Kołek czy kotwa - co sprawdzi się w twoim domu?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Kołek czy kotwa - co sprawdzi się w twoim domu?

Domowe majsterkowanie i samodzielnie wykonywanie prac montażowych wymaga użycia niezawodnych i bezpiecznych mocowań, które dobieramy odpowiednio do rodzaju podłoża i planowanego obciążenia. Kiedy wybrać kołek, a kiedy sięgnąć po kotwę?

aktualizacja: 2018-12-20 10:52:17

Gwarancją bezpiecznego montażu mebli, sprzętu AGD lub urządzeń sanitarnych jest uważny proces doboru narzędzi i poznania materiału, z którym mamy do czynienia. Zanim rozpoczniemy pracę z użyciem wiertarki udarowej lub młotka, powinniśmy określić rodzaj i grubość podłoża, w którym osadzone będą złącza oraz ciężar przedmiotu. Tylko posiadając te informacje dobierzemy bezpieczne mocowanie - kołek lub kotwę. Na półkach w marketach budowlanych znajdziemy kilkadziesiąt różnych rodzajów mocowań do wszystkich możliwych zastosowań. Jak dokonać właściwego wyboru?

Podłoże ma znaczenie

Jeżeli podczas zawieszania małych obciążeń, jak karnisze, szafki czy lampy, nie jesteśmy pewni podłoża, sięgnijmy po kołki uniwersalne o wysokiej nośności. Są proste w montażu i dostosowują się do większości materiałów - cegły dziurawki, pustaków, gazobetonu a nawet silikatów. Dzięki funkcjonalnej budowie koszulka takiego kołka rozpiera się w materiałach pełnych, a w materiałach pustych odkształca lub rozkłada.

Bardzo wygodne w użyciu są kołki do szybkiego montażu, zwane też kołkami do wbijania. Nie tracąc czasu na wkręcanie, przy pomocy młotka wprowadzamy je do przygotowanych wcześniej otworów. Są one przeznaczone do stosowania w materiałach pełnych o zwartej strukturze - betonowych stropach czy ścianach, ale doskonale sprawdzają się również podłożach miękkich np. przy mocowaniu elementów suchej zabudowy i listew przypodłogowych.

Bezpieczne mocowanie balkonu z kotwą mechaniczną fot. fischer

Kołki do zadań specjalnych

Kołki spiralne to bezpieczne mocowanie detali na elewacjach budynków np. numeracji domu czy czujników ruchu. Ich zaletą jest fakt, że nie naruszają struktury tynku i elementów konstrukcyjnych, co zapobiega tworzeniu się mostków termicznych. Aby montaż w styropianie był skuteczny, musi on mieć odpowiednią twardość i grubość - zbyt miękkie podłoże może doprowadzić do jego uszkodzenia lub złamania się zamocowania.

Kolejnym rodzajem mocowania są kołki ramowe z długą lub krótką strefą rozporu. Dzięki specjalnej geometrii i budowie, umożliwiają równomierny rozkład sił w podłożach takich jak gazobeton, pustaki, cegła pełna czy kamień naturalny. Budową przypominają kołki rozporowe i przeznaczone są do montażu ciężkich elementów konstrukcji metalowych i drewnianych - bram, rolet listew czy prowadnic. W marketach budowlanych znajdziemy kołki ramowe wykonane ze stali nierdzewnej lub ocynkowanej galwanicznie, która dodatkowo wzmacnia stabilność mocowania.

Kołki uniwersalne doskonale sprawdzą się w przypadku małych obciążeń fot. fischer

A może kotwa chemiczna?

Kotwy chemiczne możemy wykorzystać w materiałach pełnych - betonie, cegle czy kamieniu, ale i pustych przestrzeniach jak pustaki czy cegły dziurawki. W momencie kotwienia, podłoże ulega scaleniu, umożliwiając bezpieczne mocowanie w zniszczonych i kruszących się ścianach. Wykorzystując siły adhezji (łączenia), substancja, która jest połączeniem żywicy i utwardzacza, wypełnia wywiercony w ścianie otwór, zapewniając stabilne mocowanie takich elementów jak np. umywalki, wentylatory czy barierki.

Pamiętajmy, że poprawny montaż anteny satelitarnej lub markizy ogrodowej to spore wyzwanie - ich elementy znajdują się bowiem w miejscach silnie narażonych na działanie wiatru, wody i słońca. Zaprawy iniekcyjne wykorzystywane w kotwach chemicznych są bardzo wytrzymałe - radzą sobie z obciążeniami dynamicznymi i drganiami, a także z wilgocią i wodą. Nowoczesne kotwy chemiczne pozwalają na wykorzystanie ich w każdych, nawet niesprzyjających warunkach - mocować możemy nawet w otworach nieoczyszczonych lub zalanych wodą, a twardniejące tworzywo skleja i wypełnia warstwę izolacji przeciwwilgociowej, zapewniając szczelność zakotwienia.

Mocowanie konsoli TV fot. fischer

Wytrzymałe mocowania kotwą mechaniczną

Pewne mocowanie ciężkich elementów fasad, konstrukcji stalowych lub bram w twardych podłożach betonowych, kamiennych czy ceglanych, wymaga zastosowania zamocowań o najwyższym stopniu nośności i odporności na korozję - kotew mechanicznych. Możemy skorzystać z mechanicznych kotew opaskowych, segmentowych, tulei kotwiących z gwintem wewnętrznym, wkręcanych. Wytrzymałość poszczególnych rodzajów może sięgać od 500 kg przy prostych kotwach mechanicznych, do ponad 3000 kg przy śrubach do dużych obciążeń.

Przy pracy z trudnym podłożem, pamiętajmy o wydajnych urządzeniach - np. wiertarce udarowej o mocy co najmniej 700 W z podwójnymi ostrzami lub wiertnicami diamentowymi. Przed umieszczeniem kotwy pamiętajmy o oczyszczeniu otworu z pyłu lub resztek żwiru.

Skuteczne i bezpieczne mocowania sanitarne fot. fischer

Firma powiązana:
fischer Polska

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Lasery samopoziomujące w pracach wykończeniowych i konstrukcyjnych
Lasery samopoziomujące w pracach wykończeniowych i konstrukcyjnych
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2019 - styczeń 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny