Kabina sauny - budowa, rodzaje

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 2-3 minuty
Kabina sauny - budowa, rodzaje

Miłośnicy tradycji mogą zdecydować się na budowę klasycznej drewnianej sauny z ławami i piecem, jednak obecnie najczęściej montowane są jedno- lub dwuosobowe kabiny prefabrykowane – o nowocześniejszym wyglądzie, nierzadko z przeszklonymi ściankami. W każdym przypadku warto zlecić fachowcom wykonanie projektu sauny – w tym także komputerowej wizualizację jej wnętrza.

aktualizacja: 2019-02-08 10:41:03

Na konstrukcję kabiny używa się drewna wysokiej jakości, z jak najmniejszą ilością sęków, odpornego na działanie temperatury i wilgoci. Na ogół jest to odżywiczone drewno wolno rosnących drzew iglastych – świerka skandynawskiego, skandynawskiej sosny bezsęcznej, jodły, cedru kanadyjskiego. Spośród gatunków krajowych, najbardziej polecana jest osika. Drzwi kabiny wykonuje się z tego samego drewna co ściany, bądź ze szkła hartowanego, przezroczystego lub barwionego. Pamiętajmy, że powinny otwierać się na zewnątrz. Aby sauna szybko się nagrzewała, w ściankach umieszcza się izolację termiczną z wełny mineralnej, grubości 4,5–10 cm.

Przykładowy schemat wnętrza sauny, wraz z wymiarami
Przykładowy schemat wnętrza sauny, wraz z wymiarami

Jeśli chodzi o wykończenie ścianek – od zewnątrz można zastosować dowolny materiał (drewno, płytę pilśniową, gipsową bądź glazurę), zaś od wewnątrz zwykle jest to boazeria grubości przynajmniej 1,2 cm. Możemy wybrać jasne drewno świerku skandynawskiego, osiki, bądź ciemne – cedru kanadyjskiego czy parzonej osiki. Na podłodze z płytek ceramicznych, którymi wykończona jest podłoga pomieszczenia, układane są drewniane kratki. Łatwo się je podnosi, dzięki czemu bez problemu można myć podłogę.

Ławki buduje się przeważnie z drewna poddanego obróbce termicznej – osikowego lub abachi, czyli tzw. zimnego drewna, które nie chłonie wilgoci i pozostaje chłodne, pomimo wysokiej temperatury. Uzupełnieniem wnętrza sauny mogą być pionowe przesłony i oparcia. Przyda się też oświetlenie, montowane na ściankach lub przy zagłówkach, nigdy bezpośrednio nad piecem.

Nowoczesne, przeszklone sauny są ciekawym elementem wystroju pokoi gościnnych i sypialni
Nowoczesne, przeszklone sauny są ciekawym elementem wystroju pokoi gościnnych i sypialni (fot. Klafs)
Przeczytaj również: Sauna - gdzie najlepiej ją umieścić?

Małgorzata Kolmus
fot. otwierająca: Duravit

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Damian

27 Kwi 2014, 11:42

Nie jest tutaj wszystko zamieszczone, a niektóre informacje są błędnie podane! Np. dot. wentylacji! Bazowałem na tym tekście budując saunę i miałem z nią problemy przy użytkowaniu.Niuansy w budowie sauny - sam się o tym przekonałem - są bardzo ważne.

Pokaż wszystkie komentarze

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż sauny fińskiej w łazience
Montaż sauny fińskiej w łazience
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Dom Energooszczędny Vademecum 2018

Dom Energooszczędny Vademecum

Jak zbudować dom energooszczędny

ABC Budowania 2018

ABC Budowania

To, co koniecznie musisz wiedzieć, żeby Twój pierwszy dom był dla Ciebie, a nie dla wroga

Wnętrza 2018

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze luty 2019

Czas na Wnętrze

Od inspiracji do realizacji

Twój Dom Twój Styl 2018

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom styczeń - luty 2019

Budujemy Dom

Dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2019

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2019

Nowoczesne Instalacje

Jak zbudować dom energooszczędny