Dom przy stawie i z inteligentną automatyką

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 17-22 minuty
Dom przy stawie i z inteligentną automatyką

Kasia i Kuba postawili swój dom na rodzinnej ziemi. Budynek ma trzy piętra i klasyczną ponadczasową bryłę, w środku natomiast - nowoczesne instalacje i urządzenia spięte automatyką.

Dom murowany, niepodpiwniczony, trzykondygnacyjny z garażem; dwuwarstwowe ściany z poryzowanych pustaków ceramicznych o gr. 30 cm i styropianu o gr. 15 cm; dach pokryty cementową dachówką.

 • Powierzchnia działki: 1200 m2.
 • Powierzchnia użytkowa domu: 266 m2.
 • Powierzchnia garażu: 32 m2 + kotłownia 9,5 m2.
 • Roczne koszty utrzymania budynku: 15 964 zł.

Para miała łatwiejszy start w drodze do własnego domu, bo dysponowała działką, którą Kasia dostała od babci. Po rocznym epizodzie mieszkania w miejskim bloku (tyle trwała budowa) sprowadziła się w okolicę, w której właścicielka żyła od dzieciństwa. Kasi bardzo odpowiadało pozostanie w znajomej okolicy, co nie oznacza, że nie szukała z mężem najlepiej położonego terenu.

DOM PRZY STAWIE

Mając wybór między zlokalizowaną tuż przy ruchliwej drodze asfaltowej parcelą a oddaloną od tej pierwszej o 400 m, para wolała tę zaciszniejszą. Doceniła panujący tu spokój oraz sąsiedztwo zbiornika wodnego, otoczonego bujną zielenią (miała na względzie przyszły rodzinny wypoczynek w ogrodzie i ładne widoki).

Trzykondygnacyjny dom od frontu
Trzykondygnacyjny dom ma prostą zwartą bryłę, przykrytą kopertowym dachem i brązową cementową dachówką. Ściany i okna ozdabiają liczne gzymsy. Elewacje pokrywa kremowy tynk silikatowy. Jasna kolorystyka jest bardzo elegancka.
Tylna elewacja trzykondygnacyjnego domu
Elewację tylną oświetla wczesnopopołudniowe i zachodnie światło. Półkolisty taras został powiększony, obecnie ma promień o dł. 8 m, wyłożono go kostką granitową. Mieści się tam komplet mebli stołowych i wypoczynkowych.

- Bliskość stawu absolutnie przeważyła szalę na korzyć tej działki - opowiada Kasia. - Woda oznacza przyjazny mikroklimat, a naturalne zarośla z wierzbami w roli głównej - piękny widok. Mieszkają w nich ptaki i żaby, więc lubimy wiosną i latem usiąść wieczorem na przednim balkonie, patrzeć na zieleń i słuchać odgłosów natury.

Wybrana parcela ma lepszy układ odnośnie stron świata. Pozwolił nam na skierowanie głównej strefy wypoczynkowej za domem na południowy zachód. Zażywamy słońca do wieczora! Było to dla mnie ważne, bo wcześniej mieszkałam na terenie zacienionym przez starodrzew. Nasza jest nasłoneczniona i na początku musiałam się do tego przyzwyczaić, podobnie jak do wiatrów, pędzących przez pola. Wiatry są niekiedy tak silne, że ugięły posadzony przez nas żywopłot - rośnie ukośnie! Na szczęście, roślinne parawany już chronią nas od nadmiernego przewiewu.

Co do wielkości działki - nie chcieliśmy mieć zbyt dużej ze względu na pielęgnację ogrodu. Z rozmiarem wstrzeliliśmy się w punkt. Początkowo brakowało kanalizacji, ale kilka lat temu zbudowano sieć zbiorczą i obecnie korzystamy już z całego zestawu mediów.

Zapraszamy do ogrodu bohaterów reportażu!

DOM KONIECZNIE Z PEŁNYM PIĘTREM I KOPERTOWYM DACHEM

Trzykondygnacyjny dom - rzut parteru

Parter

Projekt: Autorska Pracownia Architektoniczna Jarosław Charkiericz

Parter po zmianach
Trzykondygnacyjny dom - rzut parteru po zmianach

Kasia i Kuba mówią, że domy o klasycznej i regularnej bryle, z pełnym piętrem i kopertowym dachem, zaspakajają ich potrzeby estetyczne i użytkowe, ponieważ m.in. wszystkie kondygnacje mają wysokie ściany i są ustawne. U siebie zdecydowali przeznaczyć do zamieszkania również przestrzeń na najwyższej, trzeciej kondygnacji. Podczas budowy podnieśli o pustak ścianki kolankowe na strychu i urządzili tam pokój zabaw dla dzieci i strefę fitness dla siebie.

Z perspektywy lat nie żałują postawienia domu z aż trzema użytkowymi poziomami, a chodzenie po długiej klatce schodowej ich nie męczy. Gdyby nie mieli takiej bryły, musieliby zrezygnować z ważnych pomieszczeń, bo nie zmieściłby ich parterowy budynek.

Wybrany gotowy projekt, oprócz klasycznego kształtu bryły i dekoracyjnych detali na elewacjach, najbardziej ujął ich okrągłą klatką schodową. Wylanie licznych stopni z żelbetu, potem ich wykończenie, było dla wykonawców najtrudniejszym zadaniem, ale właściciele są zadowoleni z efektu. Ozdobili schody kutymi balustradami (kowale kuli ją przez kilka miesięcy w stuletniej kuźni).

W strefie dziennej ciekawym elementem jest jeszcze dwupoziomowa posadzka. Część z jadalnią i salonem znajduje się o 2 stopnie niżej, niż reszta pomieszczeń. Kasia i Kuba nie mieli odruchu wyrównania powierzchni komunikacyjnych, choć na parterze powstała niepożądana bariera architektoniczna.

Główne wejście do budynku Taras przy kondygnacyjnym domu
Główne wejście do budynku umieszczono w podcieniu ryzalitu z kolumnami. Właściciele podkreślili je szerokimi drzwiami z dwoma bocznymi doświetlami. Balkon z ozdobną kutą balustradą, na poziomie pierwszego piętra, jest zaciszny i zwrócony w stronę stawu z naturalistycznymi zaroślami. Kasia i Kuba wypoczywają na nim w letnie wieczory. Celowo nie dodali nad tarasem stałego zadaszenia, żeby nie zakłócić harmonii bryły domu. Wysunięty balkon jednak nie wystarcza do osłonięcia płyty od słońca, dlatego w lecie rozwijają przenośny parasol.

Pod względem użytkowym, układ wnętrz na parterze i piętrze spełnia ich oczekiwania. Na parterze sprawdza się osobny gabinet, na środkowej kondygnacji - cztery sypialnie i dwie łazienki (osobna dla rodziców i dzieci), natomiast na ostatniej - wspomniany family room.

Początkowo Kasia zamierzała dopasować styl urządzenia pomieszczeń do bryły domu. Miało być wszędzie tradycyjnie. Zmieniła zamysł po obejrzeniu kuchni u koleżanki - nowoczesny wygląd zabudowy tak ją oczarował, że poprzednie plany wzięły w łeb. Kiedy w kuchni stanęły lakierowane meble w czerwonym kolorze, para zaczęła meblować resztę pomieszczeń współczesnymi elementami wystroju. Nie popadła jednak ze skrajności w skrajność. Łącznikami stylistycznymi są m.in. klasyczne posadzki z drewna dębowego i gresu, klatka schodowa z betonu, drewna i stali, dębowe drzwi wewnętrzne.

Posadzka na parterze
Posadzka na parterze ma dwa poziomy. Strefa z jadalnią i salonem znajduje się o dwa stopnie niżej, niż reszta pomieszczeń. Właściciele cieszą się ze zwartej, a jednocześnie przestronnej, strefy dziennej, rozciągającej się wokół centralnie położonej klatki schodowej.
Okrągła klatka schodowa
Najtrudniejszym elementem architektonicznym (do wykonania i wykończenia) okazała się okrągła klatka schodowa. Kute balustrady eksponują piękną ręczną robotę kowalską. Trepy, kunsztownie wyprofilowane w konstrukcji żelbetowej, stolarz obrobił klejonym drewnem dębowym, zabarwionym na kolor wenge. Drewniane elementy wykończeniowe, m.in. posadzka, meble i drzwi wewnętrzne, również mają ten odcień.

AUTOMATYKA DOMOWA I INNE INSTALACJE

O wyposażeniu domu w instalacje można powiedzieć jedno - są nowoczesne i dobrze przemyślane. Zadbał o to Kuba. Inteligentne rozwiązania to jego konik, więc zastosował kilka najpożyteczniejszych.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!

- Nie jestem inżynierem automatykiem, dlatego zleciłem specjalistycznej firmie wykonanie szczegółowego projektu instalacji elektrycznej - opowiada właściciel. - Jest dość skomplikowana, bo chciałem centralnie sterować oświetleniem, zewnętrznymi roletami oraz ogrzewaniem i alarmem. Projekt kosztował 2000 zł i pomógł mi w zautomatyzowaniu domu. Przewody ułożyłem z teściem, z wykształcenia elektrykiem, więc trochę oszczędziliśmy na kosztach - całość wyszła za 42 000 zł.

Mimo to żona długo oswajała się z wysoką ceną tej instalacji, zwłaszcza osprzętu. Przekonała się do nich dopiero w realu - np. w salonie może na jednym łączniku zapalić wszystkie, albo poszczególne lampy, ustawić temperaturę w pokoju oraz operować roletami zewnętrznymi. Tych ostatnich jest aż 18 sztuk, więc zdalne sterowanie bardzo pomaga w ich codziennej obsłudze. Super działają łączniki z termostatem, bo zastępują osobne regulatory pokojowe. Na ich wyświetlaczu możemy śledzić pracę systemu grzewczego, np. czy termozawory w instalacji c.o. otwierają lub zamykają głowice według zaprogramowanych ustawień, albo na aktualne żądanie.

System grzewczy na gaz z sieci jest dość prosty, zawiera kondensacyjny kocioł, zasobnik wody o poj. 200 l, podłogówkę na całym parterze i w górnych łazienkach oraz grzejniki na ścianach, rozmieszczone na wyższych kondygnacjach. Teraz żałuję, że nie zastosowałem podłogówki w całym budynku. Montaż rolet rozpocząłem w trakcie budowy. Kupiłem specjalne nadproża, stanowiące jednocześnie kasety. Potem wyposażyłem je w elektryczne siłowniki. Rolety założyłem z uwagi na bezpieczeństwo, termoizolację, osłonę od słońca. Sprawdzają się pod każdym względem!

Salon z kominkiem
Samodzielnie urządzali wszystkie pomieszczenia, nie nadużywając bibelotów. Wkład kominkowy ma narożną szybę i obudowę z konglomeratu marmurowego. Jego ciepło jest rozprowadzane w sposób grawitacyjny.

- Dla mnie najprzydatniejsza, oprócz automatyki, jest instalacja centralnego odkurzania - dodaje Kasia. - Nie wiem, co zrobilibyśmy bez niej przy sprzątaniu trzykondygnacyjnego domu! Od dwóch lat uzdatniamy wodę z wodociągu filtrem mechanicznym ze wstecznym płukaniem i urządzeniem zmiękczającym. Filtry założyliśmy po remoncie małżeńskiej łazienki i wstawieniu wanny z hydromasażem. Planowaliśmy jacuzzi w ogrodzie, lecz tam nie byłoby często używane. Co innego w ciepłej łazience!

Warto kupować nowoczesny model wanny z wieloma funkcjami, bo wtedy obsługa jest bezproblemowa i chęć do masaży większa. Korzystamy z nich co najmniej raz w tygodniu. Noszę się jeszcze z zamiarem zainstalowania w łazience dzieci nowej kabiny prysznicowej z funkcją sauny.

Zabudowa kuchenna - meble pomalowane lakierem samochodowym marki Ferrari
Zabudowę w kuchni oraz inne meble zamówili u mieszkających w sąsiedztwie stolarzy. Są bardzo zadowoleni z ich pracy. Ciekawostką jest fakt, że poprosili stolarza o pomalowanie mebli kuchennych lakierem samochodowym marki Ferrari w charakterystycznym czerwonym kolorze.

Ceny niektórych przyłączy, instalacji, urządzeń:

 • Budowa szamba - 5000 zł.
 • Przyłącze do kanalizacji - 2300 zł.
 • Instalacja c.o. - 35 000 zł.
 • Kominek - 14 000 zł.
 • Wanna z hydromasażem (i montażem) - 18 000 zł.
 

Koszty, gdzie można zaoszczędzić na eksploatacji?

Utrzymanie domu rocznie kosztuje 15 964 zł.

Opłaty za gaz z sieci wynoszą 450 zł miesięcznie, 5400 zł rocznie. W okresach przejściowych Kuba często rozpala ogień w kominku i zużywa ok. 4 mp. drewna. Kupuje je w kawałkach za 250 zł/mp., czyli razem za 1000 zł.

Przy licznych urządzeniach elektrycznych opłaty za prąd oscylują wokół kwoty 4440 zł. Usługa wywozu segregowanych śmieci kosztuje 432 zł. Natomiast zużycie wody z wodociągu (rejestrują go 2 liczniki do domu i ogrodu) oraz odprowadzanie ścieków do kanalizacji zbiorczej - 3000 zł. Wywóz ścieków z szamba był droższy, 15 razy w roku płaciło się nawet 300 zł, czyli razem 4500 zł.

Inne opłaty: uzdatnianie wody 80 zł, monitoring 672 zł, podatek od nieruchomości 470 zł, ubezpieczenie domu 470 zł.

 

Trafne decyzje i rady właścicieli

 • Z domowych instalacji najbardziej pożyteczna jest możliwość... inteligentnego nimi sterowania. W określonych miejscach mamy łączniki, którymi zamykamy lub otwieramy cały dom, są sprzężone z systemem alarmowym. Inne gaszą w całym budynku światło, kolejne - opuszczają albo otwierają wszędzie rolety. Inteligentny system ma ogromny potencjał, ale nie chcieliśmy przesadzić z nadmiarem funkcji, żeby mieszkańcy, rodzice i goście nie mieli kłopotu.

 • Dobrze, że urządziliśmy w kuchni spiżarnię, a przy wewnętrznym holu składzik na sprzęt do sprzątania. Schowki na inny rozmaity sprzęt przygotowaliśmy na ostatnim piętrze. Trudniej dostępne fragmenty pod ukośnym dachem oddzieliliśmy od reszty ściankami z płyt g-k, w które włożyliśmy ocieplenie. Dzięki temu mamy dużo schowków i jednocześnie dodatkowe przegrody cieplne i mniej przestrzeni do ogrzewania. Mimo to brakuje jeszcze miejsca do składowania mebli i narzędzi ogrodowych. Zamierzamy zbudować w ogrodzie oszkloną altanę, która w zimie stanie się magazynkiem. Żałujemy, że nie mamy zsypu na bieliznę ze środkowego piętra do kotłowni z pralnią. Chcieliśmy go zrobić, ale zrezygnowaliśmy i to był błąd.

 • Porażką w gotowym projekcie jest umieszczenie słupa na środku przestrzeni garażowej. Słup bardzo utrudnia komunikację samochodami, które są coraz większe. Radzimy zbudować większy garaż od naszego. Bez słupa!

Galeria zdjęć

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
 Aria2 z pracowni MTM Styl
Aria2 z pracowni MTM Styl
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA