Budowa domów energooszczędnych kiedyś i dziś

Budowa domów energooszczędnych kiedyś i dziś

Jakie wymogi dotyczące zapotrzebowanie na ciepło stawiano budynkom stawianym w latach 80. Czy w Polsce budowano domy energooszczędne, które osiągały straty ciepła poniżej 30 kWh/m2?

Odpowiedź eksperta:

Przepisy z lat 80. nie określały zapotrzebowania na ciepło dla budynków a jedynie wymagane ciepłochronności przegród np. dla ścian zewnętrznych 1 W/m2 K.

Budowa domów energooszczędnych to zupełnie inne zagadnienie. Przede wszystkim trzeba rozróżniać straty ciepła wynikające z konstrukcji budynku od zapotrzebowania na ciepło (ze źródła ogrzewania), które m. in. zależy od sposobu użytkowania, lokalizacji, wielkości obiektu.

Praktycznie, ze względów technicznych i ekonomicznych nie jest możliwe osiągnięcie strat ciepła poniżej 30 kWh/m2 rocznie dla budynków jednorodzinnych, wolno stojących w naszym klimacie. Wynika to z relacji między powierzchnią przegród zewnętrznych a powierzchnią użytkową (z reguły stosunek 4:1).

Oczywiście część strat ciepła może być pokrywana przez inne źródła (oświetlenie, urządzenia AGD i RTV, ciepło emitowane przez mieszkańców, nasłonecznienie), ale nie ma to związku z ciepłochronnością konstrukcji samego budynku.

Przeczytaj
Może cię zainteresować

Redakcja BudujemyDom
Redakcja BD
fot. mesmariusz / forum.budujemydom.pl

Redakcja Budujemy Dom
Redakcja Budujemy Dom

Od 1998 roku Redakcja "Budujemy Dom" tworzy społeczność pasjonatów budownictwa, którzy z chęcią dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniem. Nasz zespół to wykwalifikowani redaktorzy, architekci, inżynierowie i specjaliści z różnych dziedzin budownictwa, którzy stale poszerzają swoją wiedzę i śledzą najnowsze trendy.

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz