5 skutecznych porad, aby nie przepłacać za ubezpieczenie domu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
5 skutecznych porad, aby nie przepłacać za ubezpieczenie domu

Zakup ubezpieczenia nieruchomości to dla wielu właścicieli domów opcja, która kojarzy się ze sporym wydatkiem. Możesz jednak skutecznie zmniejszyć składkę za polisę, jeśli zastosujesz opisane poniżej rady. Dzięki nim zabezpieczysz się przed finansowymi skutkami różnych zdarzeń, a jednocześnie nie nadwyrężysz domowego budżetu.

aktualizacja: 2024-04-12 10:20:55
 

Zakup ubezpieczenia jest wymagany przez banki udzielające kredytów hipotecznych. W ten sposób zabezpieczają one swoje interesy na wypadek nieprzewidzianych sytuacji. Jednak nawet, jeśli nie masz obowiązku kupowania polisy, to warto o niej pomyśleć.

Co wpływa na wysokość składki ubezpieczenia nieruchomości?

Zanim dowiesz się, jak skutecznie zmniejszyć wysokość składki za polisę, przekonaj się, jakie czynniki wpływają na jej cenę. Zalicza się do nich przede wszystkim:

  • rok budowy domu,
  • powierzchnię,
  • kondygnację,
  • lokalizację,
  • rodzaj stosowanych zabezpieczeń,
  • zakres ubezpieczenia
  • długość trwania polisy,
  • wysokość sumy ubezpieczenia.

To tylko kilka z najważniejszych parametrów, które biorą pod uwagę towarzystwa oferujące ubezpieczenie domu czy mieszkania. Na ich podstawie oceniają ryzyko związane z konkretną nieruchomością.

Jak płacić mniej za ubezpieczenie nieruchomości?

Poniżej znajdziesz 5 porad, dzięki którym możesz znacząco obniżyć wysokość składki za ubezpieczenie domu czy mieszkania. Zastosuj je i przekonaj się o ich skuteczności.

  1. Porównaj oferty różnych towarzystw

Koszt polisy dla domu i mieszkania oferowanej przez różne towarzystwa może się znacząco różnić. Jak już wiesz, na wysokość polisy wpływa wiele różnych czynników. Oznacza to, że ubezpieczyciele mogą samodzielnie kształtować ceny w zależności od stosowanej przez nie polityki. Warto więc skorzystać z kalkulatorów ofert dostępnych w sieci. Dzięki nim szybko i bez wychodzenia z domu sprawdzisz poszczególne propozycje. Różnice w wysokości składek mogą nierzadko wynosić nawet kilkaset złotych.

  1. Nie zawyżaj i nie zaniżaj wartości nieruchomości

Suma ubezpieczenia powinna zgadzać się z wartością nieruchomości, którą chcesz objąć ochroną. Wyróżnia się w związku z tym niedoubezpieczenie oraz nadubezpieczenie. Obie sytuacje są bardzo niekorzystne dla ubezpieczającego.

Pierwsza z nich występuje wtedy, gdy suma polisy jest niższa niż realna wartość domu. W przypadku pojawienia się szkody wypłacone odszkodowanie może nie wystarczyć na jej pokrycie. Konieczne będzie wtedy sięgnięcie po własne środki finansowe. Niedoubezpieczenie wiąże się z niższą składką, jednak nie warto się na nie decydować.

Z kolei druga sytuacja ma miejsce, gdy wysokość ubezpieczenia znacząco przekracza wartość nieruchomości. W przypadku wystąpienia strat towarzystwo wypłaci jednak odszkodowanie równe realnej wartości uszkodzonych lub zniszczonych przedmiotów. Oznacza to więc wyższą składkę i niższą rekompensatę. Zanim ustalisz sumę ubezpieczenia domu, dokładnie zorientuj się, jaka jest jego wartość.

  1. Dobierz odpowiedni zakres ochrony

Możesz wybrać podstawowy lub rozszerzony zakres ochrony. W pierwszej opcji ubezpieczeniem objęte są tylko mury oraz elementy stałe będące częścią nieruchomości. Gdy dojdzie do zniszczenia lub uszkodzenia przedmiotów ruchomych, to odszkodowanie nie uwzględni ich wartości. Jeśli więc masz w domu cenne meble czy inne wartościowe elementy wyposażenia, to warto wybrać rozszerzoną ochronę. Taki wariant obejmuje nie tylko podstawowe, ale i dodatkowe zagrożenia, takie jak m.in. kradzież z włamaniem czy przepięcia. Im szerszy zakres ochrony, tym droższa polisa, dlatego zastanów się, które z ryzyk mogą dotyczyć Twojej nieruchomości.

Jeśli masz dom położony na wzniesieniu, to zagrożenie powodzią jest minimalne. Z kolei, jeżeli nie masz garażu ani piwnicy, to również rozszerzenie, które je obejmuje, nie będzie dla Ciebie atrakcyjne. Sprawdź więc dokładnie zakres ochrony i dobierz go do tego, czego potrzebujesz.

  1. Stosuj odpowiednie zabezpieczenia swojej nieruchomości

Towarzystwa mogą naliczać zniżki za stosowanie zabezpieczeń, takich jak:

  • drzwi antywłamaniowe,
  • rolety zewnętrzne,
  • alarm,
  • monitoring,
  • okna antywłamaniowe.

Stosując je w swoim domu, zmniejszasz ryzyko włamania, a dodatkowo możesz uzyskać korzystniejszą cenę ubezpieczenia. Zanim wybierzesz konkretną ofertę, dokładnie sprawdź, czy towarzystwo nie wymaga stosowania określonych zabezpieczeń. W przypadku ich braku możesz mieć problem z uzyskaniem odszkodowania.

Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
  1. Korzystaj z promocji i bonusów

Dowiedz się, czy konkretny ubezpieczyciel oferuje zniżki za wybór więcej niż jednej polisy. Jeśli tak, to możesz zdecydować się na zakup ochrony nieruchomości oraz np. samochodu. Bardzo często ceny takich pakietów są korzystniejsze niż w przypadku nabywania każdego z nich osobno.

Zakup ubezpieczenia mieszkania czy domu wcale nie musi być bardzo dużym wydatkiem. Jeśli zastosujesz wspomniane metody, możesz nieco obniżyć swoją składkę. Pamiętaj także o tym, aby przed wyborem polisy dokładnie zapoznać się z Ogólnymi Warunkami Umowy. Znajdziesz tam wszystkie najważniejsze informacje dotyczące polisy.

Materiał prasowy Partnera Serwisu
Fot. freepik.com

Dodaj komentarz

Skomentuj artykuł
time image
time image
Zobacz inne artykuły