Czy energooszczędne budowanie jest obowiązkiem?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Czy energooszczędne budowanie jest obowiązkiem?

Oszczędzanie energii bywa też nakazane, a nie jest dla inwestora kwestią wyboru. I nie chodzi tu jedynie o wymagane prawem współczynniki przenikania ciepła ścian, okien itp. Chyba najbardziej jaskrawym (nomen omen) przykładem jest sprawa wycofania tradycyjnych żarówek. Nakazana odgórnie, choć uzasadnienie tego kroku jest wątpliwe, a i o pełnej społecznej akceptacji trudno mówić.

Zdaniem Redakcji BD opinia z forum.budujemydom.pl jest:
TRAFNA WPROWADZAJĄCA W BŁĄD DYSKUSYJNA

A jak ja nie chcę prowadzić energooszczędnego trybu życia? Tylko normalne… To co, zmuszają mnie, bym oszczędzał! A gdzie prawo wyboru: albo takie albo takie...

Zdarzają się jednak i zwolennicy znacznie bardziej radykalnych rozwiązań.

A ja uważam, że takich wariatów, którzy tak pojmują prawo wyboru – powinno się zamykać. Energooszczędność powinna być z góry narzucona, bo sprzyja ona w rezultacie każdemu z nas.

Inni zaś pokazują, że korzyści z oszczędzania energii nie są wcale tak jednoznaczne, a nawet wietrzą zmowę wielkich koncernów z urzędnikami z Brukseli.

Chyba Was pokręciło! Energooszczędność tak, ale jakie z tego wymierne korzyści płyną dla nas wszystkich? Koszty energooszczędnej żarówki są kilkakrotnie większe niż zwykłej, kosz amortyzacji takiego zakupu często gęsto przekracza żywotność (realna, nie podawana przez producenta) samej żarówki. To jest delikatnie mówiąc przeinwestowanie.
Korzyści dla nas? Ciężko uwierzyć. Kiedy spali się żarówka zwykła, która kosztuje praktycznie nic, bez uszczerbku dla budżetu domowego można ją zastąpić nową. W przypadku energooszczędnej jest to spory wydatek. Gdyby korzyści z żarówek energooszczędnych były takie praktycznie wymierne, nie było by potrzeby regulacji ich wprowadzenia dyrektywami Unii Europejskiej. To jakaś śmierdząca (OSRAM macza w tym palce :-)) i ciemna (w porównaniu z jasnością tradycyjnych żarówek) sprawa.

KORZYŚCI Z DOTACJI

Od 2013 r. funkcjonuje program dopłat do domów energooszczędnych, realizowany przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Program niby jest, ale jakby go nie było, bo nie wpłynął w odczuwalny sposób na rynek budowlany. Zainteresowanie wśród inwestorów indywidualnych i deweloperów jest znikome. Fundusz nie jest w stanie rozdysponować przydzielonych mu z budżetu pieniędzy. Kłopot nie tkwi jednak po stronie inwestorów, którzy z niezrozumiałych nagle powodów, nie chcą budować energooszczędnie. Jest wręcz przeciwnie.

Niestety, procedura uzyskania dotacji to "droga przez mękę". Całe sterty dokumentacji, nieprzemyślane i zbyt wygórowane wymagania zniechęcają bardzo skutecznie.

Ja też się przymierzam do budowy domu ale stwierdziłem, że lepiej zrobić coś dla siebie i po prostu skupić się na dobrej izolacji, dobrych i oszczędnych instalacjach aby płacić jak najmniej, a nie chce mi się robić całej sterty dokumentacji dla urzędasów no i oczywiście musisz wziąć kredyt który będzie można spłacić. Biorąc pod uwagę koszty weź:
– koszty adaptacji projektu
– koszty audytów
– koszty weryfikacji przez NFOŚiGW
– koszty kredytu
– podatek od dotacji
– swoją pracę, którą będziesz musiał wykonać. Jestem zwolennikiem dobrego budowania i energooszczędności. W zasadzie to nawet jak wybudujesz aktualny dom niezgodnie z projektem w zakresie ociepleń.

Jarosław Antkiewicz
fot. IZODOM

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość maras

20 Mar 2016, 08:10

Energooszczędność w żarówkach polega na długoświeceniu , bo producent wymyślił zabezpieczenia w elektronice ,które po częstym /włącz wyłącz/niszczą zabezpieczenie.I choć sama żarówka jeszcze jest zdolna do eksploatacji ,to elektronika ją odłącza skutecznie.Dawniejsze żarówki ...

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Program Czyste Powietrze - odpowiada zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom maj 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje