Drzewo z działki sąsiada uszkodziło mój płot. Czy powinien on zapłacić za jego naprawę?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Drzewo z działki sąsiada uszkodziło mój płot. Czy powinien on zapłacić za jego naprawę?

Drzewo sąsiada podczas burzy przewróciło się na mój płot i go poważnie uszkodziło. Czy sąsiad powinien go naprawić?

aktualizacja: 2021-09-16 09:01:13

Odpowiedź eksperta: Zgodnie z ogólną regułą odpowiedzialności, kto z winy swej wyrządza drugiemu szkodę, obowiązany jest do jej naprawienia.

W konkluzji należy przyjąć, że sąsiad odpowiada za szkody spowodowane przewróceniem się drzewa wówczas, gdy doszło do takiej sytuacji z powodu jego zaniedbań - byłoby tak w przypadku, gdyby drzewo to było w złym stanie, spróchniałe lub uschnięte. Sąsiad mógłby natomiast zwolnić się od odpowiedzialności, gdyby wykazał, iż nie dopuścił się niedbalstwa i tym samym nie ponosi winy za przewrócenie się drzewa. Jeżeli drzewo było zdrowe, to przypisanie winy sąsiadowi będzie raczej trudne.

Natomiast warto sprawdzić, czy był Pan, jako właściciel, na którego zabudowania przewróciło się złamane drzewo, ubezpieczony. O ile tak - wystarczyłoby przedmiotową szkodę zgłosić do ubezpieczyciela, którego zadaniem byłoby wówczas ustalenie podstaw odpowiedzialności, rozmiaru szkody i okoliczności zdarzenia oraz wypłata odszkodowania.

 

Aleksandra Korczak
fot. congerdesign / pixabay.com

Zdaniem naszych Czytelników

Dnia 10.07.2021 o 10:08, demo napisał: Powinien, ale musi się zgodzić, a jak nie pozostaje sąd, tylko czy warto?. Dokładnie. Sprawa cywilna pozostaje w przypadku braku kompromisu. Co to znaczy - mój płot? To nie ten na granicy wspólnej, tylko ten w poprzek ...

time image

Gość Tolo

15 Paź 2021, 07:52

Ubezpieczenie niech robi swoje. Ja kiedys specjalnie poglem drzewu sie polozyc bo nie bylo wlascicieli a reszte zrobilo OSP

Dnia 10.07.2021 o 10:08, demo napisał: Powinien, ale musi się zgodzić, a jak nie pozostaje sąd, tylko czy warto?. Dokładnie, przepisy mówią, że za utrzymanie ogrodzenia odpowiadają właściciele graniczących posesji. Jego drzewo i przyczyna lezy po jego stronie. ...

time image

15 Lip 2021, 19:41

A ile tych szyszek bywa konkretnie tak na rok. Więcej niż piętnaście? To ważne! Bo ta sosna chyba nie dojrzewa co tydzień.

time image

Gość Aneta

15 Lip 2021, 18:42

Mam pytanie sąsiad ma 10m sosny kolki i szyszki my zbieramy jest dla nas uciążliwe ale to sąsiad.ale podczas burzy łamie gałęzie gdyż sąsiad tylko posadził drzewa ich nie pielęgnuje każda większą wichura kończy się mnóstwem gałęzi grubych na naszej działce nie chce się ...

time image

10 Lip 2021, 08:08

7 godzin temu, Gość Janusz napisał: Czy sąsiad powinien ponieść koszty naprawy? Powinien, ale musi się zgodzić, a jak nie pozostaje sąd, tylko czy warto?.

time image

Gość Janusz

10 Lip 2021, 00:12

Korzenie wielkiego świerku sąsiada, podniosło funamenty mojego ogrodzenia, deformując je w sposób znaczny, nieestetyczny. Czy sąsiad powinien ponieść koszty naprawy?

time image

Gość Ewka

20 Lut 2019, 22:53

Jeśli macie jakiekolwiek wątpliwości to jest jedna zasada ubezpieczalnia nie chce płacić bo to w jej interesie, dlatego warto skorzystać z specjalistów w takich sprawach.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA