 800 m2 ziemi i zaczęli adaptować projekt do działki i własnych potrzeb.

Garaż krótszy od samochodu

Budowa domu trwała osiem miesięcy, częściowo sfinansowali ją z kredytu. Dzięki współpracy ze znajomymi i solidnymi wykonawcami, podczas budowy nie mieli żadnych problemów.

 

Działka jest szeroka, ale krótka. Ula i Krzysztof musieli "obciąć" projekt o 60 cm. Ta wymuszona zmiana spowodowała, że pokój dzienny na parterze i dwa pokoje na poddaszu są teraz mniejsze. Kiedy geodeta wyznaczał dom, przez nieuwagę proporcjonalnie zmniejszył także garaż, choć tej zmiany nie było w projekcie. Gdyby nie szybka reakcja Krzysztofa, nie mógłby teraz wjechać do niego dłuższym samochodem. Ostatecznie garaż jest krótszy o 28 cm.

Nie jest to jedyna zmiana. Antresola z widokiem na jadalnię przykryta została stropem, dzięki czemu na poddaszu powstał dodatkowy pokój, z ciekawą, zaokrągloną ścianą będącą fragmentem wykusza w jadalni.

Widok poddasza oraz na orynnowanie  Poddasze  Orynnowanie


 – Podwyższyliśmy jeszcze ściankę kolankową na poddaszu o 60 cm. Z tej zmiany zadowoleni jesteśmy najbardziej – mówi Krzysztof. Dzięki temu rozwiązaniu, skosy w pokojach są łagodniejsze, a pod ścianami można ustawić meble. A przede wszystkim zostało podwyższone dość niskie przejście z domu do garażu. Ze względu na koszty i trudności z myciem, właściciele zlikwidowali także po jednym oknie połaciowym w każdym pokoju oraz w pomieszczeniu nad garażem.

 

Schody drewniane
 Schody drewniane

Parter "Zacisza" to otwarta kuchnia, pokój dzienny połączony z jadalnią oraz pomieszczenie gospodarcze, do którego wejście pierwotnie znajdowało się od strony pokoju dziennego. Krzysztof zdecydował, że zrobią je od strony schodów. Powiększyli także łazienkę, odgrodzili ją od kotłowni ścianą z luksferów i szklanymi, przesuwnymi drzwiami. Dzięki temu zyskali miejsce pod schodami, do którego dostać się można przez kotłownię.

Na ścianie, na której jest wykusz, zlikwidowali dwa okna – jedno w kuchni drugie w pokoju dziennym. Dzięki temu w kuchni można było swobodnie powiesić szafki kuchenne, a w pokoju postawić meble. Obok kuchni znajduje się spiżarka, która okazała się również świetnym miejscem do przechowywania sprzętu kuchennego.

Trzeci dla siebie

Ula, trochę zmęczona budową, opowiada o dużej powierzchni tarasu i podłóg w całym domu, oraz o oknach. – Ciężko jest ogarnąć wszystko podczas sprzątania – wzdycha. Wspomina także, o przejściach z wykonawcami, którzy źle zaimpregnowali parkiet, pozostawiając trudne do usunięcia smugi. Na szczęście, po poprawkach ciemna podłoga z drewna merbau wygląda ładnie. Schody, wykończone drewnem na stopniach i białym gresem na podstopniach, wyglądają lekko i elegancko.

Kuchnia połączona z jadalnią Łazienka ze ścianą z luksferów
 Kuchnia połączona z jadalnią  Łazienka ze ścianą z luksferów

Kilka dni przed naszą wizytą został zagospodarowany ogródek, co wraz z niską zielenią i trawą kosztowało 15 tys. zł. Ścieżki wycięli sami, dzięki czemu zaoszczędzili ok. 25 tys. zł. Cała kompozycja jest oczywiście tłem dla pięknych, klimatycznych brzóz. A na parterze po domu "gania" echo – efekt wykończenia wszystkich podłóg płytkami i braku dywanów oraz zasłon.

Na wszystko przyjdzie czas – uśmiecha się Krzysztof i dodaje – to dopiero nasz drugi dom. Kiedy dzieci się usamodzielnią "Zacisze" będzie dla nas za duże. Postawimy wtedy trzeci dom – niewielki, w sam raz na jesień życia.
+

  • Likwidacja antresoli – powstał dodatkowy pokój na poddaszu.
  • Do pomieszczenia nad garażem można dostać się także schodami znajdującymi się od strony ogrodu. Dlatego też może być odrębnym pomieszczeniem i doskonale może się sprawdzić jako siedziba biura lub niekrępujący pokój dla gości.
  • Brak balkonów – dom ustawiony jest na bardzo małej działce. Wypoczynek na balkonie uniemożliwiałaby bliskość sąsiadów.

-

  • Podczas wytyczania domu, geodeta źle wyznaczył garaż, przez co jest on teraz krótszy o 28 cm.
  • Fachowcy, którzy układali finish parkiet, źle go zaimpregnowali, widać było brudne smugi – podłoga musiała zostać poprawiona.
  • Duża powierzchnia tarasu (70 m2) jest uciążliwa do utrzymania w czystości i kosztowna w wykończeniu.
{single-image 18618}

Tekst i zdjęcia: Anna Olszewska-Krysztofiak,
Aneta Demianowicz

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
 Aria2 z pracowni MTM Styl
Aria2 z pracowni MTM Styl
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny