Jak dobrać materac?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak dobrać materac?

Kiedy rozpoczynasz urządzanie swojej wymarzonej sypialni, doskonale wiesz, że musi ona nie tylko świetnie się prezentować, ale przede wszystkim być funkcjonalna. Głównym kluczem do realizacji tego założenia jest komfortowy materac. W końcu to w łóżku spędzamy niemal 1/3 całego życia!

aktualizacja: 2021-03-26 17:09:01

1. Jaki rodzaj materaca wybrać?

Dobór odpowiedniego rodzaju materaca to kluczowy etap poprzedzający decyzję o zakupie danego modelu. Do najpopularniejszych rodzajów materacy należą:

  • piankowy - minimalizuje punkty nacisku oraz zapewnia wysoką elastyczność podłoża, dzięki czemu zapewnia idealne dopasowanie do ułożenia ciała (np. ComFEEL® Drift, KAPUA® Aloha)
  • sprężynowy - trwały i odporny na odkształcenia, wykazujący tolerancję na zróżnicowany ciężar. Materace sprężynowe posiadają różną liczbę sprężyn. Im większa liczba sprężyn, tym więcej punktów podparcia. Optymalna ilość to ok. 266 szt. na m2 (np. Modulia Sky), ale znajdziesz również modele posiadające nawet 505 sprężyn na m2 (np. bestsellerowy model Amber Dream),
  • hybrydowy - łączy w sobie wkład sprężynowy i piankowy, stabilnie podpierając kręgosłup i zapewniając przy tym wysoki poziom komfortu, z którego znane są materace piankowe. Główną cechą materacy hybrydowych jest ich wyjątkowo precyzyjne dopasowanie się do kształtu ciała (np. ComFEEL® Start).
  • lateksowy - wykazuje wysoką odporność na odkształcenia, precyzyjnie dopasowuje się do ciała w każdym położeniu oraz aktywizuje oddychanie całej powierzchni ciała (np. Hetman Aqua).

2. Materac twardy czy miękki?

Jednym z najważniejszych kryteriów przy wyborze materaca jest stopień jego twardości. Zbyt twardy materac angażuje mięśnie do całonocnej pracy, wymuszając na nich utrzymywanie kręgosłupa w odpowiedniej pozycji. Materac zbyt miękki sprawia, że kręgosłup wygina się, doprowadzając do jednostronnego ściśnięcia przestrzeni między krążkami międzykręgowymi (tzw. dyskami).

Chcesz wiedzieć, czy Twój obecny materac jest prawidłowo dobrany? Wykonaj prosty test. Połóż się na nim, a następnie wsuń dłoń pod plecy w części lędźwiowej. Jeżeli wyczułeś lekki opór - materac ma odpowiedni stopień twardości. Twoja ręka wysuwa się z trudnością - materac jest zbyt miękki, ze zbyt dużą łatwością - zbyt twardy.

W wyborze twardości materaca pomoże Ci tabelka opracowana przez specjalistów Sembella - polskiego producenta materacy oraz łóżek kontynentalnych i tapicerowanych.

Tabela stopni twardości materacy
Tabela stopni twardości materacy

3. W jakiej pozycji śpisz?

Pozycja ciała podczas snu również ma znaczenie w kwestii doboru materaca. Preferujesz pozycję na boku? W tym przypadku każdy typ podłoża będzie dla Ciebie odpowiedni. Śpisz na plecach? Najlepszy może okazać się materac piankowy, neutralizujący nacisk na barki i ramiona. Z kolei osoby śpiące na brzuchu powinny wybierać materace twardsze, np. kieszeniowe z dużą gęstością sprężyn lub piankowe z warstwą kokosa.

4. Ile osób będzie spało na materacu?

Jedna czy dwie? Ta kwestia również ma niemałe znaczenie. Jeśli waga i wzrost partnerów jest w znacznym stopniu różni się, najlepszym rozwiązaniem może okazać się zakup dwóch osobnych materacy, jednak muszą one mieć tą samą wysokość. Dla większego komfortu zalecany jest dobór toppera, neutralizujący miejsce łączenia dwóch materacy.

Prawidłowo dobrany materac to podstawa udanego i efektywnego wypoczynku, oraz inwestycja, która przez kolejne lata będzie wpływać na jakość snu, a przed wszystkim na Twoje zdrowie.

Masz więcej pytań? Wejdź na sklep.sembella.pl i skorzystaj z czatu, na którym znajduje się wykwalifikowany konsultant marki Sembella. On odpowie na wszystkie Twoje pytania!

Zdaniem naszych Czytelników

Cytat z artykułu: Jeśli waga i wzrost partnerów jest w znacznym stopniu różni się, najlepszym rozwiązaniem może okazać się zakup dwóch osobnych materacy, jednak muszą one mieć tą samą wysokość. Dla większego komfortu zalecany jest dobór toppera, neutralizujący miejsce ...

time image

Gość Henry

23 Kwi 2021, 13:22

Bardzo przydatny artykuł. Ja śpię na materacu piankowym o sporej twardości, ale nie narzekam, bo ma w sobie też piankę termoelasyczną, która dopasowuje się do ciała pod wpływem temperatury więc dla mnie jest idealny. 

time image

Gość taka

23 Kwi 2021, 13:13

super artykuł

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Wykonanie dekoracyjnej wnęki z oświetleniem LED
Wykonanie dekoracyjnej wnęki z oświetleniem LED
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze wrzesień 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom lipiec - sierpień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2021

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje