Nowa nakładka Armacell dla BIM w Autodesk Revit® - projektowanie izolacji wygodne jak nigdy dotąd

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Nowa nakładka Armacell dla BIM w Autodesk Revit® - projektowanie izolacji wygodne jak nigdy dotąd

Projektowanie systemów instalacyjnych to zadanie wymagające dużych nakładów pracy, olbrzymiej wiedzy i dokładności, a także perfekcyjnej znajomości dostępnych na rynku produktów. Aby ułatwić i usprawnić pracę specjalistów, firma Armacell stworzyła specjalną nakładkę dla Autodesk Revit®, która do projektowanego systemu automatycznie dodaje izolację o parametrach, skonfigurowanych tak, aby spełniać wymagania konkretnego systemu.

aktualizacja: 2020-07-31 08:49:56

Budownictwo publiczne jest jedną z tych gałęzi przemysłu, która coraz chętniej i swobodniej korzysta z nowoczesnych technologii i cyfrowych narzędzi projektowych. Upowszechnienie się koncepcji BIM (Building Information Modeling), polegającej na tworzeniu budynków w wirtualnej przestrzeni, sprawia, że czasy, gdy architekci, konstruktorzy czy inżynierowie instalacji sanitarnych i elektrycznych spędzali żmudne godziny nad papierowymi planami, widokami i rzutami 2D powoli odchodzą w niepamięć.

Najlepsi projektanci preferują tworzenie wirtualnych, trójwymiarowych modeli budynków, nad którymi niezależnie mogą pracować specjaliści z różnych dziedzin, uzupełniając swoją pracę i na bieżąco kontrolując wprowadzane przez innych zmiany. Stosowanie koncepcji BIM to zatem nie tylko pomysł na szybsze, łatwiejsze i bardziej precyzyjne tworzenie dokumentów konstrukcyjnych, ale przede wszystkim sposób na lepszą koordynację działań różnych zespołów, uniknięcie wielu błędów, wykrywanych do tej pory dopiero na etapie budowy, zoptymalizowanie procesu projektowania niezbędnych instalacji i doboru odpowiednich materiałów.

Technologia w służbie projektantów

Nowa koncepcja zarządzania inwestycją na wszystkich jej etapach nie byłaby możliwa, gdyby nie specjalne oprogramowania, które pozwalają na zastosowanie jej w praktyce. Jednym z najczęściej wykorzystywanych narzędzi jest Autodesk Revit®, czyli specjalna platforma, pomagająca w planowaniu, projektowaniu, budowie i zarządzaniu budynkami oraz ich infrastrukturą.

Łatwa dostępność i duża popularność tego programu sprawiły, że właśnie dla niego firma Armacell przygotowała specjalną nakładkę, ułatwiającą projektowanie systemów izolacyjnych. W podstawowej wersji Autodesk Revit® tworzenie modelu izolacji wymaga ręcznego wpisania przez projektanta wszystkich jej parametrów bądź też korzystania z zewnętrznych bibliotek producentów i specjalnych platform dla BIM, co jest bardzo czasochłonne, obciąża pamięć komputera, a do tego może skutkować różnego rodzaju błędami.

Nowa nakładka stworzona przez firmę Armacell usprawnia ten proces, ponieważ pozwala na automatyczne dodawanie izolacji technicznej w momencie tworzenia systemów instalacyjnych w modelu Revit. Inaczej mówiąc: projektant może tworzyć w programie systemy rurowe i kanały wentylacyjne od razu z skonfigurowaną dla nich izolacją. Nie musi powracać do procesu izolowania obiektów po skończeniu projektowania samych rurociągów lub kanałów. Taka możliwość nie tylko ułatwia specjaliście pracę, ale również realnie skraca czas jej trwania i eliminuje wiele potencjalnych błędów wykonawczych.

Nowa nakładka Armacell dla Autodesk Revit® w praktyce

Izolacje techniczne dla rur i kanałów wentylacyjnych w budynkach powinny być dobrane w taki sposób, by ich grubość pozwoliła na spełnienie konkretnych wymogów technicznych. Zgodnie z teorią na rurociągach grubość izolacji zależy od rodzaju systemu (np. centralne ogrzewanie, ciepła woda użytkowa, woda lodowa), średnicy rurociągu i jego lokalizacji (wewnątrz lub na zewnątrz budynku, w ścianach lub posadzkach).

W praktyce bardzo często okazuje się, że aby sprostać surowym regulacjom prawnym, izolacja musi składać się z kilku warstw, bo jej grubość przekracza maksymalne parametry dostępnych na rynku otulin. Dodanie izolacji warstwowej przy wykorzystaniu funkcji Autodesk Revit® nie jest możliwe. Dzięki nowej nakładce Armacell dla Autodesk Revit® zaprojektowanie izolacji technicznych w taki sposób, by spełniały regulacje prawne i zawierały również rozwiązania wielowarstwowe jest niezwykle proste i szybkie.

Rola projektanta na samym początku skupia się na konfiguracji: wyborze systemu, w którym będzie dodawał izolacje, materiale rur, z których będzie on tworzony i zdefiniowaniu minimalnych grubości izolacji dla wybranego zakresu średnic rurociągów lub kanałów. Dla każdego zakresu średnic rurociągów projektant musi określić również warstwy materiału izolacyjnego. Później specjalista może już skupić się tylko na rozrysowaniu rurociągów, kształtek i kanałów wentylacyjnych.

Izolacja z produktów Armacell o zdefiniowanych dla danego obiektu parametrach będzie dodawana automatycznie, przy pomocy nowej nakładki. Warto również pokreślić, że raz określona konfiguracja zapisywana jest w projekcie, a projektant może z niej korzystać przy kolejnych pracach. Gdy zajdzie natomiast konieczność zmiany w modelu np. zewnętrznej średnicy rury, to funkcja "Aktualizacja" automatycznie wprowadzi korektę grubości izolacji.

Z punktu widzenia zarówno projektanta, jak i wykonawcy ważne jest, że informacje o przypisanych dla wskazanego obiektu izolacjach (w tym o klasie reakcji na ogień, przewodności cieplnej, min. i max. temperaturze aplikacji, współczynniku oporu na dyfuzję pary wodnej) można w każdej chwili sprawdzić, klikając funkcję "Info". Korzystając z opcji "Zestawienie materiałów" można natomiast wygenerować pełną specyfikację izolacji zastosowanej na rurach i kanałach w danym systemie, w tym również wielowarstwowej izolacji dla rur i kształtek. Obecnie program oblicza ilości potrzebne do zaizolowania kształtek w procentach, zgodnie z wieloletnim doświadczeniem firmy Armacell.

Ułatwienie dla projektowania izolacji na instalacjach z wodą lodową

Armacell przygotował dla projektantów gotowe konfiguracje grubości izolacji dla wybranych systemów (woda lodowa, wentylacja), które pozwalają zapewnić zgodność z wymaganiami przedstawionymi w polskich Warunkach Technicznych (tabela nr 2 WT).

Użytkownik może w prosty sposób zaimportować gotową konfigurację do swojego projektu i przy jej pomocy zaprojektować izolację rurociągów i kanałów wybranych typów systemu. Szablony z zapisanymi konfiguracjami są dostępne na naszej stronie www.armacell.pl.

Nowa nakładka Armacell dla Autodesk Revit® pracuje z: Windows 7, Windows 10 i Revit 2017, 2018, 2019, 2020, 2021, a aż 18 wersjach językowych, pozwala na korzystanie z niej przez projektantów z większości krajów europejskich. Co więcej, lokalne wersje wtyczki zawierają w sobie produkty Armacell dostępne w danym regionie, zatem projektant zawsze pracuje z prawdziwymi otulinami i matami izolacyjnym, a nie z tzw. izolacją generyczną.

Firma powiązana:
Armacell Poland

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Lasery samopoziomujące w pracach wykończeniowych i konstrukcyjnych
Lasery samopoziomujące w pracach wykończeniowych i konstrukcyjnych
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2020

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze lipiec - sierpień 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje