Beton komórkowy - materiał do budowy energooszczędnego domu

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Beton komórkowy - materiał do budowy energooszczędnego domu

Budynek energooszczędny cechuje się m.in. tym, że jego przegrody zewnętrzne charakteryzują się wysoką termoizolacyjnością i szczelnością. W kontekście ścian zewnętrznych takie właściwości mają mury wykonane z betonu komórkowego. O tym decyduje właściwości budulca, rodzaj elementów murowych oraz wysoka precyzja budowania.

Wysoka porowatość betonu komórkowego powoduje, że materiał ma bardzo dobre właściwości termoizolacyjne. Decyduje o tym zamknięte w porach powietrze i jednorodna struktura budulca oraz to, że elementy murowe są elementami pełnymi - bloczkami (a nie pustakami). Te właściwości powodują, że mur ma tę samą, dobrą izolacyjność w każdym kierunku muru - w poziomie, w pionie. Jest to istotne w newralgicznych miejscach muru (w miejscach pod parapetami, w narożach muru, w ścianach szczytowych, w ścianach kolankowych itp. miejscach, w których ucieczka strumienia ciepła ma może być znacząca również w pionie).

Również wysoka precyzja wykonania muru ma wpływ na energooszczędność. Połączone zaprawą do cienkich spoin bloczki o dokładnych wymiarach oraz zastosowane inne elementy o podobnej, wysokiej termoizolacyjności - prefabrykowane nadproża z betonu komórkowego, płytki i kształtki U tworzą energooszczędne i szczelne przegrody w każdym detalu. Otwory elektryczne, bruzdy w murach z betonu komórkowego nie powodują powstania nieszczelności w miejscach występowania punktów elektrycznych i prowadzenia różnego rodzaju instalacji.

Tomasz Rybarczyk
Product Manager SOLBET (architekt, inżynier budownictwa)

Dodaj komentarz

time image
time image
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!