Impregnacja betonu - jak zabezpieczyć surowy materiał i zachować jego walory estetyczne?

Print image
Copy link image
time image Artykuł na: 4-5 minut
Impregnacja betonu - jak zabezpieczyć surowy materiał i zachować jego walory estetyczne?

W ostatnim czasie beton cieszy się stale rosnącą popularnością, przekonując do siebie swoim surowym wyglądem. Choć jednym z jego atutów jest trwałość, to jednak jest narażony na destrukcyjne działanie wody, która może pozbawić go walorów estetycznych. Co możemy zrobić by temu zapobiec?

aktualizacja: 2021-10-04 11:03:21

Wszystkiemu winna jest porowata struktura materiału. Poprzez niewielkie otwory i kanaliki woda jest w stanie penetrować beton i przenosić ze sobą różnego rodzaju substancje i zanieczyszczenia. Grozi to powstawaniem, psujących efekt wizualny, plam czy wykwitów, a przede wszystkim może osłabiać jego strukturę. 

Zabezpieczenie przed wodą i nie tylko

Destrukcyjne działanie wody na betonowe elementy można powstrzymać, używając impregnatów hydrofobizujacych. 

Preparaty do impregnacji hydrofobizującej betonu wnikają w strukturę betonu i tworzą na wewnętrznej powierzchni porów swego rodzaju błonę, która poprzez obniżenie napięcia powierzchniowego wywołuje efekt hydrofobowy. Dzięki temu woda nie jest w stanie wnikać w strukturę betonu. Zabieg taki ogranicza wnikanie w podłoże betonowe zarówno wody, jak i związków chemicznych rozpuszczonych w wodzie, np. soli odladzających.

- Dzięki temu możemy wyeliminować lub znacząco ograniczyć powstawanie plam, przebarwień czy też wykwitów. Z powierzchni zabezpieczonej preparatem hydrofobizującym woda spływa znacznie szybciej w porównaniu do powierzchni niezabezpieczonej. Przekłada się to na mniejszą podatność na osadzanie się różnego rodzaju zabrudzeń na powierzchni - mówi Piotr Krupa, ekspert Weber. 

Prosta i szybka praca, długotrwałe efekty

Impregnacja nie jest procesem skomplikowanym, wymagającym dużych nakładów pracy. Podobnie, jak w przypadku wielu innych prac, ważne jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Powinno być ono czyste, pozbawione plam oleju i innych tłuszczy, a także luźnych fragmentów oraz powłoki farby, jeśli było wcześniej malowane. Ponadto, by impregnacja była skuteczna, nie należy jej przeprowadzać w wilgotne czy deszczowe dni. Powierzchnia powinna być sucha, by preparat mógł zostać wchłonięty przez beton. 

Przygotowane w ten sposób podłoże jest gotowe do impregnowania. Większość preparatów można aplikować przy pomocy różnych metod, jak natrysk niskociśnieniowy, nanoszenie wałkiem lub pędzlem. Niezależnie od wybranego sposobu, ważne jest, by nie używać zbyt dużej ilości impregnatu. Nie powinien on zbierać się na powierzchni ani po niej spływać.

Zanim naniesiona warstwa preparatu zdąży wyschnąć, należy nanieść kolejną - stosując tzw. metodę mokre na mokre. Z reguły do wykonania skutecznej impregnacji hydrofobizującej wystarczy nanieść 2-3 warstwy preparatu hydrofobizującego. 

Czym impregnować?

Na rynku dostępnych jest wiele produktów przeznaczonych do impregnacji betonu. Czym kierować się przy wyborze, by osiągnąć pożądany efekt? Jeśli zamierzamy impregnować ściany, warto zdecydować się na produkt, który zachowuje paroprzepuszczalność podłoża. Dzięki temu budynek będzie mógł oddychać i zapobiegniemy powstawania efektu „termosu”.

Ważne jest również, by stosowany preparat nie zmieniał wyglądu podłoża i nie wpływał na jego przebarwienie. Wśród produktów o takich cechach znajdziemy między innymi webertec silanosil. To koncentrat głęboko wnikający w podłoże o wysokiej skuteczności zabezpieczenia. Redukuje nasiąkliwość podłoża, dzięki czemu pośrednio ogranicza rozwój grzybów i pleśni oraz chroni przed powstawaniem zabrudzeń. Materiał jest dostępny w formie koncentratu, a do jego przygotowania wystarczy zwykła woda. 

Ostatni dzwonek na impregnację

Początek jesieni to najwyższy czas na przeprowadzenie impregnacji betonowych elementów domu i małej architektury. Przed nami sezon jesienno-zimowy, a to oznacza znacznie wyższy poziom opadów atmosferycznych i wilgoci. Warto więc przeprowadzić prace konserwujące i przygotować beton na surowsze warunki.

Firma powiązana:
Saint-Gobain Construction Products Polska marka Weber

Dodaj komentarz

time image
time image
Zobacz inne artykuły
Jakim preparatem zabezpieczyć drewniany dom dla zwierząt?
Jakim preparatem zabezpieczyć drewniany dom dla zwierząt?
Zadaj pytanie ekspertowi Masz wątpliwości lub dodatkowe pytania? Napisz do nas!
expert image
Akceptowane formaty plików: 'jpg', 'jpeg', 'gif', 'bmp', 'png'. Dodawanie wielu plików - wciśnij CTRL.
Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Administrator danych osobowych: AVT-Korporacja sp. z o.o. z siedzibą: ul. Leszczynowa 11, 03-197 Warszawa. Cel przetwarzania danych: udzielenie odpowiedzi na zadane pytanie. Okres przetwarzania danych: Twoje dane przetwarzane będą do czasu istnienia podstawy do ich przetwarzania – czyli w tym konkretnym przypadku, do czasu udzielenia odpowiedzi. Masz prawo do: dostępu do Twoich danych, ich sprostowania, usunięcia, ograniczenia przetwarzania, wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania Twoich danych lub ich przenoszenia. Możesz: odwołać zgodę na przetwarzanie Twoich danych osobowych, zażądać, by Twoje wszystkie dane zostały usunięte. Podstawy prawne: art. 5, 6, 12, 13 Ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO). Czytaj więcej
Dodano plik do wysłania
Poradnik
Cenisz nasze porady? Możesz otrzymywać najnowsze w każdy czwartek!
Budujemy Dom
11,90 zł tylko teraz!
Teraz za darmo!
Od teraz, dla wszystkich! Wystarczy, że się zalogujesz. A otrzymasz dostęp do wszystkich artykułów z papierowego Budujemy Dom! Całkowicie za darmo!
Dom Energooszczędny Vademecum 2021

Dom Energooszczędny Vademecum

ABC Budowania 2021

ABC Budowania

Jak budować bez błędów

Wnętrza 2021

Wnętrza

Nowoczesne, stylowe, piękne wnętrza - zasady, porady, inspiracje

Czas na Wnętrze październik 2021

Czas na Wnętrze

Magazyn wnętrzarski pełen inspiracji

Twój Dom Twój Styl 2021

Twój Dom Twój Styl

Poradnik shoppingowy

Budujemy Dom wrzesień 2021

Budujemy Dom

Czasopismo budowlane dla budujących dom i wykonawców

Dom Polski 2022

Dom Polski

Jak zbudować dom tańszy niż mieszkanie

Nowoczesne Instalacje 2021

Nowoczesne Instalacje

Copyright © AVT 2020 Sklep AVT
Współpraca w zakresie SEO: Grupa iCEA S.A. ICEA