Poszukiwania gotowych projektów domów w Polsce - raport Wybieramydom.pl

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 6-9 minut
Poszukiwania gotowych projektów domów w Polsce - raport Wybieramydom.pl

Serwis Wybieramydom.pl, w którego ofercie jest ponad 11 000 gotowych projektów, w tym projektów domów, garaży i budynków gospodarczych, przeprowadził analizę zachowań swoich użytkowników. Szczegółowe dane o poszukiwaniach projektów domów mogą zaskoczyć.

aktualizacja: 2014-02-06 13:29:40

Serwis Wybieramydom.pl należy do grupy Budujemy dom, której zasięg obejmuje niemal milion unikalnych użytkowników miesięcznie. Nasz portal ma również swoją mobilną wersję, obecnie 10% jego użytkowników to osoby przeglądające nasze strony na telefonie komórkowym lub tablecie. Jest to zdecydowany wzrost odbiorców w stosunku do zeszłego roku (o 7%).

10% użytkowników WybieramyDom.pl to osoby przeglądające strony na telefonie komórkowym lub tablecie

Koszty, koszty…

Nie ma znaczenia, jakiego domu szukają nasi inwestorzy - niemal każdy z użytkowników serwisu (99%) interesuje się kategorią domów tanich w budowie, każdy analizuje koszty i pyta o kosztorys.

Pięć najpopularniejszych rodzajów domów

Największym zainteresowaniem cieszą się domy małe i tanie w budowie (30% wszystkich kategorii), następne są domy parterowe z poddaszem (25%) i domy parterowe (10%). W pierwszej piątce poszukiwań znajdują się też gotowe projekty domów na wąskie działki (8%).

Pięć najpopularniejszych rodzajów domów

Małe domy to naprawdę małe domy

Osoby poszukujące niewielkich domów skupiają się głównie na budynkach o wielkości ok.50 m2 powierzchni zabudowy lub na domkach letniskowych, które mogą pełnić funkcję całorocznych.

Osoby poszukujące niewielkich domów skupiają się głównie na budynkach o wielkości ok.50 m2 powierzchni zabudowy

Zamieszanie w domach energooszczędnych

Zainteresowanie grupą projektów domów energooszczędnych było zdecydowanie większe w poprzednich latach. W roku 2013, odkąd pojawiły się pierwsze informacje dotyczące rządowych dopłat do budowy domów energooszczędnych, takie projekty stały się bardzo popularne. Tylko na chwilę!

W drugiej połowie roku 2013 projekty domów energooszczędnych były na końcu listy zainteresowań inwestorów. Tak jest do chwili obecnej. Spowodowane jest to tym, że lista warunków spełniających wymogi uprawniające do otrzymania dopłat do budowy domów energooszczędnych jest bardzo długa, a warunki często niemożliwe do spełnienia. Same dopłaty to tak naprawdę częściowy zwrot kosztów budowy uzyskiwany dopiero po ukończeniu inwestycji.

Zainteresowanie grupą projektów domów energooszczędnych

Kryzys na rynku

W latach 2009-2012 liczba zamówień w serwisie WybieramyDom.pl wykazała tendencję wzrostową ( każdego roku o 45%). Natomiast bilans roku 2013 przyniósł obniżenie się sprzedaży w stosunku do roku poprzedniego o niemal 70%.

Spadek nie dotyczy jedynie projektów domów energooszczędnych, ale wszystkich gotowych projektów. Pogarszająca się sytuacja na rynku nieruchomości ma bowiem swoje odzwierciedlenie w architekturze jednorodzinnej.

Natomiast największe zainteresowanie projektami domów przypada zawsze na pierwszą połowę roku, stanowi 2/3 dochodu rocznego. Bezpośredni wpływ na to ma rozpoczynający się wiosną sezon budowlany.

Kliencie telefoniczni a internetowi

Jacy są nasi inwestorzy?

Klienci serwisu Wybieramydom.pl to głównie osoby w wieku 20-35 lat. Dość równomiernie rozkłada się ilość użytkowników płci żeńskiej (45%) i męskiej (55%). Natomiast z konkretnymi pytaniami telefonicznymi do naszych konsultantów zwracają się częściej kobiety (70%).

Nasi inwestorzy dzielą się na dwie grupy: marzyciele i realiści.

Marzyciele: W początkowej fazie zainteresowania projektami opisują wizję swojego przyszłego domu, opowiadają o tym, jak ma wyglądać, wskazują ilość i wielkość pomieszczeń, styl budynku - szukają wymarzonego domu. Mężczyźni zwracają uwagę na wielkość pomieszczeń gospodarczych (kotłownia, garaż). Kobiety wskazują inne, ale nie mniej praktyczne czynniki - zazwyczaj marzą o dużej kuchni, z której widok będzie się roztaczał na wejście do budynku. 

 

Marzyciele, o ile nie ogranicza ich budżet, działka czy warunki zabudowy, decydują się na projekt indywidualny. Ci, którzy podczas poszukiwań zmuszeni są zweryfikować marzenia z rzeczywistością, zazwyczaj kupują projekt domu o średniej wielkości ok. 140 metrów powierzchni użytkowej, z ładnym dachem. Koszty budowy do stanu wykończonego takiego domu oscylują w okolicach 400-450.000zł.

Realiści: Nie interesują ich duże domy, lecz te małe z rzetelnym kosztorysem. Są to zazwyczaj ludzie starsi. W rozmowie opowiadają nam: "My już na emeryturze, nie mamy dużych potrzeb. Dzieci mają własne rodziny, a my chcemy wybudować dla nas mały domek - prosty, żeby nie było dużo sprzątania". W rezultacie realiści budują zgodnie ze wstępnymi założeniami. W większości będzie to ich drugi dom. Starają się zmieścić w budżecie nieprzekraczającym 250 000zł.

Jacy są nasi inwestorzy?

Decyzja o zakupie

Proces poszukiwań i zakupu projektu trwa średnio dwa miesiące. W tym czasie klienci zastanawiają się nad układem funkcjonalnym, stylem domu, sposobem ogrzewania i kosztami budowy. Co ciekawe, nikt nie pyta o koszty eksploatacji przyszłego domu. Przy podjęciu decyzji o zakupie cena projektu jest końcowym czynnikiem pomagającym w podjęciu decyzji. Ważne jest też to, co klienci otrzymają gratis.

Na WybieramyDom.pl od dłuższego czasu mamy promocyjną paczkę prezentów, a w niej:

  • dziennik budowy,
  • półroczną prenumeratę miesięcznika "Budujemy Dom"
  • półroczną prenumeratę miesięcznika "Czas na wnętrze",
  • 3 tomy informatorów rynkowych
  • bon w wysokości 100 zł uprawniający do zniżki na adaptację projektu u naszych partnerów,
  • do części projektów dodajemy również tablicę budowy, projekt garażu, altanki czy grilla - za symboliczną złotówkę.

Sezonowość w sprzedaży projektów

Marek Grabski
Redaktor prowadzący WybieramyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Lasery samopoziomujące w pracach wykończeniowych i konstrukcyjnych
Lasery samopoziomujące w pracach wykończeniowych i konstrukcyjnych
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
9,95 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2019

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2019

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2019

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2020

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2020

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2020

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2020

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny