Konferencja XXI wieku

Konferencja XXI wieku
16 października 2008 r. w scenerii gotyckich wnętrz wrocławskiego Muzeum Architektury odbyła się konferencja dotycząca nowoczesnych rozwiązań w budownictwie jednorodzinnym oraz symboliczne zainicjowanie budowy supernowoczesnego i wysoko energooszczędnego domu LUMINA HOUSE.

Na zaproszenie Pracowni projektowej ARCHIPELAG z kraju i zagranicy przyjechali do Wrocławia partnerzy nowoczesności-akcji DOMY XXI oraz przedstawiciele wydawnictw, instytucji finansowych i firmy pośredniczące w sprzedaży projektów domów.

prof. Wiesław Marciniak przedstawił zagadnienie „Wykorzystania pomp ciepła w budownictwie jednorodzinnym” W pierwszej części konferencji w Muzeum Architektury swoje prelekcje mieli: Szymon Firląg z Narodowej Agencji Poszanowania Energii o „Roli energii odnawialnych w budownictwie jednorodzinnym”, następnie prof. Wiesław Marciniak przedstawił zagadnienie „Wykorzystania pomp ciepła w budownictwie jednorodzinnym”, zaś Leszek Krakowski mówił o roli „Paszportów energetycznych”.

Pierwsza część wykładów zakończyła się podsumowaniem współczesnych trendów oraz kierunków dla budownictwa jednorodzinnego w Polsce, które współistniejąc w Europie musi brać pod uwagę szerszą perspektywę rozwoju – nauki, techniki, finansów, a także stanu środowiska naturalnego.

 

Druga część konferencji bazując na ogólnych wnioskach wcześniejszych prelekcji była przykładem praktycznego podejścia do projektowania i budowy domów jednorodzinnych. Swoje doświadczenia w tej materii oraz wymierne efekty współpracy szerokiego grona specjalistów zaprezentowała wrocławska Pracownia Projektowa ARCHIPELAG.

Dzięki skoordynowanym działaniom architektów – z Polski i z Danii oraz doradztwu w zakresie stosowania nowoczesnych materiałów i technologii udało się stworzyć projekt budynku komfortowego, przyjaznego środowisku i ludziom, korzystającego w najnowszej wiedzy technicznej, jednak w sposób zrównoważony i optymalny.

Przedstawiony został projekt LUMINA HOUSE – o jego powstawaniu mówili jego twórcy arch.: Artur Wójciak – prezes Grupy Archipelag i Henrik Norlander Smith z firmy VELUX. Prezentację nowoczesnych systemów zastosowanych w LUMINIE poprowadziła kierowniczka działu architektów ARCHIPELAGU – arch. Dorota Palmączyńska, zaś w trakcie wykładu można było usłyszeć wypowiedzi ekspertów-przedstawicieli partnerów budowy LUMINY:

Przeczytaj
Może cię zainteresować
  • o pompach ciepła (Stiebel-Eltron) – mówił Wojciech Radziszewski; o wentylacji mechanicznej z rekuperacją (Rekuperatory) – Maciej Kosowski; o systemie solarnym (Velux) – Grzegorz Janiczek;
  • o ogniwach fotowoltaicznych (Schüco) – Krzysztof Matoszko;
  • o wykorzystaniu wody deszczowej (POWODE) – Jerzy Mikulski; o oświetleniu zewnętrznym, systemach domofonowych i alarmowych (Siedle) – Harald Kallinich;
  • o integracji systemów oraz zarządzaniu światłem i dźwiękiem (Microtech) – Jarosław Kołcun.
Z kraju i zagranicy przyjechali do Wrocławia partnerzy nowoczesności-akcji DOMY XXI

LUMINA HOUSE – dom wysoko energooszczędny i supernowoczesny stworzony w kontekście powszechnie stosowanych rozwiązań Europie, który zostanie wybudowany w Długołęce k. Wrocławia jest przykładem budynku zaprojektowanego z myślą o ludziach, mocno osadzonego w kontekście współczesnych problemów – choćby wzrastających ciągle kosztów energii potrzebnej do codziennego funkcjonowania domu.

LUMINA HOUSE LUMINA to dom wygodny i komfortowy, ale równocześnie oszczędny -  po pierwsze potrzebuje bardzo mało energii zewnętrznej, po drugie jest świetnie izolowany co ogranicza do minimum straty ciepła, po trzecie zaś korzysta z odnawialnych źródeł energii – słońca i ziemi - szanując środowisko, niwelując emisję CO2 do atmosfery i odzyskując wodę deszczową.

Dzięki wszechstronnemu spojrzeniu projektantów projekt ten wymyka się dzisiejszym klasyfikacjom – to zdecydowanie więcej niż projekt gotowy, odpowiedni zarówno dla indywidualistów, jak i dla ludzi ceniących sobie rozwiązania sprawdzone przez innych. LUMINA HOUSE wyznacza nowe ścieżki dla budujących, pokazując wartościowe rozwiązania warte zastosowania w nowo budowanych domach.

 

Uroczystym zakończeniem spotkania ekspertów było podpisanie Aktu Erekcyjnego pod budowę LUMINY, na którym ze strony ARCHIPELAGU podpisy złożyli: arch. Artur Wójciak i arch. Robert Wójciak, a ze strony firmy Velux: arch. Monika Kupska-Kupis i arch. Henrik Norlander Smith.

Zaproszeni goście w znakomitych nastrojach, pomimo niesprzyjającej aury, autobusami zostali przewiezieni do Długołęki, gdzie dopełniono obyczaju – zakopując Akt w miejscu przyszłych fundamentów.

Krótkie spotkanie na posesji przyszłego Centrum Edukacji Domy XXI, które zostanie uruchomione w LUMINIE we wrześniu 2009, zakończyło się gratulacjami dla inicjatorów przedsięwzięcia oraz życzeniami szybkiej i sprawnej realizacji. Wszystkich zainteresowanych już dziś zachęcamy do śledzenia postępów na placu budowy w przyszłości.

 

Dziękujemy za obecność i zainteresowanie przedsięwzięciem prowadzonym pod hasłem DOMY XXI.

 

Firma powiązana: Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz