Kalkulator dopłat w rządowym programie "Rodzina na swoim"

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
aktualizacja: 2009-05-18 10:33:43
Kalkulator dopłat w rządowym programie "Rodzina  na swoim"

Rządowy program „Rodzina na swoim” wspiera rodziny w pozyskaniu własnego domu. Proponowana przez Skarb Państwa pomoc pozwala na obniżenie raty kapitałowo-odsetkowej nawet o kilkadziesiąt procent przez okres 8 lat. To idealne rozwiązanie dla osób planujących budowę domu o powierzchni do 140 m².

Z danych Gazety Wyborczej wynika, że od początku roku do końca kwietnia udzielono blisko 6,5 tysiąca kredytów, w związku z tym pojawiła się obawa, że zabraknie funduszy na dopłaty. Bank Gospodarstwa Krajowego, który jest odpowiedzialny za koordynację programu zapewnia, że nie ma możliwości, żeby w którymś momencie roku program “Rodzina na swoim” przestał funkcjonować.

Rządowy program Rodzina na swoim

To dobra informacja, ponieważ zainteresowanie rządowym programem stale rośnie, co widzimy po ilości zapytań, jakie codziennie spływają do naszego biura projektowego. Inwestorzy przede wszystkim poszukują małych i ekonomicznych w budowie domów, które spełnią kryteria programu „Rodzina na swoim” – zauważa Maciej Matłowski, architekt MTM STYL.

W ramach wsparcia rządowego programu i ułatwienia inwestorom poszukiwań domu do 140 m²  zorganizowaliśmy akcję „Na start – dom z dopłatą”. Wytypowaliśmy 50 projektów domów mieszalnych o powierzchni do 140 m², ekonomicznych w budowie, które premiujemy dopłatą w formie rabatu. Na stronie z projektami zamieściliśmy również kalkulator dopłat do oprocentowania, który pozwala na obliczenie raty kredytu z dopłatą.

 

Z naszych obserwacji wynika, że najwięcej problemów nastręcza inwestorom interpretacja pojęcia „powierzchnia użytkowa ”, ponieważ nie wszyscy wiedzą, które pomieszczenia są wliczane do powierzchni użytkowej, a które nie, i w czy w związku z tym dom, który im się podoba i który chcą zamówić kwalifikuje się do dopłaty. Może się bowiem okazać, że dom, który ma 148 m² powierzchni użytkowej posiada 8 metrowy skład opału, który nie jest wliczany do powierzchni użytkowej i wówczas taki projekt spełni kryteria – wyjaśnia Maciej Matłowski.

 

Przydatna w tej kwestii będzie ustawa z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego … W myśl Art. 2.1. tejże ustawy powierzchnię użytkową należy rozumieć jako powierzchnię wszystkich pomieszczeń znajdujących się w lokalu, a w szczególności pokoi, kuchni, spiżarni, przedpokoi, alków, holi, korytarzy, łazienek oraz innych pomieszczeń służących mieszkalnym i gospodarczym potrzebom lokatora, bez względu na ich przeznaczenie i sposób używania.

Za powierzchnię użytkową lokalu nie uważa się powierzchni balkonów, tarasów, loggi, antresoli, szaf, schowków w ścianach, pralni, suszarni, wózkowi, strychów, piwnic, komórek przeznaczonych do przechowywania opału. W rozumieniu niniejszej ustawy garaż nie jest zaliczany do powierzchni użytkowej budynku, jest traktowany jako pomieszczeni przynależne  do budynku.

Osobom planującym ubieganie się o kredyt z dopłatą doradzamy, aby uważnie prześledziły rzuty i kondygnacje oraz dokładnie sprawdziły, które pomieszczenia są wliczane do powierzchni użytkowej, a które nie
– dodaje Maciej Matłowski. W przypadkach spornych, np. dotyczących kotłowi, sugerujemy wizytę w placówce banku w celu doprecyzowania pojęcia.

 

Firma powiązana:
MTM STYL

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość malykos

21 Maj 2009, 12:47

Rządowa dotacja jest przejadana przez banki. Porównując sumę spłacanych pieniędzy dwóch możliwości wzięcia kredytu z dopłatą i bez dopłaty przy kredycie na 30 lat i wzięciu 100000 zł. Klient musi w sumie spłacić więcej przy kredycie z dopłatą.

time image

19 Maj 2009, 07:13

Proszę: http://www.domywstylu.eu/kalkulator_doplat.html

time image

Gość WOLFIK36

19 Maj 2009, 06:46

to jak dokopać się do tego kalkulatora ?????

time image

Gość Antek

18 Maj 2009, 10:52

Kalkulator dostępny tutaj: http://kredyt.ogar.pl/doplaty.html

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl
Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje