Letnie wichury po raz kolejny uwidoczniły słabe punkty konstrukcyjne wielu budynków

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Letnie wichury po raz kolejny uwidoczniły słabe punkty konstrukcyjne wielu budynków

W ostatnich dniach intensywne zjawiska pogodowe dały znów o sobie znać. Nad Małopolską przeszła trąba powietrzna. Bilans strat jest ogromny - straż interweniowała ponad 350 razy a żywioł uszkodził aż 70 domów w powiecie nowosądeckim. W powiecie miechowskim grad i wiatr uszkodził 53 dachy, a w powiecie olkuskim - 45. Tak silne wichury uszkadzają, a nawet zrywają lekkie pokrycia dachowe oraz mniej solidne elementy elewacji. A to dopiero początek sezonu burzowego. Czy i jak możemy zapobiec tym zniszczeniom na etapie budowy domu?

aktualizacja: 2021-06-26 16:34:52

Choć burze pojawiające się na przełomie wiosny i lata są stałym zjawiskiem dla polskiego klimatu, to z roku na rok nasilają się i powodują liczne, poważne uszkodzenia dachów i budynków. Czwartkowa trąba powietrzna w Małopolsce największe spustoszenia poczyniła w powiatach nowosądeckim, miechowskim i olkuskim*. Coraz częściej gospodarstwa domowe Polaków ulegają kaprysom pogody, gdyż niektóre obiekty użytkowe i domy jednorodzinne nie są odpowiednio zabezpieczone.

Wszystkie budynki, czy to jednorodzinne czy gospodarcze, powinny być budowane z uwzględnieniem warunków klimatycznych panujących w danym regionie. Tam, gdzie zdarzają się wyjątkowo silne wichury zdecydowanie należy wybrać cięższe, solidniejsze pokrycie z niewielkich elementów, takich jak dachówki ceramiczne i zabezpieczać pokrycie dachu dodatkowym mocowaniem. Tym bardziej, że wystarczy proste, a bardzo skuteczne rozwiązanie. W swojej ofercie mamy specjalne spinki do montażu dwóch dachówek jednocześnie, SturmFIX, które chronią dachówki przed zerwaniem przez intensywne podmuchy wiatru - powiedział Maciej Brzozowski, Menedżer Produktu ds. rozwiązań dachowych w firmie Wienerberger.

Solidny dach, odporny na działanie silnych zjawisk atmosferycznych to odpowiednio dobrane dachówki i system mocowania. Te ceramiczne same w sobie stanowią dobrą ochronę przed wiatrem. Ich stosunkowo duży ciężar sprawia, że skuteczniej stawiają opór siłom ssącym powietrza. Popularna w niektórych rejonach Polski, znacznie lżejsza blachodachówka, przy takich anomaliach pogodowych często się wygina, odkształca a w ekstremalnych przypadkach - zerwaniu ulega cała połać dachu. Jednak nie tylko masa dachówek ceramicznych wyróżnia je na tle innych pokryć. Dzięki temu, że dach złożony jest z wielu elementów o stosunkowo niewielkich wymiarach, nie występuje tu tzw. efekt żagla. Silne podmuchy podnoszą wówczas całą dużą połać dachu i „żagiel” odfruwa.

W komplementarnym systemie dachowym Koramic, dostępne jest też rozwiązanie, które dodatkowo zabezpiecza dach ceramiczny przed wichurami przekraczającymi 100 km/h. To system SturmFIX, polegający na mocowaniu dwóch dachówek jedną spinką, przez co są one solidnie połączone ze sobą, jak i z drewnianą konstrukcją dachu (więźbą). Na całej połaci tworzy się spójny system blokujący przed zerwaniem stosując kilka spinek w rzędzie. Rozwiązanie jest dedykowane do wybranych modeli dachówek zakładkowych Koramic, posiada Aprobatę Techniczną ITB AT-15-9001/2012, a także otrzymało rekomendację Polskiego Stowarzyszenia Dekarzy świadczącą o jego skuteczności.

Specjalne spinki do montażu dwóch dachówek jednocześnie, SturmFIX, które chronią dachówki przed zerwaniem przez intensywne podmuchy wiatru
Specjalne spinki do montażu dwóch dachówek jednocześnie, SturmFIX, które chronią dachówki przed zerwaniem przez intensywne podmuchy wiatru

Zniszczeniom podczas silnych wichur ulegają nie tylko dachy. Na skutek silnych podmuchów często odrywają się fragmenty styropianowych izolacji zewnętrznych budynku. Takie przypadki miały miejsce kilka lat temu np. w Warszawie. Została wówczas uszkodzona nie tylko elewacja, ale też zaparkowane w pobliżu samochody, na które spadły materiały budowlane.

Liczne szkody budynków spowodowane przez silne wichury w ostatnich dniach pokazują, że polski klimat wymaga stosowania tych najtrwalszych rozwiązań budowlanych. Doświadczenie pokazuje, że zewnętrzna izolacja termiczna na elewacji także może stanowić słaby punkt budynku. W rejonach narażonych na występowanie ekstremalnych warunków pogodowych zdecydowanie bezpieczniejsze jest budowanie w technologii ceramicznej ściany jednowarstwowej. Ściany jednowarstwowe ze współczesnych pustaków ceramicznych Porotherm typu T nie wymagają stosowania zewnętrznych warstw dociepleniowych. Skonstruowane wyłącznie z twardej, wypalonej gliny warstwę ocieplenia mają zintegrowaną z pustakiem, umieszczoną wewnątrz, co dodatkowo chroni ją przed uszkodzeniami mechanicznymi - komentuje Mirosław Rzeszutko, Menedżer Produktu ds. rozwiązań ściennych w firmie Wienerberger.

Ściana jednowarstwowa to prosta, ale sprawdzona konstrukcja. Składa się tylko z jednej warstwy otynkowanych od wewnątrz i z zewnątrz cegieł. W ofercie Wienerberger dostępne są pustaki, których drążenia wypełnione są wysokiej jakości wełną mineralną, np. Porotherm D 42,5 T Dryfix. Porotherm typu T to produkt dedykowany do budownictwa energooszczędnego, jest obecnie najcieplejszym i najnowocześniejszym ceramicznym rozwiązaniem do budowy ścian jednowarstwowych. Wypalana w wysokich temperaturach glina, zmienia się w twardy, odporny na uszkodzenia mechaniczne ceramiczny materiał.

*źródło: onet.pl

Firma powiązana:
Wienerberger

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Budowa stolika pomocniczego przydatnego w trakcie grilla
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA