Sauna z oknem

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Sauna z oknem

Zastosowałam saunę fińską, bo wręcz zalecane jest w niej okno, a ja nie chciałam rezygnować z bawolego oczka w dachu. - mówi Jola, Czytelniczka Budujemy Dom.

Parametry domu: z bali, parterowy z użytkowym poddaszem, powierzchnia 200 m2.

 

Parametry sauny: sucha i parowa, dla 3 osób; ściany i sufit ze świerku skandynawskiego; ławy, zagłówki, osłona pieca i lamp z drewna abachi; wymiary 172 × 240 × 215 cm; drzwi z hartowanego szkła, posadzka z terakoty, wentylacja grawitacyjna. Wyposażenie – 4 ławy (jedna wysuwana), 2 lampy, termometr z termohigrometrem, cebrzyk z łychą, klepsydra, okno.

 

Lokalizacja: na poddaszu, w łazience o powierzchni 8,5 m2.

 

Piec: firmy Harvia, dwufunkcyjny o mocy 10,5 kW, z generatorem pary, zbiornikiem na zioła i sterownikiem zewnętrznym.

 

Zasilanie: 3 fazy (400 V).

 

Decyzja: na początku chciałam w łazience zamontować jacuzzi. Po namyśle, zrezygnowałam z wanny na korzyść sauny. Na szczęście! Wielu znajomych narzeka na hydromasaż w domu, a sauna jest świetna! Od razu pomyślałam o saunie przy pomieszczeniach prywatnych na poddaszu. Ponieważ mam dom z bali, starannie zaprojektowano mi instalację elektryczną.

 

Planując saunę, wyszłam z założenia, że albo wcale jej nie montuję, albo porządnie – z odpowiedniego drewna, z dwufunkcyjnym piecem, generatorem pary i możliwością stosowania ziół. Dopasowałam ją do odmiennych potrzeb domowników – ja lubię niższą temperaturę i dużą wilgotność, syn woli wysoką, bez pary.

 

Zastosowałam saunę fińską, bo wręcz zalecane jest w niej okno, a ja nie chciałam rezygnować z bawolego oczka w dachu. Saunę zaprojektowała i wykonała na zamówienie specjalistyczna firma. Montaż trwał 3 dni.

Fragment bawolego oczka w dachu doświetla saunę, dodając jej uroku. Druga połowa znajduje w się w łazience Piec z generatorem pary i zbiornikiem na zioła obudowano drewnem abachi
Fragment bawolego oczka w dachu doświetla saunę, dodając jej uroku. Druga połowa znajduje w się w łazience Piec z generatorem pary i zbiornikiem na zioła obudowano drewnem abachi

Porady i przestrogi:

 • Saunę zamontowałam w marcu 2008 r. Syn korzysta z niej przez cały rok, po intensywnych ćwiczeniach sportowych, bo likwiduje w mięśniach zakwasy. Ja robię to tylko jesienią i zimą. Relaksujące wygrzanie się pomaga mi w okresie przeziębień i chłodów. Traktuję saunę jako inną wersję ogrzania się przy kominku.

   

 • Sauna to najczystsze miejsce domu, dosłownie i w przenośni. Tu wchodzi się już umytym, tu oczyszcza się psychikę i ciało. Z sauny korzystają tylko domownicy. To też rodzaj higieny. Pielęgnacja sauny jest prosta. Wietrzę ją i myję podłogę z terakoty. Raz w roku wycieram drewno wodą z szarym mydłem.

   

 • Ponieważ syn korzysta z sauny przy wysokiej temperaturze 90–100°C, po zakończeniu jego seansów, czuję zapach lakieru, którym zabezpieczono drewniane okno. W niższej temperaturze 70–80°C, którą ja preferuję, nie ma tej woni. Planuję więc zamówienie na okno nakładki z drewna (z takiego samego, jakim wykończono ściany sauny). Niestety nie pomyślałam o tym i w całym budynku założyłam tak samo wykończone okna. Polecam jednak okno w saunie. Doświetla ją i ułatwia wietrzenie.

   

 • Zazwyczaj ławy w saunie są nieruchome. Dla lepszego wykorzystania powierzchni użytkowej w saunie zamówiłam ruchomą, środkową część dolnej ławy. Super się sprawdza jako schodek przy wchodzeniu na górną ławę, umożliwia wyciągnięcie nóg na dolnej, ułatwia sprzątanie.

   

 • Po pierwszym okresie fascynacji, z sauny korzysta się sporadycznie. Cieszę się, że mam saunę, ale innym radzę się zastanowić, czy rzeczywiście będzie przydatna. Porządnie wykonana sauna to droga inwestycja!

Koszty: sauna z montażem – 15 000 zł.

Część dolnej ławy jest ruchoma, co zwiększa możliwości wykorzystania powierzchni sauny Seanse odbywają się na linii: sauna – łazienka z prysznicem – hol na poddaszu. W holu odpoczywa się na kanapie i uzupełnia płyny
Część dolnej ławy jest ruchoma, co zwiększa możliwości wykorzystania powierzchni sauny Seanse odbywają się na linii: sauna – łazienka z prysznicem – hol na poddaszu. W holu odpoczywa się na kanapie i uzupełnia płyny

Lilianna Jampolska

Dodaj komentarz

time image
time image
Warto wiedzieć dodatkowo:
Zobacz inne artykuły
Montaż sauny fińskiej w łazience
Montaż sauny fińskiej w łazience
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2020

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2020

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze maj 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2019

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom kwiecień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje