Jak dobrać drzwi wewnętrzne do rodzaju pomieszczenia?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Jak dobrać drzwi wewnętrzne do rodzaju pomieszczenia?

Podczas remontu lub zakupu nowego mieszkania czy domu zostajemy postawieni przed całkiem niełatwym wyborem, jakim jest dobór odpowiednich drzwi do naszych wnętrz. Ta zdawałoby się z pozoru prosta czynność może w przyszłości zaważyć na komforcie całej naszej rodziny.

aktualizacja: 2021-03-23 12:28:08

Rodzaj pomieszczenia a drzwi

Wiele osób kieruje się przy wyborze drzwi jedynie ich wyglądem i dostosowaniem do ogólnej aranżacji wnętrz. Jest to oczywiście niezwykle ważny czynnik, jednak biorąc pod uwagę późniejsze użytkowanie nie najważniejszy.

Bo co z tego, że będziemy mieć ładne drzwi do sypialni, skoro przez nie będzie dochodził do nas każdy dźwięk z salonu. Albo zamontujemy super modne drzwi do łazienki i zapomnimy o podcięciach, dzięki którym powietrze cyrkuluje i pani domu nie zrobi idealnego makijażu, bo lustro będzie ciągle zaparowane.

Na co więc zwrócić uwagę dobierając drzwi do konkretnego pomieszczenia?

Sypialnia

W dzisiejszych czasach, gdy zewsząd jesteśmy bombardowani mnogością dźwięków i najróżniejszych bodźców, niezwykle ważny jest odpoczynek. Drzwi do sypialni powinny charakteryzować się więc dużym współczynnikiem dźwiękochłonności i zawierać dodatkowe elementy gwarantujące spokój. Najlepszym rozwiązaniem dostępnym na rynku wydają się więc drzwi wykonane z drewna klejonego przeciwprężnie, o pełnej strukturze, wyposażone w dobrej jakości uszczelki i opadający próg.

Pokój do pracy

Od ubiegłego roku coraz więcej z nas zostaje niejako zmuszonych do pracy w domu. Nie chcąc tracić na efektywności, staramy się zadbać o zapewnienie sobie przestrzeni gwarantującej spokój. I tu, podobnie jak w poprzednim przypadku, powinniśmy zrezygnować ze stosowania co prawda tańszych, ale nie zapewniających komfortu akustycznego drzwi o strukturze plastra miodu.

Łazienka / kuchnia

Są w domu co najmniej dwa pomieszczenia, w których narażeni jesteśmy na zwiększony poziom wilgoci - kuchnia i łazienka. I o ile w tym pierwszym przypadku dość często łączona jest ona obecnie z salonem i nie prowadzą do niej drzwi, to w drugim zależy nam jednak, aby one występowały.

Drzwi do łazienki powinny zapewniać cyrkulację powierzchni umożliwiającą lepsze odparowywanie wody. To jednak nie wszystko. Podłogi w naszych łazienkach często są mokre, częściej też przecieramy je mopem, nierzadko zawadzając o drzwi. Wtedy też niewielkie krople wody dostają się pod elementy przylegające do podłogi, powodując w końcu ich wypaczenie. Warto więc zadbać, aby zarówno drzwi jak i ościeżnice były poddane wielokrotnemu lakierowaniu.

Pokój dziecięcy

O fantazji naszych dzieci można by pisać całe książki, ale nie o tym jest ten tekst. Dobierając drzwi do pokoju dziecięcego, musimy zwrócić szczególną uwagę na ich trwałość i wytrzymałość na uderzenia czy zachlapania.

Najlepszym wyborem dostępnym na rynku będą drzwi wykonane z drewna klejonego przeciwprężnie i dodatkowo wielokrotnie lakierowanego. Rozwiązanie takie zapewni jednocześnie wysoką odporność na uderzenia, dobre wyciszenie oraz uchroni nasze drzwi od plam i odbarwień.

Czy dobre drzwi, które spełniają powyższe warunki muszą być drogie? Niekoniecznie. Aby zakupić takie drzwi w komplecie z ościeżnicą, zamkiem magnetycznym, chowanymi zawiasami i uszczelkami, wystarczy wygospodarować kwotę ok. 2000-2500 zł. Pamiętać jednak należy, aby dokładnie wypytać sprzedawcę w salonie i upewnić się, że nie trafimy na inny też ładny, ale wykonany w odmiennej technologii (plaster miodu czy płyta MDF) produkt.

Mikołaj Śliżyński
Business Sales Specialist - Klimek i Klimek sp. z o.o.
fot. klimek-klimek.pl

Zdaniem naszych Czytelników

time image

Gość Brzoza

23 Mar 2021, 13:43

Ciekawy i pomocny artykuł. Teraz już wiem na co zwracać uwagę przy zakupie.

Wiecej na Forum BudujemyDom.pl

Dodaj komentarz

time image
time image
Wykonanie dekoracyjnej wnęki z oświetleniem LED
Wykonanie dekoracyjnej wnęki z oświetleniem LED
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze grudzień 2021 - styczeń 2022

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom listopad - grudzień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2022

Nowoczesne Instalacje