Czy istnieje obowiązek dbania o bezpieczne użytkowanie budynku?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Czy istnieje obowiązek dbania o bezpieczne użytkowanie budynku?

Mój sąsiad (właściciel domu jednorodzinnego) zaniedbuje swój dom. Moje i jego dzieci bawią się naprzemiennie u niego i u mnie w ogrodzie. Zimą jego dach nie jest odśnieżany, zwisają z niego ogromne sople, które zagrażają dzieciom. Czy istnieje prawo nakazujące usuwanie śniegu i lodu z dachu? Czy interwencja jest możliwa jedynie wtedy, gdy spadający śnieg wyrządzi jakieś szkody? Chciałabym przygotować się do rozmowy z sąsiadem.

aktualizacja: 2018-11-16 12:24:08

Odpowiedź eksperta: Zgodnie z przepisami, właściciel (lub zarządca obiektu) powinien zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziałujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak:

  • wyładowania atmosferyczne, 
  • wstrząsy sejsmiczne, 
  • silne wiatry, 
  • intensywne opady atmosferyczne, 
  • osuwiska ziemi, 
  • zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, 
  • pożary lub powodzie, 

w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.

Oznacza to, że właściciel (w tym przypadku właściciel domu jednorodzinnego) jest zobowiązany do utrzymania właściwego stanu technicznego budynku. Do takich obowiązków zalicza się usuwanie z dachu śniegu i sopli lodu.

Ustawodawca przewiduje odpowiedzialność dopiero za zaniedbanie tych czynności. Zgodnie z prawem, kto nie spełnia obowiązku utrzymania obiektu budowlanego w należytym stanie technicznym, użytkuje go w sposób niezgodny z przepisami albo nie zapewnia bezpieczeństwa jego użytkowania, podlega grzywnie nie mniejszej niż 100 stawek dziennych (minimalna grzywna to 1000 zł), karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Może więc Pani w rozmowie z sąsiadem powołać się na te przepisy.

Aleksandra Korczak
fot. june66 / pixabay.com

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość qwerty

23 Sie 2019, 11:32

Jasne... Chcesz mieć z sąsiada wroga to idź i postrasz go przepisami, grzywna i sądem.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje