Granit to wspaniały materiał, z którego wykonuje się blaty kuchenne i podłogi, a także zlewy. Kamień ten zyskał ogromną popularność ze względu na swój szlachetny wygląd i dużą uniwersalność. Dodatkowo granit jest trwały i świetnie się prezentuje, ale żeby tak było, wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Jak dbać o granitowy zlew? Czym i jak go czyścić, żeby go nie uszkodzić?
Czyszczenie zlewu granitowego nie jest trudne, ale wymaga użycia odpowiednich środków, które powinny być jednocześnie skuteczne i bezpieczne dla kamienia.
Zastosowanie zbyt mocnych produktów może doprowadzić do naruszenia warstwy ochronnej lub struktury kamienia, który przez to stanie się bardziej podatny na odbarwienia, zarysowania i inne uszkodzenia. Nie należy zatem używać żadnych preparatów:
żrących;
wybielających i zawierających chlor;
o właściwościach ściernych (np. proszki);
na bazie amoniaku i sody kaustycznej.
Przed przystąpienia do mycia i pielęgnacji zlewu granitowego, trzeba usunąć z niego wszystkie resztki jedzenia i inne zanieczyszczenia. Należy też pamiętać, aby po myciu zlewozmywaka dokładnie go osuszyć.
Dzięki temu nie będą pozostawać nieestetyczne zacieki, a zlew na dłużej zachowa swój elegancki wygląd. Bardzo ważne jest też, aby impregnację zlewu granitowego lub olejowanie przeprowadzać tylko na czystej i suchej powierzchni.
Czyszczenie zlewu granitowego wymaga użycia środków bezpiecznych dla kamienia. (fot. Pixels)
Czym czyścić zlew granitowy? Płynem do naczyń!
Najpopularniejszą metodą czyszczenia zlewu granitowego jest użycie płynu do mycia naczyń. To doskonały sposób na usunięcie niewielkich zabrudzeń, czy mycia wstępnego, jeśli zlew jest mocno brudny i wymaga dokładniejszego czyszczenia.
Na wilgotną ściereczkę nakłada się kilka kropli płynu do mycia naczyń, a potem trzeba oblać ją wodą. Czyszczenie zlewu rozpoczyna się od jego krawędzi, kierując ściereczkę do dołu. Warto, aby mycie zlewu trwało chwilę tak, aby wytworzyła się piana.
Na koniec zlew trzeba dokładnie wypłukać wodą, a potem przejść do dalszego czyszczenia bądź wytrzeć zlew do sucha, jeśli całość jest już odpowiednio czysta.
Dobrym sposobem na usunięcie niewielkich zabrudzeń jest użycie płynu do mycia naczyń. (fot. Pixels)
Czyszczenie zlewu granitowego z kamienia - specjalne środki
Do czyszczenia zlewu można też używać specjalnych preparatów do czyszczenia i pielęgnacji zlewozmywaków granitowych. W sklepach dostępne są całe serie takich produktów, które można kupować pojedynczo lub w zestawach.
Podstawą są oczywiście środki do codziennego czyszczenia zlewu granitowego, ale można również znaleźć preparaty do trudnych zabrudzeń, które ułatwiają usunięcie osadu, czy przebarwień. Warto również wypróbować impregnat, który tworzy warstwę ochronną i zabezpiecza kolor przed przebarwieniami.
Są one proste w użyciu i przede wszystkim bezpieczne dla kamienia, a do tego bardzo skuteczne. Zalecaną przez producenta ilość preparatu należy nanieść na zlew miękką ściereczką, zostawić na około 1 minutę, a następnie dokładnie umyć i wpłukać zlew wodą.
Czyszczenie zlewu granitowego sodą
Wiele osób zastanawia się, czy można (a jeśli tak, to w jaki sposób) wyczyścić zlew granitowy sodą? To popularna, domowa metoda, która jest tania, efektywna i łatwo dostępna. Sodę należy dokładnie wymieszać z wodą, uzyskując dość gęstą papkę, którą myje się zlewozmywak, używając do tego miękkiej ściereczki.
Nie należy zbyt mocno trzeć powierzchni, a po zakończonej pracy zlew trzeba dokładnie wypłukać. To dobry sposób na usunięcie osadu z kamienia.
Czyszczenie zlewu granitowego octem
Ocet to również doskonały sposób na wyczyszczenie zlewu granitowego niezależnie od koloru kamienia. To tania metoda, którą przy okazji można wyczyścić baterię kuchenną, ale należy pamiętać, aby nie stosować go do metalowych i gumowych części.
Ocet jest tani, łatwo dostępny i ma działanie dezynfekujące, wiec zlew nie tylko będzie pięknie wyglądał, ale również będzie higienicznie czysty.
Jak wyczyścić zlew granitowy octem? Wodę z octem należy wymieszać w proporcji 1:1 i wykorzystać roztwór do umycia zlewu. Mieszankę warto zostawić na kilka minut, następnie jeszcze raz przetrzeć powierzchnię i całość dokładnie spłukać wodą.
Ocet to dobry sposób na wyczyszczenie zlewu granitowego niezależnie od koloru kamienia. (fot. Pixels)
Jak dbać o zlew granitowy? Regularnie!
Niezależnie od tego, jakie metody się wybierze, należy pamiętać, aby zlew granitowy był zawsze zadbany. Regularne czyszczenie i usuwanie zanieczyszczeń jest niezbędne, aby nie wnikały one głębiej w strukturę kamienia.
Zlew granitowy ma bowiem lekko porowatą powierzchnię, przez co zabrudzenia mocniej do niego przylegają, a to oznacza, że trzeba go myć codziennie. W przeciwnym razie kamień szybko się zniszczy i nie będzie wyglądał estetycznie.
Nie ma znaczenia, której metody do tego się użyje - można je również stosować zamiennie i sprawdzić, który sposób będzie dla nas najwygodniejszy. Zlew granitowy najlepiej myć każdego wieczoru tak, aby na noc nie pozostawiać żadnych zanieczyszczeń, a dodatkowo po każdej skończonej pracy przepłukać go wodą i wytrzeć do sucha. Raz w tygodniu dobrze jest też dokładniej umyć zlew, używając do tego środków o właściwościach dezynfekujących.
Jak dbać o granitowy zlew? Czym i jak go czyścić? Bardzo ważne jest również, aby do mycia zlewu granitowego używać delikatnych myjek – miękkich ściereczek lub gąbek.
Szorstkie materiały, twarde gąbki, czy druciaki spowodują trwałe uszkodzenia, których nie będzie można już usunąć. Nie można go trzeć zbyt mocno, a trudne zabrudzenia najlepiej odmoczyć, wykorzystując do tego wodę z dodatkiem, któregoś z opisanych wcześniej środków. Po kilku minutach wszystkie zabrudzenia powinny zejść bez trudu.
Raz w tygodniu należy dokładnie umyć zlew, używając do tego środka dezynfekującego. (fot. Pixels)
Jak odnowić zlew granitowy? Użyj oleju
Z czasem zlew granitowy traci na swoim wyglądzie, dlatego należy o niego regularnie dbać. Dodatkowo można odświeżyć jego wygląd, używając do tego oleju spożywczego. Wystarczy wylać kilka kropli oleju na wilgotną ściereczkę i dokładnie wetrzeć olej w całą powierzchnię zlewu.
Dzięki temu kamień odzyska swój blask, a woda będzie z niego spływać, co dodatkowo zapobiegnie osadzaniu się kamienia. Do tego prostego zabiegu pielęgnacyjnego można wykorzystać dowolny olej kuchenny lub oliwę z oliwek – ważne, aby te produkty nie zawierały żadnych dodatków.
Najlepiej olejować zlew raz w tygodniu, aby utrzymać jego wspaniały wygląd i sprawić, że materiał będzie lśnił i prezentował się czysto i świeżo.
Z mediami związany od ponad 25 lat. Przygodę w prasie zaczynał jako redaktor w magazynie komputerowym ENTER, następnie przez wiele lat związany z magazynem komputerowym PC Format. W branży budowlanej od 2019 roku - na początku jako redaktor online w miesięczniku Murator, obecnie jako redaktor prowadzący serwis BudownictwoB2B.pl. Autor artykułów poradnikowych, majsterkowicz i ogrodnik. Wolny czas spędza w bliskim kontakcie z naturą, remontując swoją starą chałupę na Kurpiach.