Panel prysznicowy z funkcją masażu wymaga odpowiedniego przepływu wody (ok. 20 l/min) i ciśnienia powyżej 3 barów. Problemy z działaniem hydromasażu mogą wynikać z niskiego ciśnienia w sieci wodociągowej, ale również z innych przyczyn, takich jak zatkanie filtrów, zbyt mała średnica rur, ich zagięcia czy zdławienie przepływu wody ciepłej przez podgrzewacz. Aby zdiagnozować problem, należy sprawdzić działanie panelu przy zasilaniu zimną wodą. Jeśli działa poprawnie, winny jest sposób podgrzewania wody, co można rozwiązać, stosując system zasobnikowy. W przypadku problemów z ciśnieniem, sugeruje się montaż hydroforu lub pompy przed panelem.
Panel prysznicowy z funkcją masażu wymaga zapewnienia dużego przepływu wody (ok. 20 l/min) przy ciśnieniu powyżej 3 barów. Najprościej parametry zasilania określić poprzez pomiar ciśnienia dynamicznego na dyszach, ale trzeba dysponować odpowiednim oprzyrządowaniem.
Powodów niedostatecznej wydajności w dopływie wody może być kilka, związanych z samą instalacją, sposobem przygotowania ciepłej wody, jak i parametrami na podłączeniu do sieci wodociągowej.
Ustalenie przyczyny najlepiej rozpocząć od sprawdzenia, jak funkcjonuje panel przy zasilaniu jedynie zimną wodą. Jeśli wypływ wody będzie dostateczny, prawdopodobnie następuje zdławienie przepływu wody ciepłej przez urządzenie podgrzewające (np. przepływowy podgrzewacz gazowy). W takiej sytuacji konieczna będzie zmiana sposobu podgrzewania wody na system zasobnikowy, który nie dławi przepływu. Oczywiście trzeba też brać pod uwagę zatkanie się filtrów w obiegu c.w.u., a także zbyt małą średnicę rur, ich zagięcie, zapchanie.
W przypadku, gdy panel nie funkcjonuje prawidłowo również przy zasilaniu tylko zimną wodą, prawdopodobną przyczyną jest rzeczywiście niskie ciśnienie w sieci wodociągowej lub znaczne opory przepływu na jej doprowadzeniu do kabiny. Problem ten można rozwiązać instalując na podłączeniu wody do budynku (za wodomierzem) hydrofor ze zbiornikiem przeponowym. Dzięki możliwości regulacji wyłącznika ciśnieniowego, można ustawić takie ciśnienie w instalacji domowej, które zapewni prawidłowe funkcjonowanie panelu.
Jeśli zaś ciśnienie w pozostałej części instalacji domowej jest dla nas wystarczające, to można też zamontować specjalną pompę bezpośrednio przed panelem prysznicowym.
Redakcja BD
Na zdjęciu otwierającym: Jeśli ciśnienie wody w instalacji jest niskie, należy zastosować dodatkową pompę. Inaczej nie skorzystamy np. z biczów wodnych (fot. Grass Cavagna)