Konferencja XXI wieku

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
aktualizacja: 2008-10-24 09:54:06
Konferencja XXI wieku
16 października 2008 r. w scenerii gotyckich wnętrz wrocławskiego Muzeum Architektury odbyła się konferencja dotycząca nowoczesnych rozwiązań w budownictwie jednorodzinnym oraz symboliczne zainicjowanie budowy supernowoczesnego i wysoko energooszczędnego domu LUMINA HOUSE.

Na zaproszenie Pracowni projektowej ARCHIPELAG z kraju i zagranicy przyjechali do Wrocławia partnerzy nowoczesności-akcji DOMY XXI oraz przedstawiciele wydawnictw, instytucji finansowych i firmy pośredniczące w sprzedaży projektów domów.

prof. Wiesław Marciniak przedstawił zagadnienie „Wykorzystania pomp ciepła w budownictwie jednorodzinnym”W pierwszej części konferencji w Muzeum Architektury swoje prelekcje mieli: Szymon Firląg z Narodowej Agencji Poszanowania Energii o „Roli energii odnawialnych w budownictwie jednorodzinnym”, następnie prof. Wiesław Marciniak przedstawił zagadnienie „Wykorzystania pomp ciepła w budownictwie jednorodzinnym”, zaś Leszek Krakowski mówił o roli „Paszportów energetycznych”.

Pierwsza część wykładów zakończyła się podsumowaniem współczesnych trendów oraz kierunków dla budownictwa jednorodzinnego w Polsce, które współistniejąc w Europie musi brać pod uwagę szerszą perspektywę rozwoju – nauki, techniki, finansów, a także stanu środowiska naturalnego.

 

Druga część konferencji bazując na ogólnych wnioskach wcześniejszych prelekcji była przykładem praktycznego podejścia do projektowania i budowy domów jednorodzinnych. Swoje doświadczenia w tej materii oraz wymierne efekty współpracy szerokiego grona specjalistów zaprezentowała wrocławska Pracownia Projektowa ARCHIPELAG.

Dzięki skoordynowanym działaniom architektów – z Polski i z Danii oraz doradztwu w zakresie stosowania nowoczesnych materiałów i technologii udało się stworzyć projekt budynku komfortowego, przyjaznego środowisku i ludziom, korzystającego w najnowszej wiedzy technicznej, jednak w sposób zrównoważony i optymalny.

Przedstawiony został projekt LUMINA HOUSE – o jego powstawaniu mówili jego twórcy arch.: Artur Wójciak – prezes Grupy Archipelag i Henrik Norlander Smith z firmy VELUX. Prezentację nowoczesnych systemów zastosowanych w LUMINIE poprowadziła kierowniczka działu architektów ARCHIPELAGU – arch. Dorota Palmączyńska, zaś w trakcie wykładu można było usłyszeć wypowiedzi ekspertów-przedstawicieli partnerów budowy LUMINY:

  • o pompach ciepła (Stiebel-Eltron) – mówił Wojciech Radziszewski; o wentylacji mechanicznej z rekuperacją (Rekuperatory) – Maciej Kosowski; o systemie solarnym (Velux) – Grzegorz Janiczek;
  • o ogniwach fotowoltaicznych (Schüco) – Krzysztof Matoszko;
  • o wykorzystaniu wody deszczowej (POWODE) – Jerzy Mikulski; o oświetleniu zewnętrznym, systemach domofonowych i alarmowych (Siedle) – Harald Kallinich;
  • o integracji systemów oraz zarządzaniu światłem i dźwiękiem (Microtech) – Jarosław Kołcun.
Z kraju i zagranicy przyjechali do Wrocławia partnerzy nowoczesności-akcji DOMY XXI

LUMINA HOUSE – dom wysoko energooszczędny i supernowoczesny stworzony w kontekście powszechnie stosowanych rozwiązań Europie, który zostanie wybudowany w Długołęce k. Wrocławia jest przykładem budynku zaprojektowanego z myślą o ludziach, mocno osadzonego w kontekście współczesnych problemów – choćby wzrastających ciągle kosztów energii potrzebnej do codziennego funkcjonowania domu.

LUMINA HOUSELUMINA to dom wygodny i komfortowy, ale równocześnie oszczędny -  po pierwsze potrzebuje bardzo mało energii zewnętrznej, po drugie jest świetnie izolowany co ogranicza do minimum straty ciepła, po trzecie zaś korzysta z odnawialnych źródeł energii – słońca i ziemi - szanując środowisko, niwelując emisję CO2 do atmosfery i odzyskując wodę deszczową.

Dzięki wszechstronnemu spojrzeniu projektantów projekt ten wymyka się dzisiejszym klasyfikacjom – to zdecydowanie więcej niż projekt gotowy, odpowiedni zarówno dla indywidualistów, jak i dla ludzi ceniących sobie rozwiązania sprawdzone przez innych. LUMINA HOUSE wyznacza nowe ścieżki dla budujących, pokazując wartościowe rozwiązania warte zastosowania w nowo budowanych domach.

 

Uroczystym zakończeniem spotkania ekspertów było podpisanie Aktu Erekcyjnego pod budowę LUMINY, na którym ze strony ARCHIPELAGU podpisy złożyli: arch. Artur Wójciak i arch. Robert Wójciak, a ze strony firmy Velux: arch. Monika Kupska-Kupis i arch. Henrik Norlander Smith.

Zaproszeni goście w znakomitych nastrojach, pomimo niesprzyjającej aury, autobusami zostali przewiezieni do Długołęki, gdzie dopełniono obyczaju – zakopując Akt w miejscu przyszłych fundamentów.

Krótkie spotkanie na posesji przyszłego Centrum Edukacji Domy XXI, które zostanie uruchomione w LUMINIE we wrześniu 2009, zakończyło się gratulacjami dla inicjatorów przedsięwzięcia oraz życzeniami szybkiej i sprawnej realizacji. Wszystkich zainteresowanych już dziś zachęcamy do śledzenia postępów na placu budowy w przyszłości.

 

Dziękujemy za obecność i zainteresowanie przedsięwzięciem prowadzonym pod hasłem DOMY XXI.

{mosloadmodule mod_firmy} 

Firma powiązana:
Pracownia Projektowa ARCHIPELAG

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny