Obowiązki projektanta

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2019-02-11 10:58:31
Obowiązki projektanta

Projektant to osoba posiadająca uprawnienia budowlane do projektowania w dowolnej specjalności w pełnym lub ograniczonym zakresie. Oznacza to, że przykładowo funkcję projektanta domu jednorodzinnego w rozumieniu prawa budowlanego może pełnić również na przykład elektryk, konstruktor, czy też nawet projektant mostów.

Projektant oprócz wykonania projektu może sprawować nadzór autorski na budowie
Projektant oprócz wykonania projektu może sprawować nadzór autorski na budowie
(fot. Archipelag)

Jego rolą jest zebranie i reprezentowanie zespołu projektantów mających uprawnienia budowlane do projektowania w odpowiednich specjalnościach, oraz wzięcie odpowiedzialności za projekt.

Najczęściej projektantem jest jednak architekt. Do podstawowych obowiązków projektanta należy:

 • opracowanie projektu budowlanego;

 • zapewnienie, w razie potrzeby, udziału w opracowaniu projektu osób posiadających uprawnienia budowlane do projektowania w odpowiedniej specjalności oraz wzajemne skoordynowanie techniczne wykonanych przez te osoby opracowań projektowych;
   
 • sporządzenie informacji dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia (BiOZ);
   
 • uzyskanie wymaganych opinii, uzgodnień i sprawdzeń rozwiązań projektowych w zakresie wynikającym z przepisów;
   
 • wyjaśnianie wątpliwości dotyczących projektu i zawartych w nim rozwiązań;
   
 • sprawowanie nadzoru autorskiego na żądanie inwestora lub właściwego organu w zakresie stwierdzania zgodności realizacji prac budowlanych z projektem oraz uzgadniania możliwości wprowadzenia zmian w projekcie, zgłoszonych przez kierownika budowy lub inspektora nadzoru inwestorskiego.

Cztery pierwsze punkty dotyczą sporządzania dokumentacji projektowej. Dwa ostatnie jednak dotyczą już samego powstawania budynku na podstawie dokumentacji projektowej.

W ostatnim punkcie pojawił się pierwszy z powszechnych mitów, dotyczących kierownika budowy, a mówiący o tym, że kierownik może nanosić jakiekolwiek zmiany lub rozwiązania zastępcze do projektu. Obowiązkiem kierownika budowy jest wykonanie budynku zgodnie z dokumentacją. Może on zgłaszać projektantowi pewne propozycje zmian, ale to w gestii tego ostatniego jest ich zatwierdzenie lub odrzucenie.

Na wniosek inwestora projektant ma obowiązek pełnienia nadzoru autorskiego, jeśli zobowiąże go to tego urząd w Decyzji o pozwoleniu na budowę lub jeśli zażąda tego inwestor. Nie ma jednak obowiązku robić tego za darmo ani też w ramach wynagrodzenia za sporządzenie projektu. Warto więc omówić z nim tę kwestię, zanim zdecydujemy się na współpracę. Punkt o pełnieniu nadzorów autorskich wraz z określeniem ich ceny można wpisać do umowy dotyczącej sporządzenia dokumentacji, można również uregulować to osobną umową. Tak czy tak, warto o tym pamiętać.

Do sprawowania swoich funkcji projektant otrzymał pewne uprawnienia, regulowane ustawą. Należą do nich:

 • prawo wstępu na teren budowy i dokonywania zapisów w dzienniku budowy, dotyczących jej realizacji;

 • może żądać (wpisem do dziennika budowy) wstrzymania robót budowlanych w razie stwierdzenia możliwości powstania zagrożenia lub wykonywania ich niezgodnie z projektem.

dr inż. architekt Piotr Kmiecik: ukończył studia na Wydziale Architektury Politechniki Wrocławskiej w 2002 roku. Obronił doktorat z zakresu historii architektury i konserwacji zabytków. Projektuje domy jednorodzinne oraz duże centra handlowe i zespoły biurowe na terenie Polski i Federacji Rosyjskiej. Autor i współautor dwóch książek. Obecnie prowadzi własną pracownię projektową.

Zdaniem naszych Czytelników

time image

20 Maj 2014, 11:11

Nie wiedziałem, że to wątek dla studiujących kulturę i sztukę.

time image

20 Maj 2014, 09:06

Cytat Panie IDEALNY - kto z adresatów (niby domyślnych, ale dla wszystkich jasnych) tego przesłania popularyzuje niechlujstwo i brak odpowiedzialności na budowie - oczywiście pomijając kryształ? Każdy, kto tłumaczy, lekceważy ...

time image

16 Maj 2014, 06:23

Cytat ............powielane na forum poglądy popularyzujące niechlujstwo i brak odpowiedzialności na budowie?! Panie IDEALNY - kto z adresatów (niby domyślnych, ale dla wszystkich jasnych) tego przesłania popularyzuje niechlujstwo ...

time image

15 Maj 2014, 23:21

Cytat Bywalcy czyli czytający... nie przesadzasz trochę? Mówisz, że przesadzam?... Cytat Ten kaganek "oświaty" który niesiesz aż tak jasno nie świeci, choć wizualnie ...

Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze marzec 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny