I Międzynarodowa Konferencja Naukowa

I Międzynarodowa Konferencja Naukowa

Już 8 maja 2015r., w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie odbędzie to pierwsza w Polsce Konferencja Naukowa skoncentrowana wyłącznie na drewnie, jako odnawialnym źródle energii (OZE).

Głównym organizatorem konferencji jest Fundacja na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju "Człowiek - Środowisko - Ekonomia", stworzona przez krakowskich pracowników naukowych, prawników i przedstawicieli rzemiosła zduńskiego. Partnerem akcji jest Akademia Górniczo - Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie oraz Ogólnopolskie Stowarzyszenie Kominki Polskie (OSKP).

Do udziału w wydarzeniu zaproszeni zostali przedstawiciele wielu ośrodków naukowych, zajmujących się wykorzystaniem drewna i biomasy ogółem w celach energetycznych, szczególnie w wymiarze energetyki rozproszonej i prosumenckiej. Ponadto, konferencja będzie gościć liczną grupę reprezentantów ośrodków zagranicznych, w tym Europejskiego Zrzeszenia Stowarzyszeń Zduńskich - Veuko (stąd termin Konferencji zbieżny z datą odbywającego się w tym roku w Krakowie Kongresu Veuko). Udział w przedsięwzięciu zapowiedzieli także fachowcy ze środowiska zduńskiego oraz OSKP, dla których konferencja będzie stanowić formę szkolenia zawodowego, a także da możliwość wymiany doświadczeń ze środowiskiem akademickim.

W ramach konferencji przedyskutowana zostanie sytuacja wykorzystania drewna w domowych instalacjach energetyki rozproszonej, spełniających najwyższe standardy ochrony środowiska (w zakresie czystości spalin i sprawności), zwłaszcza wyposażonych w piece i kominki.

W obliczu niedocenienia drewna, jako paliwa doskonale dopasowanego do potrzeb indywidualnych gospodarstw domowych w zapisach Ustawy o OZE, zajęcie się w/w tematyką nabiera niezwykłej wagi. Spotkanie specjalistów na styku nauki, prawa i przemysłu pozwoli na określenie kierunków efektywnego postępowania, zmierzającego do uzupełnienia krajowych przepisów w zakresie wykorzystywania OZE o regulacje dotyczące rozwoju energetyki rozproszonej opartej na drewnie i systemów jego wspierania (na wzór mechanizmów wsparcia takich technologii jak systemy wykorzystujące energię wiatru, czy promieniowania słonecznego). Szczególnie cenny głos w dyskusji na ten temat będą stanowiły wypowiedzi prelegentów z Austrii i Niemiec, którzy zaprezentują sposób funkcjonowania swoich krajowych systemów wsparcia urządzeń grzewczych wykorzystujących drewno i wpływ tychże mechanizmów na stymulowanie rozwoju branży zduńskiej. Fakt aktywnego uczestnictwa w wydarzeniu przedstawicieli OSKP stanowi wyraz zrozumienia środowiska zduńskiego wobec sytuacji, w której znalazła się ta branża w związku z pojawiającymi się lokalnymi zakazami spalania drewna w urządzeniach grzewczych małej mocy. Fachowcy ci chcą czynnie uczestniczyć w walce o stworzenie lepszych warunków rozwoju wykonywanego przez nich zawodu, m.in. poprzez wykorzystanie możliwości, jakie po odpowiedniej korekcie i uzupełnieniu może dawać ustawa o OZE.

Przeczytaj
Może cię zainteresować

Konferencja pozwoli zaszczepić ideę rozwoju energetyki opartej na drewnie (i biomasie ogółem), jako najlepszym i tanim polskim OZE oraz zebrać wokół tej idei jak najszersze środowisko naukowo-prawne, które będzie wspierać jej rozwój. Przedsięwzięcie będzie stanowić pierwszy krok na drodze do efektywnej współpracy naukowców i prawników z fachowcami zajmującymi się budową urządzeń grzewczych (piece i kominki) spalających drewno (biomasę drzewną).

Omawiane przedsięwzięcie stanowi także fakt symboliczny - by tam gdzie po raz pierwszy spróbowano zakazać spalania drewna powstało środowisko, które rzeczowo i obiektywnie wykaże liczne pozytywne aspekty wykorzystania tego paliwa i ostatecznie potwierdzi, iż jest to przyjazne środowisku odnawialne źródło energii.

Liczymy na wsparcie naszej inicjatywy przez wszystkich, dla których nowe etap rozwoju możliwości spalania drewna do celów energetycznych (i oczywiście ozdobnych) oznacza rozwój wykorzystywania OZE, a także możliwość rozwoju przedsiębiorstw.
Wspólnym wysiłkiem zredukujemy do minimum ryzyko wykluczania drewna z grupy popularnych w Polsce OZE i doprowadzimy do wprowadzenia w naszym kraju obiektywnych i efektywnych standardów i systemów wsparcia, umożliwiających szybki rozwój przemysłu, a także usług skupionych wokół spalania drewna w domowych instalacjach grzewczych.

Materiały do pobrania:
pdf icon Program konferencji Drewno - Polskie OZE
Komentarze

Czytaj tak, jak lubisz
W wersji cyfrowej lub papierowej
Moduł czytaj tak jak lubisz