ArmaComfort AB Alu Plus w budynku Mennica Legacy Tower - ochrona przed hałasem na najwyższym poziomie

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
ArmaComfort AB Alu Plus w budynku Mennica Legacy Tower - ochrona przed hałasem na najwyższym poziomie

Izolacje Armacell to od lat sprawdzone rozwiązania wspomagające ochronę przed stratami energii, kondensacją, korozją instalacji i hałasem. Przed zastosowaniem izolacji akustycznej ArmaComfort AB Alu Plus na klimakonwektorach wentylatorowych w warszawskim wieżowcu Mennica Legacy Tower ich wysoką skuteczność potwierdziły niezależne badania laboratoryjne. Wykorzystanie izolacji ArmaComfort AB Alu Plus pozwoliło zmniejszyć poziom hałasu generowany przez urządzenia klimatyzacyjne nawet o 4,2 dB.

aktualizacja: 2021-10-13 10:54:46

Śródmiejska lokalizacja, nowoczesne urządzenia biurowe, wydajna klimatyzacja - to nieodłączny atrybut nowoczesnych biurowców. Wszystkie te czynniki to jednak także źródła hałasu, który negatywnie wpływa na komfort osób przebywających w pomieszczeniu. Aby zmniejszyć poziom rozprzestrzeniającego się dźwięku konieczna jest więc coraz skuteczniejsza ochrona. Zgodnie z panującymi trendami pozostawianie odsłoniętych instalacji daje większe możliwości aranżacyjne, niemniej wymaga stosowania jedynie materiałów zapewniających wysoki poziom estetyki i bezpieczeństwa pożarowego.

Aby sprostać tym wymaganiom w wieżowcu Mennica Legacy Tower zdecydowano się na zastosowanie ArmaComfort AB Alu Plus - nowoczesnej izolacji o doskonałych właściwościach akustycznych i wysokiej klasie reakcji na ogień B-s1, d0. Materiał ten składa się z bariery akustycznej epdm-eva o grubości 2 milimetrów z folią aluminiową oraz z warstwy pianki elastomerycznej ArmaFlex 9 mm o właściwościach tłumienia dźwięków materiałowych i izolacji termicznej. Mata zapewnia izolacyjność akustyczną Rw wg norm EN ISO 10140-2, ISO 717-1 na poziomie Rw(C;Ctr) 24,5 dB (-1;-3).

Zewnętrzna warstwa aluminiowego pokrycia izolacji ArmaComfort AB Alu Plus, w kolorze srebrnym, nie wymaga dodatkowego wykończenia, ale pozostawia taką możliwość.

Dla spełnienia przyjętych akustycznych założeń projektowych szukaliśmy na rynku produktu, który spełniłby wymagania pożarowe umożliwiające montaż izolacji na instalacjach wewnętrznych i jednocześnie był zgodny z uwarunkowaniami zawartymi w przepisach oraz zapewnił wysoki efekt wyciszenia urządzeń przy niewielkiej grubości materiału. Dodatkowo, szukaliśmy produktów z oferty renomowanych producentów. Izolacja ArmaComfort AB Alu Plus firmy Armacell odpowiedziała na wszystkie nasze potrzeby: posiada odpowiednią klasę reakcji na ogień: B-s1,d0, spełnia więc warunek NRO (nierozprzestrzeniania ognia) i jednocześnie nie powoduje emisji dymu w czasie pożaru. Pozwala też chronić wnętrza przed hałasem, a dodatkowo, spełniła wymagania stawiane przez projektantów aranżacji pomieszczeń - mówi mgr inż. Adam Caliński projektant instalacji technicznych, Pol-Con Consulting.

Skuteczność potwierdzona badaniami

W celu potwierdzenia spodziewanych rezultatów redukcji hałasu generowanego przez klimakonwektory wentylatorowe, zlecono wykonanie badań laboratoryjnych, które zostały przeprowadzone przez Instytut Energetyki ITC w Łodzi. Wykonane w komorze pogłosowej, spełniającej wymagania normy PN-EN ISO 3741:2011, pomiary poziomu mocy akustycznej, przy pracy urządzenia Daikin FWE07C5FV1B, wykazały wysoką skuteczność badanej izolacji dla wszystkich trzech biegów.

Pierwszy etap badań posłużył do wyznaczenia poziomu mocy akustycznej dla urządzenia klimakonwetora wentylatorowego bez izolacji na obudowie dla trzech biegów urządzenia. W kolejnym etapie przeprowadzono takie same pomiary dla urządzenia zaizolowanego matami ArmaComfort AB Alu Plus. Stwierdzone obniżenie poziomu sum logarytmicznych hałasu (mocy akustycznej) zależało od badanego biegu pracy urządzenia. Najwyższą redukcję stwierdzono w przypadku niskiego biegu (4,2 dB). Przy biegu wysokim redukcja mocy akustycznej dla izolacji wyniosła 2,2 dB.

ArmaComfort AB Alu Plus
ArmaComfort AB Alu Plus to materiał składający się z bariery akustycznej epdm-eva o grubości 2 milimetrów z folią aluminiową oraz z warstwy pianki elastomerycznej ArmaFlex 9 mm o właściwościach tłumienia dźwięków materiałowych i izolacji termicznej. Fot. Armacell

Bezpiecznie i z klasą

Izolacja ArmaComfort AB Alu Plus w klasie B-s1, d0 zapewnia też wysoki poziom bezpieczeństwa pożarowego i może być stosowana w pomieszczeniach użytkowych bez dodatkowych warstw ochronnych. Materiały, z których została wykonana, zaliczane są do nierozprzestrzeniających ognia. Izolacja znalazła się w najwyższej podklasie s1, przyznawanej produktom emitującym jedynie bardzo ograniczoną ilość gazów ze spalania. Dodatkowo, posiada najwyższą podklasę d0, odnoszącą się do ilości powstających płonących kropli. Właściwości te sprawiają, że jest to materiał bezpieczny, który może być zastosowany nawet w odsłoniętej przestrzeni.

Zewnętrzna warstwa aluminiowego pokrycia izolacji ArmaComfort AB Alu Plus, w kolorze srebrnym, nie wymaga dodatkowego wykończenia, ale pozostawia taką możliwość
Zewnętrzna warstwa aluminiowego pokrycia izolacji ArmaComfort AB Alu Plus, w kolorze srebrnym, nie wymaga dodatkowego wykończenia, ale pozostawia taką możliwość. Fot. Armacell

Arkusze ArmaComfort są trwałe, elastyczne, co w połączeniu z grubością jedynie 11 mm, ułatwia montaż i dokładne dopasowanie warstw. Sprawdzą się jako doskonała izolacja akustyczna i anty-roszeniowa rur kanalizacji bytowej, ściekowej i deszczowej, a także kanałów wentylacyjnych i urządzeń klimatyzacyjnych w budynkach mieszkalnych i komercyjnych.

Do przyklejania produktów ArmaComfort stosuje się kleje Armaflex, a podłużne łączenia wzmacnia się dodatkowo odpowiednimi taśmami samoprzylepnymi. Dzięki temu uzyskujemy szczelną, bardziej skuteczną warstwę ochronną, zabezpieczającą także przed przenikaniem pary wodnej, a tym samym jej skraplaniem się na powierzchni przewodów i ich potencjalną korozją.

Firma powiązana:
Armacell Poland

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA