Co ma wpływ na energooszczędność okien?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Co ma wpływ na energooszczędność okien?

Po pierwsze sam profil. Ponieważ w klasycznych oknach PVC to właśnie profil powoduje najwięcej strat ciepła, a nie, jak to się powszechnie sądzi, szyba.

Producenci podają współczynnik przenikania ciepła również samego profilu, który mieści się w przedziale 0,94-1,00 W/(m2•K). Warto zapytać też o wysokość złożenia. Będzie to suma widocznej wysokości ramy i skrzydła. Im mniejsza, tym w oknach będzie więcej szyby, która pozwoli z jednej strony ograniczyć straty ciepła, a z drugiej sprawić, by okno, dzięki energii słonecznej, było jak grzejnik. Lepsze parametry energooszczędne będą miały okna o sztywnej i szczelnej konstrukcji. Niewłaściwie doszczelniona konstrukcja natomiast powoduje większe straty energii. Sztywność konstrukcji wpływa na brak odkształceń spowodowanych warunkami atmosferycznymi i wieloletnim użytkowaniem.

Dla odpowiedniego poziomu energooszczędności znaczenie ma również sama konstrukcja okna. Jeśli można wybrać dwa skrzydła lub jedno, okno otwierane lub stałe szklenie w ramie warto wybrać to drugie rozwiązanie. Mniej profilu to zawsze bardziej energooszczędne rozwiązanie.

Bardzo ważna jest także kwestia montażu. Nawet jeśli wybierzemy najbardziej energooszczędne okno, ale zostanie ono niewłaściwie zamontowane, to wyrzucimy pieniądze w błoto. Dobry ciepły montaż likwiduje mostki termiczne i sprawia, że nie tracimy drogocennej energii. Jako minimum warto zastosować taśmy izolacyjne - od zewnątrz paroprzepuszczalne, a od wewnątrz paroszczelne. Jeszcze lepszy efekt energooszczędny uzyskamy, montując okno w zewnętrznej warstwie ocieplenia budynku na specjalnych podwalinach, czyli płytach obudowanych styropianem.

Energooszczędne okna to również bardziej doświetlone i przyjemniejsze wnętrza. W tych pomieszczeniach przebywamy dużo chętniej, a praca jest bardziej efektywna.

Paweł Maciejewski
Trener produktowo-sprzedażowy
DOBROPLAST FABRYKA OKIEN
https://dobroplast.pl/
fot. otwierająca: Dobroplast

Dodaj komentarz

time image
time image
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2022

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2022

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze czerwiec 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom czerwiec 2022

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje